Avtoradio - splošno

Vse kar se tiče avtoakustike
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Ker nisem našel primerne teme, bom kar novo ustvaril. Imam pa eno tehnično vprašanje: a mogoče kdo ve, če bi se dalo kakorkoli zvezati avtoradio, da ne bi ugasnil med tem ko se avto vžiga? Ne vem ali se radio zanalašč ugasne (zaradi kakšnih špic ali podobnega), ali se mogoče zato ker avtomobil (akumulator) nima dosti energije da bi med vžiganjem avtomobila še avtoradio igral, sklepam iz tega ker tudi luči malce utripnejo ko se motor zažene? Bi se dalo rešit s kakšnim filtrom LC, ki bi pobral špice in močnim kondenzatorjem vezanim na avtoradio mogoče?

LP Jakob
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

To se ne da odpraviti ker je že sestava taka. Radio ima stalni +, remote (stikalo, ko mu daš kontakt vklopi) in v času vžiga radio izklopi. To da takrat pade napetost na lučeh ni kakšen problem, luči so občutljive če je že padec 0,3-0,4V. Sam vžig vozila pa ni spet tako požrešen. Priporočam pa da imaš v času vžiga ugasnjene luči, saj ko se vozilo prižge doseže alternator svoj peak in je kakšna sekundica preden stabilizator alternatorja stabilizira napetost. To je hitri sunek, ki je slabost za žarnice (prej crknejo). Tukaj se pa žal ne da nič narediti. Edino morda da bi sam vlekel kable na novo za vse skupaj in bi dal remote na posebni rele, ko ga ti vklopiš je prižgan pa četudi se vžiga vozilo. Mislim pa da je to narejeno iz varnostnih razlogov za radio (prej omenjeni šus alternatorja). Saj je avtoradio delan za tistih 14-14,5V.

Lp
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

No saj se mi je zdelo, da je zaradi varnosti tako :?. Škoda se mi zdi, ker bi se z poceni komponentami dalo to drugače urediti... saj ne bi bil prvi avto kateremu bi avtoradio igral med vžiganjem.
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

Ne razumem kaj ob tem toliko proftiraš? Saj je samo ''sekundica''. Ne bi rekel, da potem še rabi par sekund, da prebere ponovno svoj medij in da začne igrati dalje. :mrgreen:
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Mja motnja je... pa mal smo razvajeni :P
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

JUG napisal/-a:Mja motnja je... pa mal smo razvajeni :P

Hehehehe :lol: .
alfa111
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: To Apr 13, 2010 11:23 pm
Vozilo: ex 156 2.0 selespeed
156 SW 1.9jtd
156 1.9 jtd

Meni je preden je aku. crknil tudi trajalo kako sekundo med vžigom, ko sem zamenjal z novim akujem je to toliko hitro, da niti pesem ne trzne :D
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Čak mal, se ugasne radio vmes al ne?
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

alfa111 napisal/-a:Meni je preden je aku. crknil tudi trajalo kako sekundo med vžigom, ko sem zamenjal z novim akujem je to toliko hitro, da niti pesem ne trzne :D
Hehe ja je verjetno vezano tako, da kolikor rabi štarter toliko rabi potem še ostalo (tudi radio). Verjetno ima tako v računalniku sprogramirano in ko se avto vžge pa priklopi še ostalo. In potem na hitrost vžiga štarterja vpliva seveda tudi akumulator itd.
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

JUG napisal/-a:Čak mal, se ugasne radio vmes al ne?
V času vžiga vozila se radio + ostalo izklopi.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6834
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Radio ponavadi mrkne, ker napetost pade za par voltov.
Imam v 75-ki vezanega direkt, pa vseeno mrkne.

Torej je tvoja zahteva praktično nemogoča za sedane radije z napredno kitajsko tehnologijo, starejši (nekateri bi jim rekli muzejski) nimajo nekih problemov s tem
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

El Barto napisal/-a:Radio ponavadi mrkne, ker napetost pade za par voltov
Pa ne bi šlo tega odpraviti z kondenzatorjem, če res ugasne sam od sebe in da ga računalnik ne izklopi zaradi varnosti?
pero666
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1445
Pridružen: Pe Dec 12, 2008 6:09 pm
Vozilo: 166 3.0 V6 & 159 TI

Meni ICS in radio v 166 ne ugasne ob vzigu. Ne bi pa mel nic proti, ce bi ob vzigu samodejno utisal radio. Vsaj slisis motor, ko ga startas.
Paxy22
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 6
Pridružen: To Sep 04, 2012 7:00 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenj Gradec

Ka pa če enostavno radio vklopiš po tem, ko avto vžgeš?? :D
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6834
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

JUG napisal/-a:Pa ne bi šlo tega odpraviti z kondenzatorjem, če res ugasne sam od sebe in da ga računalnik ne izklopi zaradi varnosti?
Če ga boš za čas štarta odklopil od ostale napeljave, torej bo treba diodo, na njej pa imaš že spet padec napetosti, da ne govorimo o sami velikosti diode ...

Aja meni v Belli ICS mrkne, pa je vseeno ali je bil akumulator popolnoma nov ali star 10 let.

PS
Osebno mi je vse tole brezvezno kompliciranje, saj radia tudi ne poslušaš v času, ko se šele vsedeš v avto, pa preden do njega prideš tudi. :|
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Odgovori
  • Informacija