od kje znacilen zvok boxer motorja?

Tehnična vprašanja, ki se dotikajo različnih modelov

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

torej od kje pride znacilen zvok boxerja?

ali je to samo zaradi kolektorjev?

ali bi dobil razlicne glasove ce bi recimo dal skupaj prvi pa drugi celinder, pa tretji pa cetrti?ali ce bi dal prvi pa tretji in drugi pa cetrti?
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
stuntz
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2340
Pridružen: Sr Avg 04, 2004 9:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Zagorje

ČAsi vžiga so tuki drgačni kot pr linijcu od tu zvok.
Freedom of speech ? What is that some brand of toilet paper? Found it at ( cant say PM me ) :D
Uporabniški avatar
DaviiD
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1165
Pridružen: Če Jul 01, 2004 11:48 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Maribor
Kontakt:

Casi vziga so enaki kot pri katerem koli motorju z moderno zasnovo glave i 4 ventili na valj.

Tabela vziga:
Slika
stuntz
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2340
Pridružen: Sr Avg 04, 2004 9:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Zagorje

hmm kako nej se izrazm :D kdaj je iskra na kerem cilindru? Zaporedje vžiga?
Freedom of speech ? What is that some brand of toilet paper? Found it at ( cant say PM me ) :D
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

Kje je iskra je popolnoma vseeno, ker motor ne pleše foxtrota - slow slow quick quick ampak ima enakomeren ritem tap-tap-tap-tap 1-2-3-4. Večji vpliv na zvok ima dejstvo, da so cilindri tako zelo razmaknjeni med sabo oz. da zvok do naslednjega izvira zvoka potuje po zaprti cevi in to dlje kot samo 10 cm. Tukaj pride to zamika v zvoku, ki postane delno slišen človeškemu ušesu. Enaka zgodba je pri V6 ali R6 motorjih in seveda ostalih več.kot.4 cilindraših.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
stuntz
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2340
Pridružen: Sr Avg 04, 2004 9:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Zagorje

Eh bluzim preveč :D loong weekend
Freedom of speech ? What is that some brand of toilet paper? Found it at ( cant say PM me ) :D
birdy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1110
Pridružen: Če Nov 13, 2003 10:31 pm

matr ste naredl znanost iz otrocje lahkega odgovora :)

ce ma boxer cilindre oznacene

smer voznje
/\
1 2
3 4

in ima vzig 1-3-2-4
pri cemer so navadno kolektorji nareti tko da mas 1-3 skp in 2-4 skp in pol cez tok in tok cm cevi pridejo sele v eno. blem rata, k izpuh ni na sredi ampak malo na stran tko da cev 13 in cev 24 nista enako dolge in zato slisis t-t--t-t------t-t--t-t-------
ker pride do zamika dveh delovnih taktov(samo kar se zvoka tice...vzig je takrat kt pr vsakem motorju)
zato ce das recimo prepleten kolektor na 33 ki ma kao enakodolge cevi ta tako opevan boxer zvok skoraj izgine

recimo subaruji novejse generacije(primer dajem iz NEalfe, ker alfa nima boxerjev zadnjih generacij), komej se ves da boxerja poslusas...pa se to bolj zato, ker je ljudem ta zvok pri srcu in ga tovarna probava ohranit

tukaj tud tici razlog, zakaj me matra da bi naroci kolektor iz amerike za mojega subija(poglej video).

rezultat vgradnje kolektorja z resnicno veliko razliko v dolzini cevi(samo prepracunano, da ima hudo dober navor in ne tok slabe konje):
http://video.aol.com/video-detail/1999- ... 2361736206
birdy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1110
Pridružen: Če Nov 13, 2003 10:31 pm

+ se nekaj sem pozabu:

kar se tice subarujev in 33 tud(koker se spomnem) imajo krajsi hod batov ter vecji premer njih, kot vrstni motorji pri isti prostornini...tukaj je se en razlog za drugacen zvok

kar se tice sfejkanih zvokov pri navadnih motorjih(ne vem aka boxer pri vrstnem) pa seveda da gre....sam poante ne vidim...ker ce hoces stvar dobr narest, je tukaj mnogo mnogo racunanja+ splosno znano je da so kolektorji enakih dolzin nekje najbolj optimalni za cimvec konj in cimboljsi izkoristek
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

men se zdi da sta povezana cilinder12 in cilinder 34 in ne 13 in 24 :oops:

sepravi da je v bistvu tak zvok zarad kolektorja?

ce bi krivine bile enakod olge v bistvu boxer zvoka ne bi bilo in bi bil zvok navaden kot pri linijcih?

pa se neki-kako da je vzig 1-3-2-4

sepravi najprej ena stran potem druga stran?
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
birdy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1110
Pridružen: Če Nov 13, 2003 10:31 pm

pri 33 in subaru so 1000% povezani po dolzini, dvomim da bi 145 mela drgac

in ja ce bi mel kolektor istih dolzin, potem boxer zvoka skoraj nebi blo....ce poslusas dolocene nove subaruje kot receno skor ne ves da je boxer(subaru legacy/impreza/forester NE boxer NE obstaja)

in je tud jest sem mal cudn pogledal ko sem1. vodu vzig za boxer motor.

sam ja vw,alfa,subaru imajo tak vrstni red vziga na boxerjih
brilliance
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Ne Apr 30, 2006 12:22 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Maribor

Malo off-topic ..

Saj ni vazen vzig, ce treba jo tudi porinem, samo da vzge, vazna je simfonija ki jo ta vzig pricara usesom .. :-({|=

Lp.
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
Odgovori
  • Informacija