Q4

Tehnična vprašanja, ki se dotikajo različnih modelov

Moderator: Tehnika moderatorji

peroRS
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Maj 22, 2009 10:17 pm

Pozdravljeni,
sm preisku vse teme cel google pa ne najdem nč pametnega mam pa eno vprašanje.

Koliko se porazdeli moč pri Q4 pogonu med prva in zadnja kolesa?
Zanima me za vse modele (155, 164, 159...).
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

155 mislm da je 60 spredej, 40 zadej
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
Uporabniški avatar
Creed
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4301
Pridružen: To Feb 01, 2005 2:22 pm

Ali ni ravno obratno? 60 zadaj in 40 spredaj :?:
Uporabniški avatar
PALCICA2
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 42
Pridružen: So Mar 12, 2005 11:14 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Celje-Polzela

Na alfi 159 3,2 Q4 je 43 spredaj, 57 zadaj 8)
peroRS
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Maj 22, 2009 10:17 pm

Hvala za odgovore.

lp
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

164 ima popolnoma variabilno in to ne samo spredaj/zadaj ampak tudi levo desno, tako da je lahko 0 spredaj 100 zadaj in obratno.
Zadnjič spremenil Alfaspider, dne Ne Maj 24, 2009 11:00 am, skupaj popravljeno 1 krat.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

155 izhaja iz kasnejših delt integrale in ima 47 spredaj in 53 zadaj.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
Žiga Zois
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Mar 08, 2010 11:32 pm

Mene pa nekaj zanima glede q4. na wikipedii je napisano da ima isto tehnologijo kot quatro
http://en.wikipedia.org/wiki/Torsen

Ker pa en zagovornik audia trdi da je quatroo vseeno boljši me zanima če je res in zakaj ?


Aja zanima me q4 v159
Uporabniški avatar
fiatista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1382
Pridružen: Po Nov 05, 2007 11:11 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sorško polje

quattro je enak pogon kot q4 oziroma integrale...

je pa tako meni je boljši q4, audi fanu pa pač quattro (hmmm zakaj ima pa italijansko ime ? :D )
Trentatre 1.3S
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Tu na wiki linku je lepo razdeljeno in se vidi, da imajo torsen T-3 dif na sredini tako Alfin Q4 zadnje generacije kot tudi Audijev Quattro pogon zadnje generacije.

Da omenim eno pomembno stvar, Audi A3 in TT nimata ta "pravi" quattro pogon ampak tistega s haldex sklopko, saj imata prečno postavljen motor in gre torej za enak pogon kot ga najdemo v vseh VAG-ovih avtih s prečno psotavljenim pogonom, se pravi Golf 4motion, Passat 4motion, Superb 4x4, Octavia 4x4, itd... Medtem ko pa imajo vsi ostali Audiji s vzdolžno psotavljenim motorjem, razen R8, pravi quattro s torsen diferencialom na sredini.

164-ka, 155-ka in Delta Integrale pa so ga imele na zadnji osi, seveda ne tega najnovejšega T-3, ampak starejšo generacijo. Kakšna je točna raporeditev moči pa ne bi vedel.


@Žiga Zois: Poprosi prijatelja naj ti fizkalno razloži oz. argumentira zakaj je Quattro boljši. Dokler tega ne bo zmogel, pa naj samo zaradi tega ker je Quattro veliko ime, ne trdi da je boljši. Tako mimogrede Alfin Q4 v zadnji obliki (torej Alfa 156 Crosswagon Q4) s T-3 diferencialom na trg prišel malo pred Audijevim.


Kaj več pa bodo znali povedat tisti ki so bolj strokovno podkovani v tej smeri, upam, da se temi ne izognejo, ker bi branje bilo vsekakor zanimivo.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Alfin Q4 je popolnoma enakovreden quattru... edina razlika je v tem da ga Audi oglašuje kot najboljšo stvar pod soncem, Alfa pa še sama dobro ne ve zakaj ga sploh ima.

In še nekaj je pri Audijevem Quattru. Kakor jaz vem Torsen T3 sredinski diferencial uporabljajo samo S, RS in močnejše variante motorjev. Če kupiš 2.0TDI quattro ili slično dobiš staro generacijo pogona s T2 sredinskim diferencialom.
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

164 Q4 je v osnovi RWD, ki po potrebi vklaplja prednji kolesni par. Pogon je razvit pri Steyr-Puch-u in se imenuje Viscomatic. Zadevšna ima pa tudi žiroskope.

Za predstavitev pa si lahko ogledaš filmček v mojem podpisu.
Žiga Zois
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Mar 08, 2010 11:32 pm

ja torej ma 164 q4 tako imenovan nemški synhro ki ga je tud razvil steyr puch( wikipedia)???
prijatelj zatrjuje pač ker je quatro že nevem kolko let pa ker razvijajo nevem kak dolgo pa ker je pač AUDI..tak kot je tribesman napisal najbolša stvar pod soncem

sam če gledam ta link
http://www.youtube.com/watch?v=_09y0SwOrkA

je q4 isti ?????:D

čeprav bi jaz tudi rekel da so pač ta T3 bolje izpopolnili pri audiju kot pa alfi?????? kaj pravite?

za haldexs pa tak vem da ga imajo vsi prečni motorji pri šwabih
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Tole kar je v tem videu je mislim da 6. generacija quattra, ki se sploh še ne prodaja, na voljo bo pa zaenkrat samo v RS5.
5. generacija uporablja čist isto arhihekturo kot alfa s to razliko da je alfin motor prečno nameščen...

V temle videu pa kažejo na sredini nekaj drugega kot torsen, oziroma lahko da je torsen kakšne naslednje generacije... pa kombiniran s sklopko.
Žiga Zois
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Mar 08, 2010 11:32 pm

ja to je vektorski quattro 6 generacije. do tedaj pa audi nima šans :D ::D

upam da bodo tudi italjani posodobili q4 z vektorji v kakšnem nasledniku 159:P
Odgovori
  • Informacija