Kolesni lezaj ali...

Tehnična vprašanja, ki se dotikajo različnih modelov

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

Jo!

Pred kaksnim mesecem mi je alfica pri voznji zacela oddajati cuden zvok - tuljenje. Takoj sem pomislil na kaksen kolesni lezaj. Ampak kateri je kriv, s poslusanjem skoraj ni bilo mozno ugotoviti.

Zelo zanimivo je, da je zvok bil precej mocen ob zaviranju - kot bi ustavljal kaksen reaktivni motor :lol:

Potem sem imel eno pot do mehanika (crknil senzor obratov) in je preveril se kolesa. Diagnoza je bil zadnji levi kolesni lezaj.

Ok... preteklo je spet nekaj vode, da sva uskladila cas in mi je zamenjal ta lezaj. Stanje se je sicer izboljsalo, vendar tuljenje je se vedno prisotno. Se je pa dosti lazje lociral zvok - spredaj levo. Prej skoraj ni bilo razlike med voznjo skozi ovinke, zdej se slisi bolj mocen zvok v desni ovinek in blazji v levi. Se vedno je glasen ob zaviranju, posebej ob ustavljanju.

Ker je minilo ze toliko casa, je zdaj voznja preko 100km/h zelo neprijetna.

Ko sem potem poklical mehankarja, je rekel, da se mu zdi cudno, saj je probal vsa kolesa in je bil zadnji levi definitivno problematicen.

Vprasanje je naslednje:
Ce ni slucajno res 100% krivec za ta zvok levi sprednji kolesni lezaj, kaj bi se lahko bilo krivo?

PS:
Ce bo vse po sreci, grem danes menjat ta nesrecni lezaj. Ampak "just in case", ce kdo misli, da je se kaj drugega fuc.

lp
Slika
5in3
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 615
Pridružen: Pe Nov 16, 2007 9:30 am

Ni ma bit kaj drugega, ko še sprednji desni ležaj, ker ko kot si napisal pri zaviranju se še bolj sliši, in pri večji hitrosti tut, tko da, mislim da ni druge rešitve. Jst sm mel pri svoji podoben problem, najti ker ležaj tul, slišal sem da tuli na levem, ker je tolk tulu, a v resnici je bil desni :oops: , nevem ampak jst ko sm prpelu h mehaniku, je on oba kolesa zavrtel in se že na dveh obratih kolesa slišalo "drgnenje" oz. čuden zvok. Blo je pa ful neprijetno nad 40km/h, prov tul ti v glavo.... za popizdit. Pol sem pa zamenjal, zdaj je pa mir. :)

Tako da, če je isti zvok, kot tisti zvok , ki je bil zadaj, pa si se ga potem znebu, ko si zamenjal ležaj,. potem je sigurno tudi prvi fuč.

lp
sine
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

A ve kdo kateri prednji kolesni lezaj pride za AR 145 JTD letnik 2000?

Gledam pri olef.si , pa ima dva, za ABS in brez. Ker imam ABS, potem bi verjetno moral biti pravi ta:

ALFA 145,146 z ABS 10/98-01/01...VKBA 3539...45,01€

Ampak mehanik pravi, da ima moj lezaj neki magnetni senzor in da pride tak lezaj okoli 95€.

Ima kdo kak seznam kateri lezaji sploh pridejo v upostev?

LP
Slika
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6834
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Poglej v ePer za številko rezervnega dela, ker za JTD sta dve ABS varjante VKBA 3539 in VKBA 3578. Preko original številke in SKF kataloga, se pa da določit kakšnega rabiš.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

Ocitno potrebujem tistega drugega. Mat'r razlika 50€ oz vec kot 100% med enim in drugim #-o
Slika
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

FAG pride 65€, SKF 95€.

A je FAG res toliko slabsi?
Slika
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6834
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Sam se odloči.

Osebno se FAG-u izogibam, raje kupim kakega japonca ali SKF (ki je tudi prva vgradnja).

PS
FAG se mi je zameril, ko sem pri R4 (katrci) menjal prednja kolesna ležaja in je nov FAG ropotal bolj od fuč starih ležajev, no potem sem dobil dva kompleta japoncev za ceno enega kompleta FAG-a. Le za nekaj sem bil prikrajšan - ropotanje ... :lol:
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

Da malo obudim tole tezavo...

Prednji levi lezaj sem potem koncno menjal v sredini decembra. Je pa bilo tako, da sem se na tisti zvok potem ze cisto navadil in nekako kar nisem slisal neke ocitne razlike po menjavi z novim. Poleg tega se se vedno slisi neko sumenje (sssSSSsssSSS...), ko zavijam v desni ovinek. V levega je cista tisina (razen vetra in motorja :wink: ).

To sem tudi omenil mehaniku ze naslednji dan in pravi, da so verjetno krive gume. Res imam gor zimske S3, ki sem jih kupil rabljene skupaj z jeklenimi feltnami.

Ce sem prav videl, mi je menjal s FAG-ovim lezajem, ceprav sem mu poleti rekel, naj s SKF-om.

Nekako bom se pocakal dober mesec, da menjam feltne z letnimi gumami in se potem odlocim za naprej.

lp
Slika
Uporabniški avatar
sedici
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 130
Pridružen: Pe Feb 01, 2008 10:00 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Črnomelj

Jaz sem tudi menjal sprednjega in sem vzel FAG (itak prepakiran SNR) in ni nobenih problemov. Cena je pa bila ravnih 50€.
Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

@sedici: Lahko vprasam kje si vzel in koliko te je prislo montiranje?
Uporabniški avatar
sedici
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 130
Pridružen: Pe Feb 01, 2008 10:00 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Črnomelj

Ležaj sem vzel v Tramas Črnomelj (cena z 20% popusta), menjali so pa na AMZS - 20€.
Uporabniški avatar
Enthusiast
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 663
Pridružen: So Apr 26, 2008 8:25 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Radmirje

tut sam sem pred kratkim menjal sprednji levi ležaj, hkrati je bil fuč še zadnji, ampak jaz sem slišal samo od spredaj.
Rambario
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 86
Pridružen: Po Dec 29, 2008 6:39 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Portorož
Kontakt:

poglej gume da niso nazobljene...
imel sem primir ko je človek menjal vse ležaje in pol prišu do mene če lahko še mi pogledamo in zaključek je bil da so gume nazobljene.. ko so gume nazobljene spušča isti zvok ležaja ko je fuč.. edino čudno pri tebi je to da se čuje ko zavijaš če bi ble res gume bi se moralo stalno slišat ampak vseeno poglej
kixs
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 790
Pridružen: To Avg 23, 2005 3:11 pm

Meni se vedno neki sumi iz podvozja. Vceraj se je z mano peljal Stepancic - test zamenjanega MAF-a in takoj rece, tebi pa en lezaj tuli. Mu samo recem, naj pove kateri. :wink: Menjana sta bila ob leva. Izgleda, da prihaja zvok od zadaj. Torej bom menjal se zadaj desno. Je pa zanimivo, da niti ni vec kaksnih bistvenih razlik med voznjo naravnost ali v ovinke. Vedno tuli. Ce se peljes nad 140km/h se pa koncno ta zvok izgubi, ker je sum vetra in zvok motorja mocnejsi. Bom vozil hitreje :lol:
Slika
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Kaj pa če so za tuljenje krive pnevmatike?
Ker praviš, da ni razlike pri vožnji naravnost ali v ovinke.
Odgovori
  • Informacija