Poliranje ALU platišč

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Odgovori
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Je mogoče že kdo spoliral ALU platišča? Lahko uporabim kar navadno plir pasto za avtomobile ali mora biti kaka posebna. S poliranjem bi rad odpravil mat efekt in jim povrnil lesk.

Lp
Uporabniški avatar
SummerJam
Alfist
Alfist
Prispevkov: 493
Pridružen: Po Jul 13, 2009 6:03 pm

Pasta "purol"

pazi da neboš preveč drgnil ker boš odstranil eloksacijo in zato priporočam delo z krpo in ročno.

http://www.kemostik.si/belinka-kemostik ... k=1&id=458
Slika
Cuore Sportivo is destiny
Uporabniški avatar
kukec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Sep 30, 2008 7:23 pm
Kraj: Slov. Bistrica

če je surov aluminj, pol eno za aluminj, če pa so barvana in prelakirana pa isto kot je za karoserije, pazi le da ne bo pregroba


LP
Slika
Uporabniški avatar
Overs[t]eer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1704
Pridružen: To Sep 21, 2004 11:37 pm
Vozilo: 156 3.2 GTA
Kraj: Ljubljana

Purol je pomoje za Alfina (predivdevam da gre za QV) platišča pregrob (ker so preslabo lakirana oz. pri teh letih že preveč občutljiva).

Jst priporočam navadno polirno pasto z mal večjo abrazivnostjo (še posebej če boš to na roke delal).
Uporabniški avatar
samekk
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 55
Pridružen: Pe Okt 09, 2009 3:48 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sevnica

Tudi sam sm imel v mislih poliranje, pa sem si pol premislu. Bral na drugih forumih da je časovno zelo zamudno, pa roke ga zlo najeb....:?

Platišča sem dal speskat 20€, kupil material (barva, osnova za aluminij,..) 50€, pivo + 1 kolega :D = 100€

Ni mi žal......
Slika

Če pa že hočeš polirat pol je pa tlele neki (skopirano iz drugega foruma)
Poliranje aluminija - najlažja stvar. Barvo odstraniš s šmirglom ali z lavo. Lava je ena čudna suspenzija (kot sperma), ki se namaže tam kjer hočeš odstranit barvo in barva čez par ur odstopi - se stopi, zgrbanči itd. Keč je samo, da je lavo težko očistit, je močna in razjeda roke, pa ni kislina. Za odstranjevanje lave je najbolje imeti pri roki kakšno vodo i šampon + gobico.

(Pazi se nasvetov, da lahko barvo odstraniš z kislino - npr. akumulatorsko. To lahko svetuje samo kdo, ki ni še nikoli nič z rokami delal - folk kr neki naklada. Kislina namreč ne topi barve ampak aluminij, tako da lahko poliranec mimogrede uničiš!)

No, ko si se znebil barve najprej (če je treba) pošmirglaš z vodobrusnim finim, zelo finim šmirglom (oziroma prej z grobejšim, če je treba). Če je površina gladka ni treba nič šmirglat.

Poliraš s purolom ali kakšno grobejšo pasto za lak brez voska (profesionalno ličarsko - za grobe posege - poliranje bajšpricov npr.) Polira se tako, da na kos vate ali cunjo stisneš malo paste in potem drgneš predmet poliranja. Ko se ti zdi, da se ti ne da več, del, ki si ga poliral zbrišeš do sijaja z mehko cunjo. Če se ne sveti dovolj, postopek ponoviš. Povem pa ti, da se zasveti praktično takoj, kajti aluminij je mehak.
Poliraš lahko tudi strojno - kupiš šajbo iz filca (Baumax) za v bormašino in jo uporabljaš namesto vate. Naštimaj male obrate, da ne dobiš vsega v ksiht!Dokončaš z mehko krpo.

Spoliran in očiščen aluminij lahko namažeš z zaščito za lak - tekočim voskom ali avto pudingom. Namažeš - zbrišeš do bisokega sijaja - tako alu ne bo oksidiral (takoj). Z uporabo voska se izogneš nadležnemu lakiranju s prozornim lakom. Prozorni lak namreč strašno rad odpada - se lušči in rad tudi porumeni.
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Tako drastični posegi kot so brušenje in barvanje ne pridejo v poštev, saj s platišči ni nič narobe, rad bi dodal samo piko na i :mrgreen:

Drugače gre za original QV platišča prve serije, katera imam za zimske pnevmatike. So pa izredno trpežna, glede na to, da so bila narejena davnega leta 97 so povsem ravna in tudi poškodovana niso bila nikoli.

Platišča sem na koncu spoliral in sicer z Sonaxovim polirnim mlekom. Rezultat je dober in mat efekt ni več prisoten.
Za robove krogov v platiščih pa sem uporabil Purol, saj je bilo še nekaj ostankov zavornega prahu, kateri je bil dodobra zapečen. V preteklosti prejšnji lastnik ni posvečal veliko pozornosti čiščenju platišč in zato je bilo potrebno vložiti kar nekaj truda in večkratno čiščenje, da se je umazanija povsem odstranila.
S Purolom mi je tako uspelo do potankosti odstraniti ostanke zavornega prahu, je pa drugače pregrob, da bi se z njim lotil celega platišča.

Sedaj so platišča skoraj takšna, kot so nova v trgovini :lol:
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

se slike koncanega izdelka? :D
Uporabniški avatar
kovach
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2759
Pridružen: Ne Okt 16, 2005 11:56 am

pri meni pa ni črnega zažganega prahu, vendar sta 2 feltni kateri sta bili spredaj zmontirani rumenkasti-kakšna ideja kako spravit dol? probal sem lansko leto nekaj z polir pasto samo je bila verjetno prefina...
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Platišča ob nakupu avtomobila dobro leto in pol nazaj. Iz slike je razvidno, da so bila kar zanemarjena.

Slika

Večino umazanije in predvsem rumeni odtenek sem odstranil s čistilom Meglio. Čistilo je močno, zato treba paziti, da deluje na platišču samo kratek čas.

Ostalo je samo še nekaj zažrtega zavornega prahu v krogih. Katerega sem se letos odločil, da ga odstranim.

Slika

Odstranil sem ga brez problema z polirno pasto Purol in niti ni bilo potrebno močno drgnenje.

Slika

In pa končni izdelek

Slika

Verjetno je k lažjemu čiščenju pripomoglo tudi to, da so bila lansko zimo platišča velikokrat oprana in se je svinjarije tudi malce omehčala.
Uporabniški avatar
kovach
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2759
Pridružen: Ne Okt 16, 2005 11:56 am

meglio men nč dost nepomaga bom pa probu z purolom mal...
Alfa sport
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1313
Pridružen: Ne Jul 23, 2006 11:55 am

Na enem mojem so bila platišča rahlo rumena.
Odlično pomaga Automagicovo čistilo. Kupil sem ga 5 litrov, kar potem še razredčiš (jaz 1:1 za platišča in 1:5 za insekte in ostalo umazanijo). Uporabljam ga redno ob vsakem pranju in obnese se odlično. Priporočam.
Uporabniški avatar
kovach
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2759
Pridružen: Ne Okt 16, 2005 11:56 am

evo danes sem probal s purol pasto in je šlo :D, feltno sem zmočil prav tako cunjico s katero sem poliral, na koncu sem pa še s sprejem za fino poliranje spoliral in feltna je kot nova :D malo za predstavo: Slika


Slika
Uporabniški avatar
_doog_
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 174
Pridružen: Sr Maj 06, 2009 9:56 pm

Odločam se za poliranje platišč in me zanima, če je kdo kaj podobnega ustavrjal.
Namreč lak bi spravil dol z lavacolom in brusil z brusnim papirjem ( 1000-2000) potem pa polirau do visokega sjaja.
Potem nastane problem ker nevem katero polir pasto uzet, nekje sem zaslediu, da polirajo z nekakšno kredo...

Tako naj bi zgledalo

Slika

pred poliranjem
Slika

po poliranju
Slika
Slika

Slika
Slika

Če ima kdo kakšen nasvet ....

:wave:
kača_alfa
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 538
Pridružen: Pe Feb 12, 2010 1:28 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: grosuplje

jest mam poliran le rob na feltni, začel sem celo feltno z lavacolom, porabil sem 3/4 kantice ker sem res to odstranjeval en tedn u izi. alfine speedline-ke so serijsko dobr pobarvane in je dela ful, pol sm pa s purolom polerou rob in je vredu izpadlo seveda sem si naredil homemade orodje čene bi mi roke odpadle. moreš pa usako leto spolirat ker malo oksiderajo
Odgovori
  • Informacija