Počena glava - AR 159, 2.4 JTDm

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Sicer konkretno za 2.4 ne vem, a dvomim, da je kaj drugače kot 1.9 (8 in 16v), kjer je lepo videt neprekinjen curek. Enako je bilo pri nekaj ostalih avtih (drugih firm) kar sem si zapomnil, ki imajo tako narejeno.

Jaz bi demontiral pumpo.
Če je kaj narobe z njo itak nisi z delom nič izgubil, če pa je ok, je pa ta urca dela še najmanjši dodatek k problemu...
V primeru da je problem v pumpi in boš nadaljeval z ovinkarjenjem, boš z nadalnjimi "testi" pregrevanja na koncu res še glavo fental...
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
boxer88
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: So Jan 10, 2015 12:30 am

Sa popolnoma strinjam glede tega "testiranja". Zato pa sem vprasal kako bi bilo najlazje testirati pumpo. Torej ce je z njo karkoli narobe se bo to videlo na mehaniki; torej bodo simptomi fizicno vidni (npr. Stanje propelerja)?
axis86
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 548
Pridružen: Ne Sep 10, 2006 8:02 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa romeo 156 1.9 jtd
Alfa romeo 75 1.6 carb
Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16V
Kraj: Žiri

Bivši sodelavec je imel enak problem na 2.4. Ko je malo bolj pritisnil se je jermen na pumpi zavrtel v prazno in črpalka ni delala, ko je pa spustil obrate je pa zagrabila je ohladilo motor. Črpalko najprej preglej po moje.
Uporabniški avatar
minimi
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2202
Pridružen: To Maj 12, 2009 11:40 am
Vozilo: AR 159Q4
P 106S16

Naredi prvo test hladilne da vidiš če je prepihana dihtunga ali počena glava. Vzame se vzorec hladilne not se da kemikalijo ki reagira na co2, če se obarva pomeni da je izpuh prihaja v sistem hlajenja.
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

To se sliši pa interesanto!
Poveš kaj več o tem?
Kdo to dela, koliko stane, oz. se dobi kemikalija za diy, ...?

V primeru prebitega tesnila se sicer hitro pojavi "vrenje" v posodici in oreng oblaki dima (kar bi v boxerjevem primeru po toliko km že zdavnaj se zgodilo), pri razpoki v glavi pa se zadeva ne veča/širi tako hitro in bi tale co2 znal pokazat kaj več.
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
boxer88
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: So Jan 10, 2015 12:30 am

Torej zgodba gre dalje:
Najprej se bo testiralo tesnenje glave/dihtunge; V hladilni sistem se bo spustilo pod tlakom zrak in opazovalo ali se cez noc tlak spusti (nekje pusca sistem in ker hladilna tekocina ne odteka je to najverjetneje luknja v glavi ali slaba dihtunga) ali ostane enak (vzrok ni v glavi in nadaljujemo s crpalko).
Drugace pa se manjsi update simptomov, ki so bili opazeni okoli avta:
- ko se ga po daljsem casu (par dni) zalaufa se na zacetku pokadi belkasto/siv dim.
- na sovoznikovi strani se zazna vonj po antifrizu.
-nivo hladilne ves cas enak.

Kaksne nove/dodatne ideje glede moznih vzrokov za navedene simptome?
Hvala in lp!
boxer88
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: So Jan 10, 2015 12:30 am

Zgodba z mojo 159ko je zaključena. Potrjena diagnoza: počena glava motorja.
Ker sem v času svojega lastništva zamenjal že skoraj čisto vse kar je mogoče na tem avtu, sem se odločil, da tokrat ne grem v popravilo in gre zato avto v prodajo. Oglas bom objavil v roku enega tedna tako da, če bo koga zanimal nakup se slišimo takrat. :)
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Lahko mogoče kakšen znalec napiše zaksj se to dogaja. Namreč od 10ih 2.4 159, ki se vozijo po forumu je petim že odpihnilo glavo.
To se ne bi smelo zgoditi niti eni.
RED_line
Alfist
Alfist
Prispevkov: 267
Pridružen: Če Mar 18, 2010 11:18 am

beh, audiju se dogaja že kar neki časa, pa so vsi tiho ;)
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

Alfasan, na prejšnji strani imaš odgovor, katerega mi mora še nekdo potrditi. Žal sam ne morem preverit tega. Naj pa bi bile zanesljive informacije.
Se pravi, prva stopnja ventilatorja se prižge pri 106°C. Voda vre, ko začne šele hladiti.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Vedno sem pozoren na T in še nikoli nisem opazil da bi kazalo več kot 90°C prav tako se ne spomnim, da bi kdaj slišal ventilator, razen če imam prižgano klimo.
Torej mora biti nekaj drugega. Kaj pa če vodna pumpa zataji in se segreje nenadoma. Ali pa šobe delujejo kot brener zaradi napake.
Če kakšen audi/ vw crkne me ne čudi, saj jih je ogromno, alf je pa malo in vsaka crkovina zelo pokvari statistiko.
Mogoče bo Tribesman kaj več povedal, če ima kakšno idejo zaksj prihsja do okvar in kako jih preprečiti.
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

Eno je temperatura na števcu, drugo pa po računalniku...
Aegrej auto na 90°C, pa odpri ekspanzijsko posodo. Se bo dost vidlo že po tem, kako voda reagira
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Temperatura vode nima nobene veze...

Problem je v temperaturi izpušnih plinov obliki izpušnega kolektorja in materialu glave...

Pač design failure.
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Banny napisal/-a:Se pravi, prva stopnja ventilatorja se prižge pri 106°C. Voda vre, ko začne šele hladiti.
Voda pod tlakom ima visje vrelisce.. zato voda tudi pri 106 stopinjah ne zavre.. To da vklopi prvo stopnjo pri 106 stopinjah ni cisto nic cudnega saj imajo enako narejeno tudi Ford , Opel itd itd. Vecini pa na stevcu laze da je skos 90. Tko imajo narejeno v programu. ( Hladno , normalno , vroce / pod 90 , pribito 90, ze skor prepozn :) )
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Tema očiščena off-topic debate ....
Prosim, držite se tematike!
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Odgovori
  • Informacija