Neenakomerna obraba pnevmatik / gum - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Pri 2.7 bara niso gume nič preveč trde... čist v mejah normale.
Obraba robov pa je minimalna (pa seveda optika mora bit nastavljena kot treba, stekanje ne 0°)
Strunc
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 16
Pridružen: To Jul 13, 2010 9:01 am

Enak problem na 1.9 JTDm SW in sicer mi je v eni poletni sezoni čisto zlizalo nove sprednje gume po notranji strani in vmes sem bil 2x pri ŠPANU na optiki (ker tam imajo baje najboljše super laserske mašine), ko pa mi je prijatelj svetoval naj grem k Stipiću na Zaloški v LJ so mi pa tam nastavili optiko in zdej nimam več teh problemov :) Je blo treba mal odstopat od tovarniških priporočil je reku majstr in zgleda je meu prav
Uporabniški avatar
Creed
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4301
Pridružen: To Feb 01, 2005 2:22 pm

Eno vprasanje imam glede optike na alfah. Ce nastavis optiko na prednjih kolesih kot pravi tribesman na nulo (toe=0), ali bodo kolesa pri do konca zavitem volanu v eno smer se vedno v nuli, ali se bo zaradi geometrije vpetja prednjega kolesa(camber,caster,toe) recimo notranje kolo vec/manj zavilo? Upam da razumete vprasanje. :mrgreen: Ker imam sedaj prednja kolesa zaprte za 1mm (toe-in)...sepravi vsako kolo je za 0,5mm zaprto in na slabsi podlagi cutim kako kolo podrsava...ne drzi "zacrtane" linije. In razmisljam da bi nastavil toe na 0, ampak se bojim kaj se zgodi pri do konca zavitem volanu? Pa nebi rad testiral, da ne bom 3x vozil na optiko :D

LP
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

Pri meni je na levi strani pobralo notranji rob na desni pa zunanji... Optiko sem naredil pa pri stepančiču... dimenzije gum imam pa 225/50 R17 filam ji pa na 2.5 bara... je bolš če jih na 2.7, 2.8 :?:
Alfa Romeo Giulietta
danko0013
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 139
Pridružen: Sr Jul 31, 2013 6:07 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Bjelovar Hrvatska

ĐoKc napisal/-a:Pri meni je na levi strani pobralo notranji rob na desni pa zunanji... Optiko sem naredil pa pri stepančiču... dimenzije gum imam pa 225/50 R17 filam ji pa na 2.5 bara... je bolš če jih na 2.7, 2.8 :?:
da 8) ali bi ti trebao jesti nutarnji rub

uostalom nemoguće je štelati nagib kotača na 159 nego samo otvorenost i zatvorenost ovjesa u žargonu

tako da nije samo to do pritiska :?
Nibbler
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Ne Maj 13, 2012 4:15 pm

Vse Alfe 159 imajo tovarniško nastavljeno, da pobira notranji rob.Temu se izogneš edino tako, da pri optiki nastaviš iztek koles na nulo.Avto sicer izgubi malenkost na handlingu, vendar imaš pnevmatike 2x dlje.Drugih negatinih posledic ni.Razna oddrsavanja in podobno pri polno obrnjenem volanu so bolj posledica vrste gum in profila.Ravno tako ne pomaga, da pnevmatike napolniš na več barov kot je deklarirano.Če pa pnevmatike obrablja na enem robu noter na drugi pa zunaj, je pa nekaj narobaj z optiko.To moraš pred optiko povedat, da hočeš iztek na 0, ker ti na uradnem in drugod, kjer imajo tovarniške podatke o optiki, nikol ne bodo sami dali na nulo, niti omenijo ti ne te možnosti, češ, da itak vse pobirajo notranji rob in je to normalno.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

In kam je trenutno najboljše peljati alfico v okolici kr,lj na optiko? Iztekanje 0 pa to.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Uporabniški avatar
godlike
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 781
Pridružen: Po Mar 26, 2012 8:53 pm
Kraj: okolica MB

Vsi avti imajo stekanje nastavljeno, da sta obe gumi malo noter. To pa je zaradi tega, da ti volan sam sili v nulto pozicijo.

Zdaj to bolj hendla servo, na katrci pa ostalih starih kantah je pa to bil razlog, da se ti je volan postavil v center. Kolko pa sem se jaz pogovarjal, naj še nebi žrlo dokler je do v neki meji.
Renault 4 GTL 1992
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2012
Ford Focus ST-Line karavan 1.5 (182) 2019
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Volan se postavlja v nulo zaradi "casterja" (nagib osi zavijanja naprej nazaj - podoben efekt kot pri nakupovalnih vozičkih) ne pa zaradi stekanja.
sasoz
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: Pe Jan 18, 2013 9:25 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 156SW 1.9 16v
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Jaz sem ga peljal na optiko k Bučanu in mi je rekel da pri alfah ne moreš nastavit naklona na 0 stopinj, malo mi liže notranji rob, ne em pa ali mi ga je že preden sem naredil otpiko al mi ga šele zdaj ko sem jo naredu, ker sem takrat avto komaj kupil, upam pa da je možakar naredil tako kot treba, vsaj bral sem da je dober in ve kaj dela.
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Pozdravljeni,

To kar bom napisu govorim iz osebne izkušnje in dela, ukvarjam se že osam let z nastavitvami podvozja osebnih in lahkih tovornih vozil!
Sama geometrija podvozja ni tako enostavna kot izgleda na prvi pogled in iz enih odgovorov uporabnikov tega foruma...
Vse je lepo in prav če delaš na novih vozilih kjer se da vse urihtati po specifikaciji, v praksi je pa seveda veliko drugače! Realno zelo malo je lastnikov novih vozil ki letno delajo optiko...
Ker se pa tice samega podvozja 159-tke je kr v redu... Klub temu da se vsaj po specifikaciji na sprednji osi lahko štela samo špura, na zadnji pa špura/posledično pa nagib...
Obraba notranjega dela gum ne odpraviš z nastavitvijo "špure" al pa stekanja na 0 če imas podrte nagibe na enemu al obeh kolesih. Po samih navodilih se pri 159tki nastavlja na sprednji osi samo stekanje (kot že omenjeno), čeprav se z tremi vijaki amortizerja na šasiji lahko dobi malo na pozitivnem/negativnem nagibu kolesa...
V 99% je nagib z časom in kilometri v plusu (večja obremenjenost notranjega roba pnevmatike) kar se odpravi (do ene mere) z nastavitvijo steka v večje zapiranje (+) od fabriškega! Seveda, kok, je pa že od avta do avta različno in z izkušnjami lahko naredis!

ĐoKc - pri tebi bi pa lahko bilo to narobe, levo gumo da ti po notranji pobira zaradi optike a desno zaradi večjega uporabljanja rondojev! To je napamet povedano, če bi pa vidu končne nastavitve od Stepančiča pa mal vec!

Upam da ni gdo zaspau pri prebiranju tega posta... :P
Lp forumaši, N
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Pa še to za TribasMan-a, pa brez zamere seveda...

"Casret" ni nagib osi ampak zamik osi levo-desno! ;)

Lp, N
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
Uporabniški avatar
B_U_R_I
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1017
Pridružen: So Jul 13, 2013 12:18 pm
Vozilo: AR 159 SW 2.0 JTDm

Glede na smer vožnje avtomobila je to verjetno naprej nazaj, mar ne?

Slika
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Jap, lahko se rece tudi naprej-nazaj! Mogoče mene mal moti ker sam navajen na izraz "zamik levo al desno"!

;)

Lp, N
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Nagib (levo desno) je camber...
Odgovori
  • Informacija