Demontaža in čiščenje luči / žarometov - AR 166

Tehnične teme o modelih 164 in 166

Moderator: Tehnika moderatorji

ZAR1620000
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 29
Pridružen: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Zdravo,

nekaj vas je že dalo obnovit parabole na 166ki, in me zanima, kaj vse je
potrebno demontirati, da lahko žaromet vzameš ven, na kaj je treba paziti, da ne polomiš&potrgaš?

Mora stran samo odbijač ali tudi plastika v kolotekih in sprednja maska?

Je pri demontaži odbijača dovolj da odklopiš konektor meglenk, ali jih je treba odmontirati?

Na moji 166ki so parabole sicer videti v redu, je pa leva leča precej zamegljena/zaprašena.

Hvala za odgovore!

Blaž
Zadnjič spremenil ZAR1620000, dne So Avg 09, 2008 7:24 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Maska je pa ja največja malenkost pri vsem ...

Moraš imet dostop pod avtom ina smo šraufaš:
- odviješ 6 šraufov od srednje maske in jo odstraniš
- odviješ 2x 2 šraufa za stranska dela maske in ju potegneš proti sredini in odstraniš
- odstraniš zapah za haubo
- pod avto odviješ 6 šraufov, ki držijo spodnji del odbijača
- v vsakem blatniku odviješ še po en spodnji šrauf na vsaki strani in v notranj oblogi odviješ dva bližnja šraufa
- odklopiš menglenki
- sedaj pa pride najzanimivejše - odviješ po 3 šrufe na vsaki strani v blatniku, ki držita stranice odbijača (šrauf, ki je bližje gume lažje odviješ od zunaj - odmakneš plastiko)
- odviješ 4 šraufe, ki držijo odbijač na prečni nosilec pred hladilnikom
- odstraniš odbijač (zgornji del baje lahko preskočiš in kriviš vse skupaj a je za moje pojme lažje in bolje, če ga kar snameš)
- odklopiš luč in odviješ še preostanek matic

Nekako takole, le da jaz nisem odstranjeval luči

Slika

Oz. poglej v eLearn ... :wink:
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
ZAR1620000
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 29
Pridružen: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Ouch! Orenk posel. Mislim da bom samo natisnil tale navodila in jih dal mehaniku za referenco :mrgreen:

Hvala za odgovor in lp na Gorenjsko!
Uporabniški avatar
žival
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3281
Pridružen: Pe Avg 26, 2005 12:42 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Litija

Preden boš demontiral luči, pa dobro pocahnej kje so ble, ker jz sem se neki igral s sprednjim odbijačem, ker se mi je malo povesil navzdol, pa so mi luči takoj nekam v PM svetle, pa čeprav sem sam dva šraufa na njih losal. #-o
ZAR1620000
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 29
Pridružen: So Feb 02, 2008 8:20 pm

žival napisal/-a:Preden boš demontiral luči, pa dobro pocahnej kje so ble, ker jz sem se neki igral s sprednjim odbijačem, ker se mi je malo povesil navzdol, pa so mi luči takoj nekam v PM svetle, pa čeprav sem sam dva šraufa na njih losal. #-o
male tajne velikih majstora :) tenks!
ZAR1620000
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 29
Pridružen: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Luči (leče in notranjo stran stekel) na AR166 (pred faceliftom) mi je uspelo očistiti brez demontaže.

Oprema:
-čista bombažna krpa (prekuhana v destilirani vodi, da je brez kamna/ostankov pralnega praška)
-žica debeline cca 3 mm, ne pretrda, da se malo prilagaja med manevriranjem
-selotejp (maskirni ali tamočni Tesa)
-izopropil alkohol, po možnosti v spreju ali pa čista (oprana z destilirano vodo) razpršilka za čiščenje šip in podobno
-30cm dolga, tenka gumi cevka - za spiranje

Notranjo stran leč ni problem očistiti - odstrani se žarnica od kratkih, navije košček krpe na žico ali neko drugo priročno orodje (daljša pinceta, kos lesa... ;), in skozi luknjo od žarnice spuca lečo.
Problem je zunanja stran leče in notranja stran stekla od žarometov.

Ampak, opazil sem da med parabolo dolgih luči in kratko lučjo ni pregrade, in sem lahko do stekla pred kratko lučjo in leče prišel z zakrivljeno žico, na koncu katere je bila zataknjena (da se ne sname!!! če se sname, veliko sreče pri izvlačenju!!!) in ovita krpa, namočena v izopropil. Konec žice je dobro zapogniti nazaj kot trnek, da lahko bolje natakneš krpo, in da oster konec žice kaj ne spraska!

Na koncu čiščenja sem (da se ne vidijo sledi krpe) površino leče in stekel še izpral z izopropilom s pomočjo razpršilke in tanke cevke, in pustil da se posuši. Vidi se sicer par sledi čiščenja, je pa leča kratke luči zdaj prozorna (prej je bila od zunaj videti motna/mlečna), na notranji strani stekla pa se ob prižganih lučeh zdaj več ne vidi, kam pada snop - prej je bila tanka plast umazanije, na kateri se je zarisal snop. Zajebal sem edino to, da žice nisem oblekel v selotejp - malo sem spraskal kromirano okrasno plastiko pred dolgo lučjo. Jebiga. Glavno da se bolje vidi cesta, pa luči tudi precej bolj kristalno zgledajo - prej so bile videti rahlo motne.
Uporabniški avatar
vesoljc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 545
Pridružen: To Avg 14, 2007 2:30 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Kranj, Celje

huh, raje dam za novo luc, ki je 90 eur. In preden kdo napise da ni res, ja je res :). Pac ne na servisu in ne orginal. Ma celo spletno trgovino, slovenski s.p. Vpisite v google silux. To velja za vse alfiste... Pa nimam js nc od tega, lahko pa imamo alfisti, mislim da je celo za 166ko dal v katalog ker sm mu js rekel. :) Pač občasna stranka moja...:)
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Lep opis. =D>

Jaz se bom verjetno tudi enkrat lotil obeh luči, ker počasi postajata mlečni (ni hudega a se malce pozna).
Verjetno bom pa uporabil metodo, ki sem jo uporabil na lučeh od 75-ke - Meglio (ta rumen, ki odstranjuje vse - tudi kožo ...) sem našprical v luč in dodal še nekaj destilirane vode, dobro prepluškal in izpral z destilirano vodo.
Stvar sem pa posušil s fenom in še za par ur postavil na sonce.

Lučki izgledata in svetita kot novi ... :D 8)

PS
Luči bi menjal če bo šlo kaj hudo narobe, ampak dvomim.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
sleby
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5743
Pridružen: Po Nov 24, 2003 1:16 am
Član Alfa Kluba: 0
Kontakt:

seveda lahko kupis novo luc ce te take stvari ne veselijo, ce pa rad sam kaj postoris okoli avta pa se definitivno splaca probat. ce gre kaj narobe sicer se vedno lahko kupis nove, drugace pa prisparas za 2 novi luci.
Slika
Uporabniški avatar
vesoljc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 545
Pridružen: To Avg 14, 2007 2:30 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Kranj, Celje

ja res je, samo kolker sem js gledal ma moja leva luč hujše probleme, ki se jih ne da spucat :).Pomoje je nekdo premočne žarnice uporabljal...

Pa tudi mene veseli kej poštimat na alfici, samo če bi se js tega lotu, bi itak moral na koncu novo luč kupit...:)

drgač pa vsaka čast...
Uporabniški avatar
Overs[t]eer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1704
Pridružen: To Sep 21, 2004 11:37 pm
Vozilo: 156 3.2 GTA
Kraj: Ljubljana

Samo dva komentarja:
- Silux so kopija in so menda nemogoče (beri: se da ampak zelo težko) za nastavljat (torej slaba kopija)
- Meglio - odlično za stare Alfe, novejše pa imajo tako zanič nanos na parabolah, da se bo po vsej verjetnosti odstranu tudi odbojni sloj na paraboli (priporočam en test prej na takem delu, ki ni funkcionalen in ni viden).
Zadnjič spremenil Overs[t]eer, dne Ne Avg 10, 2008 12:19 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Djmili
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 93
Pridružen: Ne Jan 09, 2011 9:48 am

A mogoče ko ve kako se luč odšravfa pri alfi 166 xenon žarnice.Ali moram odbijač dol vzeti ali gre ven kako drugače. Alfa ni FL.
Lep pozdrav
Uporabniški avatar
Q_4
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2354
Pridružen: To Apr 27, 2004 10:37 am
Vozilo: Alfa GT
Kraj: MB-Okolica

Težko.
Masko moreš snet, koloteka L+D sprednji del in odšraufat vijake, ki držijo skupaj blatnik in odbijač. Če imaš srečo vijaki niso prerjaveti in jih ne potrgaš ali pa se ti matice zavrtijo v blatniku. Dovolj je če sprednje odšraufaš, zadnjega pa pustiš, da ti dol ne pade in ne rabiš odklapljat pranja žarometov itd. Šele nato sprednje pod masko, sicer ti odbijač cel čas leze nekav v pm.

Pozor!! Pod lučjo na sredini spodaj je en plehnati nosilec(neki plehec tanki zataknjen za luč), ki je tam ... za brezveze, tolk da otežuje vso to stvar (jaz ga nisem deval nazaj not) prišraufan pa je v vezno spredaj(5cm nižje). Pazi, da ne zlomiš ohišja, če boš preveč nasilen z njim. Gre pa ta pleh z malo truda ven pajsnit iz luči, da ne rabiš tega vijaka šraufat.

Je nekaj podviga. Vzami si par ur časa, če še nisi tega delal.
...ko ne moreš dol iz znamke Alfa Romeo...
Djmili
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 93
Pridružen: Ne Jan 09, 2011 9:48 am

Q_4 najlepša hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
swifty
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 04, 2009 11:20 pm
Vozilo: ALFA 166 2.4 JTD 110 KW
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Kontakt:

Q_4 napisal/-a:Težko.
Je nekaj podviga. Vzami si par ur časa, če še nisi tega delal.

Mene torej isto čaka, ker imam počeno steklo na desni luči in bi me lahko škifi zajbaval, ker imam z prozornim selotejpom prelepljeno vse skupaj #-o
Alfa 166 2.4 JTD 150 HP letnik 2003 prodana
Alfa 166 2.4 JTD 150 HP letnik 2002 zamenjana
Alfa 166 2.4 JTD 150 HP letnik 2005 kupljena
Odgovori
  • Informacija