Dolge luči - AR 166

Tehnične teme o modelih 164 in 166

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
rockson
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 812
Pridružen: Ne Avg 21, 2005 10:51 am
Član Alfa Kluba: 0

Včeraj k je bil tukaj downtime, sem zašel na hr alfa klub. Med brskanjem po forumu sem našel tudi post o dolgih lučeh na AR 166. Ker sem imel pred službo avto obrnjen ravno v steklo, sem še sam sprobal in prišel do istega spoznanja kot pisec na hr strani.

Zadeva je sledeča:
AR166 FL ima žaromete ločene na xenon (kratke) in halogenske (dolge) - vsaj tako sem mislil.

Ko se avto prižge, se aktivirajo xenon luči in parkirne. Tukaj vse ok. Ko pa prižgem dolge (ročico potisnem stran od sebe) pa se le pojača svetilnost xenona in se dvigne snop svetlobe. Če pa le poblendam (povlečem ročico proti sebi) pa se prižgejo halogenski žarometi, ki so poleg xenona.

Meni je zadeva precej nelogična - zakaj ima avto dodaten halogenski žaromet, če se le-ta uporablja le za blendanje. :?
Morda pa kdo od vas ve kaj več od mene, glede delovanja žarometov na 166 FL.

So pa xenoni na mojem avtu katastrofa v snegu in dežju - že v normalnih pogojih mi slabo svetijo, glede na ostala vozila. Sedaj imam pač prvič avto s xenonom, zato ne vem kako se obnaša dotrajana "žarnica". Vem da ne sveti več plavo, temveč rahlo rumeno/mavrično.
Don't drink and drive, smoke and fly!
Slika
Uporabniški avatar
kovach
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2759
Pridružen: Ne Okt 16, 2005 11:56 am

men logika tko deluje, ubistvu maš nevem če taprav izraz bixenon notr naj bi bil en zrcau ki ti premakne snop višje... da pa se halogenke prižgejo samo ob blendanju je pa zato ker xenon ne zagori takoj s svojo svetilnostjo z razliko od halogenk moja logika
Uporabniški avatar
Overs[t]eer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1704
Pridružen: To Sep 21, 2004 11:37 pm
Vozilo: 156 3.2 GTA
Kraj: Ljubljana

Tako je...
Dolge/kratke so v eni xenon žarnici - premika se le "senčnik", ki dolgo luč spreminja v kratko...

Za blendanje pa uporablja halogen - čisto iz praktičnih razlogov - poizkusi z ugasnjenim xenonom poblendati, preden se bo xenon prižgal in ogrel boš ti že juhuhu daleč...

edit: me je kovach prehitel
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

No to je vse logično, enako ima tudi Thesis pa verjetno še prenekateri avto.

Kako pa blendaš potem v avtih ki imajo samo bi-xenon žaromet. A ni nov A4 ravno tak, pa Ferrariji?

Evo še sliko

Slika
Slika
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6821
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Sicer nisem videl zadeve, a malce dvomim v premični senčnik (na aftermarket ja, serijski pa nevem no). Prej bi rekel, da motorček, ki skrbi za avtomatsko višino snopa samo premakne komplet parabolo z lečo - rezultat je pa daljši snop.

Ostalo pa itak ostaja, halogen se prižge takoj, xenon pa rabi precej časa.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

mene nekaj moti pri vseh vaših odgovorih!

Vsi pravite da xenon traja da se vžge....to je res
ampak pri vašem "problemu" ko se premika senčnik ali pa se cela parabola premika......kje je problem v zakasnitvi prižiga xenona, če pa ti le ta že gori, saj imaš luči stalno prižgana (baje imamo tak zakon).!?

PS: tudi s xenonom se da poblendati (drugim vozilom), saj ko ga prvič prižgeš zasveti na full, potem šele "zamre" in se počasi normalno prižge, drugo pa je koliko je to dobro za sam xenon
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Mislim da je tole z zrcali kr res... Enkrat sem videl video kako zadeva dela, z elektromagnetom premikaš zrcala nameščena okoli žarnice in s tem spreminjaš obliko snopa. Sicer ne razumem zakaj se ne bi dalo poblendat s tem, ker zadeva je bila zelo hita, manj kot pol sekunde za preklop.
Uporabniški avatar
Overs[t]eer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1704
Pridružen: To Sep 21, 2004 11:37 pm
Vozilo: 156 3.2 GTA
Kraj: Ljubljana

@gricko: mi imamo tak zakon, nekateri ga pa nimajo... drug problem je verjetno da to blendanje ni dovolj opazno, veliko bolj se vidi, če zraven poblenda "rumena" halogenka...

@El barto - ta senčnik/zaslonka/projektor ali kakorkoli to imenujemo je vgrajen v samo žarnico in deluje na principu elektromagneta...
edit: obstajajo pa očitno tudi xenoni z dvema žarilnima nitkama.

@lizard: ugibam, verjetno uporablja dual žarnice, primer:
Slika
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6821
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Dvomim, da bi tovarniško zbasali tako packarijo v luč kot je na sliki.

Ker pa tu govorimo o original xenonu imamo na voljo:
D1R
Slika

D1S
Slika

D2R
Slika

D2S
Slika

Ja za "bixenon" vem kako deluje, ampak dvomim v uporabo take izvedbe serijsko.
Slika
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
Overs[t]eer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1704
Pridružen: To Sep 21, 2004 11:37 pm
Vozilo: 156 3.2 GTA
Kraj: Ljubljana

Tista žarnica, ki sem jo jaz nalepil je res taka kt da bi jo doma naredu... res je vprašanje kako je to izvedeno npr Audiju in podobnih...

Mogoče se bo kak stručko javil in ovrgel vse naše teorije :D
Uporabniški avatar
bass
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3874
Pridružen: Po Mar 13, 2006 1:45 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

Ne premika se cela parabola, temveč (s pomočjo elektromotorčka):
ali
1. senčnik žarnice
2. zarnica sama in je senčnik fiksen.
Jeremy Clarkson napisal/-a:You can not be a true petrolhead until you have owned an Alfa...
Uporabniški avatar
rockson
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 812
Pridružen: Ne Avg 21, 2005 10:51 am
Član Alfa Kluba: 0

Kdo bi si mislil, da bo tako zanimiva debata, pa vendar brez pravih odgovorov. Pa ne mislim, da niste podali konkretne odgovore, vendar ni nihče tukaj povsem prepričan kaj se zares skriva za tem sistemom oz. logiko.

Za tiste, ki pravite, da se s xenonom ne da blendati - meni se hitreje vklopi dolgi xenon, kot pa se vklopi dolga halogenka. Po domače, če želim poblendati, moram ročico del sekunde, morda sekundo, držati, da se pojavi žarek svetlobe. Ko pa preklopim na dolge luči, se svetloba pojača v trenutku.

Jaz vem, da nisem dovolj pameten za razvozlat tole :mrgreen:
Don't drink and drive, smoke and fly!
Slika
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6821
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Luč razstavt, pa se bo točno vedelo kako dela. :wink:
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
rockson
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 812
Pridružen: Ne Avg 21, 2005 10:51 am
Član Alfa Kluba: 0

El Barto napisal/-a:Luč razstavt, pa se bo točno vedelo kako dela. :wink:
Hehe - pri meni bi to koristilo, da bi očistil notranjo stran "stekla" žarometa, ki je rahlo zamegljena (pa ne od vlage). Ampak me nekak ne vleče to delat #-o
Don't drink and drive, smoke and fly!
Slika
Uporabniški avatar
bass
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3874
Pridružen: Po Mar 13, 2006 1:45 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

Saj sem vam napisal.
Premakne se ali žarnica ali zaslonka in spremeni pot svetlobe v stotinki (elektromagnetni motorček), medtem, ko nitka žarnice rabi četrt sekunde, da zažari s polno močjo.
V praksi pa to zgleda tko, da se dvigne snop svetlobe (to je še vedno “kratka“ luč, samo drugače usmerjena), da ima funkcijo dolge.

Če ste pa še zmeraj skeptični, naj vam en notr v avtu blenda, pa poslušajte pri odprti haubi, se sliši motorček.
Slika
Jeremy Clarkson napisal/-a:You can not be a true petrolhead until you have owned an Alfa...
Odgovori
  • Informacija