Utekanje turbo bencinarja - Giulietta

Tehnične teme o modelu Giulietta

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

Jure888 napisal/-a:
spartan napisal/-a:Danes opravil temo tudi na to pri pooblaščenem in priporoča; ker so turbo mašine navite, enih 3.000 km nežno po gasu.

Se pravi, prvih 2.000 km do 2.500 vrtljajev/min., sledečih 1.000 km lahko do 3.000 vrtljajev/min. (več ni treba, saj ima avtomobil dovolj navora).

Če avto vidi AC do 3.000 km - avto mora biti povsem ogret na delovno temparaturo, polagoma zviševati hitrost. Preko limita ne priporočajo.

Za vožnjo po teh kilometrih podobno kot za turbo dizelaše; avto je potrebno obvezno ogreti na delovno temparaturo preden vidi višje vrtljaje. Pazljivo s turbino (ne ugasniti avtomobila takoj po "hitrejši oz. dinamičnejši" vožnji. Vsekakor pride fajn prikazovalnik temparature motornega olja ob tem podatku.

Edino kar nisem vprašal je, če je ob zagonu smiselno mrzlega pustiti v prostem teku enih 5 min. ali se kar peljati. Ker so sedaj nizke temparature, menim da je vprašanje na mestu. Kaj pravite glede tega?
Kje so ti pa to rekli??

Na AT so meni rekli naj se prvih 1000 km pelje do 4000 obratov, kar nanese nekje okoli 140 - 150 km/h (v 6 prestavi) po avtocesti.. Tudi dinamic mode naj nebi bil problem, le da veljajo enaka pravila do 4000 obratov.. Za neka nagla pospeševanja takoj ko avto kupiš mi pa še na pamet ne pride.. Mislim da malce pretiravate s tem utekanjem.

Glede delovne temperature pa tako. Kot opažam se na delovno temperaturo ta motor spravi izredno hitro. Razlika med tem in prejšnjim 120 KM Jtdm je zares očitna. Jaz osebno preden dam DNA v dinamic mode počakam tiste 1 - 2 min da se ogreje in mi nikoli ne pride na pamet da bi hladnega gnal v visoke obrate tudi zdaj ko je avto že utečen.

Naša guilettka 1.4 multiair ima zdaj okoli 6000 km prevoženih in nikoli nobenih problemov tako da s prve roke lahko povem da je bedarija avto vozit do 2500 ali do 3000 obratov ker ni nobene razlike kasneje.. Kvečemu bi rekel da se avto lahko malce poleni ampak nevem zagotovo če to drži..
Gre za priporočilo prodajalca in je v bistvu njegov nasvet. Ker je nasvet in je vsak lastnik svojega avtomobila, ga ni potrebno upoštevati.

Dal mi ga pa je ta vseeno....v smislu če hočem avto imeti dalj časa. Če računaš da "šparaš" avto 2.000 km, in misliš v času lastništva z njim prevoziti 200.000 km, gre 1 % za utekanje. Iz tega naslova se vidijo tudi kasnejši problemi s porabo olja in bencina ter obrabo vitalnih delov. Konec koncev je logično, da sestavljene komponente od pričetka ne delujejo skupaj "uglašeno", ampak rabi motor svoj določen čas, da se komponente "uležejo".

Kot argument nepravilneg utekanja pa lahko dam testne avtomobile; kar sem jih poskusil so odstopanja od enega do drugega in to odstopanje je zagotovo posledica nečesa...
Jure888
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr Sep 01, 2010 2:10 am

@spartan

Jaz sem ti pa povedal moje priporočilo prodajalca (preden smo avto prevzeli) oz. njegov nasvet in sicer Andreja iz Avohiše Triglav, ki mislim da ima že dolgo opravka z Alfa Romeo vozili. Tudi on je to svetoval za čimdaljšo uporabo vozila.

Pri katerem pooblaščenem prodajalcu pa si bil to?

Meni se glede teh obratov ne zdi smiselo voziti pod 2500, ker vem da v praksi šele takrat motor dobi pošteno vlečno moč. Pred tem je sploh v normal mode-u še kar srednja žalost. Se pa strinjam z nekom ki je pred mano napisal, da je potrebno na začetku nežno stopnjevat obrate.
Uporabniški avatar
Alan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4553
Pridružen: Ne Feb 27, 2005 3:10 pm
Vozilo: Giulia 2.0t rwd in 156 3.0 24V V6 GTAm

Ogrevanje na mestu ni priporočeno najbolj zaradi tega ker se onesnažuje okolje za brezveze. Pa tudi mazanje je z malo več obrati boljše, pa motor se prej ogreje če je malo obremenjen.

Sami smehi glede utekavanja, sej motor ni iz putra no!

Kot je rekel Tribesman, ko je motor enkrat lepo ogret (voda in olje!) se ga lahko kar lepo dinamično vozi, ni pa treba prvi dan blokade probavat, pa v hrib ga matrat v previsoki prestavi (malo obratov in posledično matranje motorja)

Še vedno trdim da po 1000km olje ven, in novo notri potem pa gas.
Alfa je kot punca, če ne skrbiš za njo te hitro prevara z avtomehanikom :mrgreen:
https://enigma-motorsport.si/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Ogrevanje motorja pozimi ...
Meni vedno pozimi na mestu laufa vsaj 5 minut, ko grem pa z nočnega šihta pa vsaj 10 minut (čeprav je na toplem) in je praktično na 80°C ko štartam - še noben mašina mi ni ribnila od tega. Če se bo pa kaj takega zgodilo, pa poročam.

Olje v menjalniku se pa tudi ogreva, ker ga zobniki meljejo tudi v leru.


PS
A ko pa na servisih laufa po pol ure na mestu, pa se noben ne zgane, je pa OK?
Pa razna testiranja za prižiganje ventilatoraje ...
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Dr.Strangelove
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 17
Pridružen: Če Mar 25, 2010 6:13 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Kranj

Meni so na AT (Andrej) svetovali naj ga prvih 1000 km ne ganjam preveč.
Sedaj imam okoli 950 km in še nisem šel čez 3500 obratov. Še kakšnih 500 km ga ne bom teral potem pa gasa.
Pri koliko obratih pa je priporočena vožnja, kajti meni na armaturi vedno kaže naj prestavim v višjo prestavo. Pri 50km/h imam v peti in okoli 1600 obratov in mi kaže naj prestavim v višjo. Govorim za multiair motor.
Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

Jure888 napisal/-a:@spartan

Jaz sem ti pa povedal moje priporočilo prodajalca (preden smo avto prevzeli) oz. njegov nasvet in sicer Andreja iz Avohiše Triglav, ki mislim da ima že dolgo opravka z Alfa Romeo vozili. Tudi on je to svetoval za čimdaljšo uporabo vozila.

Pri katerem pooblaščenem prodajalcu pa si bil to?

Meni se glede teh obratov ne zdi smiselo voziti pod 2500, ker vem da v praksi šele takrat motor dobi pošteno vlečno moč. Pred tem je sploh v normal mode-u še kar srednja žalost. Se pa strinjam z nekom ki je pred mano napisal, da je potrebno na začetku nežno stopnjevat obrate.
V bistvu imam 3 mnenja; od direktorja, šefa servisa ter mehanika. Prvi pravi, da ni potrebno posebnega utekanja motorja, ampak je treba avto ogreti le na delovno temparaturo in - gasa.

Drugi pravi, da je potrebno postopoma zviševati obrate.

Tretji pa kot sem sam napisal. Nekako najbolj verjamem mehaniku, saj ravno on motorje šravfa.

Če pa pogledam 1.4 tb s 120 KS, ima v tehničnih podatkih največji navor 206 Nm pri 1.750 obratov/min. Se pravi, zakaj bi potem "gonil" avto do 4.000 obratov takoj ko ga dobim, če pa za tem ni potrebe. Novi turbo bencinarji se ne vozijo kot klasični atmosferci, ampak po mojem mnenju kot dizli. Vsaj takšen občutek sem jaz pridobil.
Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

Alan napisal/-a:Ogrevanje na mestu ni priporočeno najbolj zaradi tega ker se onesnažuje okolje za brezveze. Pa tudi mazanje je z malo več obrati boljše, pa motor se prej ogreje če je malo obremenjen.

Sami smehi glede utekavanja, sej motor ni iz putra no!

Kot je rekel Tribesman, ko je motor enkrat lepo ogret (voda in olje!) se ga lahko kar lepo dinamično vozi, ni pa treba prvi dan blokade probavat, pa v hrib ga matrat v previsoki prestavi (malo obratov in posledično matranje motorja)

Še vedno trdim da po 1000km olje ven, in novo notri potem pa gas.
Onesnažuje seveda bolj, saj uporablja avto ob hladnem zagonu bogatejšo zmes bencina in zraka, ampak se avto tudi posledično hitreje ogreje.

Drugače pa mazanje med samo vožnjo (v primerjavi z ogrevanjem na mestu) ni drugače, saj imajo tanovi turbo bencinarji namesto klasičnih že variabilne oljne črpalke, ki natančno dozirajo mazanje v prid manjši obrabi motorja in manjši porabi goriva.
Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

El Barto napisal/-a:Ogrevanje motorja pozimi ...
Meni vedno pozimi na mestu laufa vsaj 5 minut, ko grem pa z nočnega šihta pa vsaj 10 minut (čeprav je na toplem) in je praktično na 80°C ko štartam - še noben mašina mi ni ribnila od tega. Če se bo pa kaj takega zgodilo, pa poročam.

Olje v menjalniku se pa tudi ogreva, ker ga zobniki meljejo tudi v leru.


PS
A ko pa na servisih laufa po pol ure na mestu, pa se noben ne zgane, je pa OK?
Pa razna testiranja za prižiganje ventilatoraje ...
Jaz sem moj ex-jtd motor vsa leta laufal na mestu min. 5 min v najhujšem mrazu, pa se ni videlo da bi bilo kaj narobe. Po enih 3 min. je motor spremenil zvok iz dizelskega brundanja v dizelsko predenje in sem vedel da je bereit za vožnjo.
Jure888
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 43
Pridružen: Sr Sep 01, 2010 2:10 am

Dr.Strangelove napisal/-a:Meni so na AT (Andrej) svetovali naj ga prvih 1000 km ne ganjam preveč.
Sedaj imam okoli 950 km in še nisem šel čez 3500 obratov. Še kakšnih 500 km ga ne bom teral potem pa gasa.
Pri koliko obratih pa je priporočena vožnja, kajti meni na armaturi vedno kaže naj prestavim v višjo prestavo. Pri 50km/h imam v peti in okoli 1600 obratov in mi kaže naj prestavim v višjo. Govorim za multiair motor.
tudi meni je Andrej svetoval tako, edino na vprašanje do kolko obratov bi ga bilo smiselno vozit mi je rekel da največ do 4000. Tudi pri našem multiairu sem opazil da avto v normal načinu vedno želi da se ga prestavi v višjo prestavo, in to takrat ko več nima tistega pospeška in mi je bilo to na začetku nenavadno. Navadil sem se da ga vozim po občutku ker pač želim da avto ob pritisku na plin pospeši (se počutim bolj sigurno), tako recimo 60 km/h še vedno vozim v 4 prestavi čeprau mi piše shift.. Poraba je pri takem načinu vožnje še vedno zgledna.
Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

Jure888 napisal/-a:
Dr.Strangelove napisal/-a:Meni so na AT (Andrej) svetovali naj ga prvih 1000 km ne ganjam preveč.
Sedaj imam okoli 950 km in še nisem šel čez 3500 obratov. Še kakšnih 500 km ga ne bom teral potem pa gasa.
Pri koliko obratih pa je priporočena vožnja, kajti meni na armaturi vedno kaže naj prestavim v višjo prestavo. Pri 50km/h imam v peti in okoli 1600 obratov in mi kaže naj prestavim v višjo. Govorim za multiair motor.
tudi meni je Andrej svetoval tako, edino na vprašanje do kolko obratov bi ga bilo smiselno vozit mi je rekel da največ do 4000. Tudi pri našem multiairu sem opazil da avto v normal načinu vedno želi da se ga prestavi v višjo prestavo, in to takrat ko več nima tistega pospeška in mi je bilo to na začetku nenavadno. Navadil sem se da ga vozim po občutku ker pač želim da avto ob pritisku na plin pospeši (se počutim bolj sigurno), tako recimo 60 km/h še vedno vozim v 4 prestavi čeprau mi piše shift.. Poraba je pri takem načinu vožnje še vedno zgledna.
Ne vem če ga ima smisla gonit do 4.000, če pa ima že pri 3.000 obratih ca. 130 km/h po števcu, se pravi max. omejitev kar velja v Sloveniji.
mitoma
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1142
Pridružen: Pe Jul 23, 2010 11:26 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Kranj

Kaj ma pa tle max. omejitev veze? :oops:
Treentar
Alfist
Alfist
Prispevkov: 319
Pridružen: So Mar 07, 2009 2:15 pm

mitoma napisal/-a:Kaj ma pa tle max. omejitev veze? :oops:
Ja, nič.

Pa zakaj avto na mestu ogrevat, mi tudi ni jasno. Pa še prepovedano je marsikje, mogoče tudi pri nas, nikol ne veš...
Štartaš in odpelješ, to je vse, saj to niso windowsi, ejga... :lol:
Uporabniški avatar
Sektor 13
Alfist
Alfist
Prispevkov: 369
Pridružen: Po Mar 03, 2008 7:03 pm
Član Alfa Kluba: 0

En let star post ! :lol:
Uporabniški avatar
spartan
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 629
Pridružen: Če Jul 29, 2010 2:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica

Treentar napisal/-a:
mitoma napisal/-a:Kaj ma pa tle max. omejitev veze? :oops:
Ja, nič.

Pa zakaj avto na mestu ogrevat, mi tudi ni jasno. Pa še prepovedano je marsikje, mogoče tudi pri nas, nikol ne veš...
Štartaš in odpelješ, to je vse, saj to niso windowsi, ejga... :lol:
Laufanje na mestu pa res ni prepovedano :wink:
Uporabniški avatar
Creed
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4301
Pridružen: To Feb 01, 2005 2:22 pm

Je....znanec je dobil kazen, ker je pred solo pustil prizgan avto in skocil po hcer.

LP
Odgovori
  • Informacija