peč na pelete vs. peč na drva

kar vam pade na pamet
Odgovori
Uporabniški avatar
urbancebulj
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1802
Pridružen: Pe Feb 01, 2013 3:27 pm
Član Alfa Kluba: 1

O kakšni toplotni pa razmišljaš?
Proizvajalec?

Ok drv nočeš ker je preveč dela, razumem, kje hudiča pa si ti našel uporabnike ki imajo veliko dela z pečjo na pelete?
Enkrat na teden nasuješ pelete in posesaš kurišče in gas.
Enkrat ali dvakrat med sezono pa malo bolj temeljito posesaš peč.
No ne vem, meni se to res ne zdi neka huda obremenitev.
:D
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Poznam osebno 2 ali 3 ki jo preklinjata na polno, ker jim skoraj 1x mesečno gre kaj narobe. Al je polž al gorilnik ali je kak senzor, sej stroškov načeloma nimajo zarad tega dodatnih ampak stalno se jim zadeva ustavlja za brezveze (ja res je poznam tudi nekaj, ki jih je zadovoljnih)...in zato če bi šel v to drugega kot res visokokvalitetno ne bi vzel. Potem še letni zalogovnik...nazadnje ko sem gledal ne vem če ima kdo rinfuzo za pelete bližje kot 200km stran (morda na razdrtem vendar nisem si prišel na čisto s tem da mora imeti še cevi za cca 20m).

prekladat par ton 25kg žakljev v klet skozi okno 60x60cm pa spet ni lih nekaj kar bi rad stalno počel s tem da nimam blage veze kako bi to izvedel, saj bi moral v vsakem primeru preden dam vrečo v zalogovnik vsako vrečo vsaj 3x preložit + jo spustit po drči v klet. Vredno obremenjevat križ in moja kolena? Ma ko potegnem črto da me je sedaj prva operacija kolena stala 1300eur in me bo še druga toliko, so lahko peleti zastonj :mrgreen:

Gledam pa trenutno toplotne z direktnim vbrizgom, ki lahko dosežejo temperaturo vode do 60°C. Kurilno olje bo ostalo za izredne razmere, ker je peč tudi kombinirana z drvmi za primer izpada elektrike za daljše obdobje (pol rabiš sam en UPS za pompo pognat).

Zaenkrat so v igri Mitshubishi Zubadan in Toshiba Estia Hi power predvsem ker jih montira Telmos (ter dobavitelj Vitanest in lahko samo rečem za njih da imajo super odnos, tudi ko vejo v naprej da ti ne bodo nič prodali se vseeno potrudijo zate po njihovih najboljših močeh) Danes me iz Telmosa ni klical, tako da moram jutri nazaj poklicat. Osebno se nagibam h Toshibi ker naj bi bila tišja zunanja enota, bomo pa vidli kaj poreče mojster :D
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Nič ne bo s šparanjem, bo treba na visokotemperaturno Daikin Althermo HT 14kW. Se gre pa na 14kW, ker ni toliko dražja ima boljšo elektroniko in bo pokrivala hišo tudi če pademo v sibirijo, medtem ko 11kW bi znala biti na meji.

razlogi:
- večina odpovedi pri toplotnih se zgodi ravno na teh preobremenjenih, ko folk želi mal pršparat in namesto HT vzame to z vbrizgom, potem se pa začnejo problemi na vseh koncih kjer jih HT nima (odtaljevanje, manjko moči s tem povezana obremenitev na max)
- na althermi HT od kar je zunaj je praktično Telmos menjal do sedaj samo par manjših stvari zaradi okvare, večje okvare kjer bi moral komplet enoto menjat še ni imel, pa jih je naštel samo v moji okolici 10km vsaj 10, če koga poznam in želim it pogledat)
- če je potrebno v radiatorje pošiljat več kot 45°C toplo vodo HT mirno prede tudi ko je zunaj -5 (pri tej temperaturi rabim vsaj 55°C v radiatorjih da ne zmrzujemo), medtem ko bodo ostale praktično na max obremenitvi (nizkotemperaturne itak odpovejo takrat in vklopijo grelce, medtem ko te z direktnim vbrizgom postanejo izredno glasne, saj morajo stisnit iz sebe vse kar imajo in gredo po domače povedano na 110% dizajnirane moči)
- 20-30% varčnejša pri pošiljanju v sistem temperaturo nad 45°C, višje kot greš se razlika samo še veča

skratka:
- navadne nizkotemperaturne itak odpadejo,
- nizkotemperaturne z direktnim vbrizgom: vzami če nočeš mirno spati
- visokotemperaturna: vzami in pozabi da jo imaš.

kolk blizu bom s predvideno porabo 700eur lahko pa čez leto dni poročam, ampak osebno mislim da bom nižje, prodajam zgodbo pa raje o 1000eur letno, sploh prvo leto ko bo potrebno še kaj prenastavljat. :)
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Tole diši po 10.000€ 8-[

Kako je pa z izolacijo hiše kot take?
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

izolacija spodaj je ni, zgoraj je pa montažna tako večinoma ni problem razen dnevne sobe, kjer so pa ena vrata bolj slaba (menjava bi prišla spet v par k eur, ker se gre za panoramsko steno)

Načeloma pričakujem predračun pod 10k eur, vendar dosti pod ne bo. vendar tudi drugi dve opciji precej cenejši nista. S kurilnim oljem furat naprej se pa sploh ne splača, pod pogojem da je treba peč tako ali tako zamenjat in tudi tam prideš na 2k investicije.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Izolacijo sem mislil v smislu, da napišeš "imam modular in gor 10cm EPS, dvoslojna termopan okna" ali kaj takšnega ;) To sem mislil z izolacijo.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

pač spodaj navadna modularna opeka + neka plastična fasada 3mm vse skup nč, zgoraj pa montažna hiša: dve gips plošči umes lepljenka (i think). Okna so dvoslojna, večinoma ok razen enih vrat. Problem je da ženske rabjo 24°C v hiši, zame bi blo dovolj 18 pa še gretja ne bi rabu :mrgreen:
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Takole bom rekel - vkolikor je namen v roku nekaj let delat fasado, potem bo vse kar boš dal zdaj noter novega za ogrevanje, premočno in boš močno preplačal zadevo s tem, da bi lahko denar bolj pametno porabil za izolacijo naprej in šele potem za nov sistem ogrevanja prilagojenega potrebam hiše.

Z recimo 10cm EPS-a, ki je smešno poceni, bi na trenutno porabo olja prihranil do okoli 40% (vkolikor ti pri vseh oknih in vratih ne piha notri). Brez kakšnih bednih fensi šmensi silikatnih in grafitno-kamnitih fasadnih sistemov kjer se plača bolj ali manj samo ime in PR, bi prišel skozi s polovico investicije v TČ.

Če pa ni namena dat nobene fasade za naslednjih 15 let, potem pa go for it.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Fasada in dodatna izolacija ni v planu vsaj naslednjih 10 let, ker je fasada ok, vem da v primeru izolacije postane 14kW toplotna konkretno premočna, ampak razlika glede na 11kW je 700eur. 11kW bi pomenila morda potrebo po vklopu olja, 14kW pa to reši in ker je obstoječa peč za olje 35 let stara je bolje dodati 700eur sedaj pa jo imaš zraven res samo če ostaneš brez elektrike za 14 dni, da lahko peč zaženeš z majhnim agregatom.

Poleg tega je pa Altherma HT dovolj pametna, da če ne rabi moči je ne bo uporabljala, tako da tudi ob primeru izolacije čez 5 let recimo bo za radiatorje še vedno enako učinkovita kot nizkotemperaturna, le delala bo pač manj časa.

edit: ravnokar sem dobil še eno pritožbo danes odporabnika pelet v smislu: "so rekli da je poceni kaj vem kaj vse...zdaj moramo pa neke drage nemške pelete nabavljat da nimamo problemov". več vem le da vsakemu paketu posebej merijo vlažnost, zakaj pa ne vem ker nisem jaz govoril z osebo. Pa tudi ne spoznam se na to povem po pravici.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Preden boš šel v karkoli, se še dobro pozanimaj za pogoje pri EKO-skladu za povrnitev dela naložbe. Pride v poštev in za TČ in za fasado (z določenimi omejitvami pri obeh). Jurja ali dva lahko dobiš nazaj, kar ni malo.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

žal iz kaj vem kakega razloga so to toplotno iz eko sklada zabrisal ven mislim da dve leti nazaj (logike je ne vidim, ker je to ena najboljših toplotnih na trgu sploh - boljša je morda fujitsu, ki kar sem gledal je še bolj dovršena ampak tudi malenkost dražja, vzdržljivost pa ne vem kako je z njo) :evil:

No eko-sklad najbrž želi da bi vsi na talno gretje preklopili in je zato ne financira, drugega razloga ne vidim.

Daje pa od takrat naprej Daikin 1000eur popusta, tako da si v končni fazi na istem (oz. Daikin sklad, ampak ker se imenuje po proizvajalcu sklepam da je to direktno proizvajalec). Za vse preostale nizkotemeraturne, ki ustrezajo EKO-skladu pa dobiš 1000eur popusta. Je pa tako, da tisto ti eko sklad vrne čez 2 mesece, tu ti pa kar monter na račun že da 1000eur popusta.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Vsako leto obnavljajo spiske naprav in izdelkov, mogoče je spet notri. Seznam izpred 2 let ni več veljaven. Poglej za 100%.

Je pa možno, da zaradi narave delovanja ne dosega teoretičnega COP-a kot ga dosegajo na papirju nizkotemp. naprave in je zato izpadla.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

sem vprašal kar direkt firmo zakaj te toplotne ni v eko skladu. lahko dobiš kredit, ne moreš pa subvencije, bom jutri še eko sklad poklical da jim malce positnarim ampak imam že od enega drugega podatek da eko sklad ne da subvencije nanjo, ravno tako na njihovi spletni strani je 100 daikin toplotnih, vendar visokotemperaturne ni med njimi (zadnji seznam gledam: https://www.ekosklad.si/dokumenti/rd/37 ... nam_tc.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

toplotna ima oznako:
- zunanja enota ERRQ014AY1
- notranja hidro enota EKHBRD014ADY1
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Moje osebno mnenje glede eko sklada in visokotemperaturnih TČ: le-te nebi smele biti nikoli financirane kot eko naprave. 'Kurjenje' elektrike za pridobivanje 60°C ni prav nič eko. Nizkotemperaturne so nekoliko boljše, vendar še zmeraj kuriš eksergijo in jo pretvarjaš v toploto. Eko ogrevanje je tisto, ki je na voljo v bližine uporabe in proizvede karseda majhen vpliv na okolico. Pa če so to drva, sekanci, daljinsko ogrevanje ali kaj tretjega. Bv je nekaj kurit v elektrarne 1500°C, da pobereš tistih 30-35% ekserije, jo pošlješ po kablih z izgubami in potem to pretvoriš s slabšim kot je potrebnim izkoristkom na piškavih 60°C, medtem ko elektrarne mečejo v zrak toploto na nivoju 40°C, ker je ni več možno pretvoriti v elektriko (premajhen del uporabne energije - eksergije). Je pa to dolgotrajna debata, ki ima izredno veliko vidikov, izjem, lobiranja, ipd ipd.
Ne pa me narobe zastopit - tehnologija TČ ima dobre lastnosti, sploh če izrabljaš oba vira (toploto in hlad) ali v kombinaciji s sončnimi kolektorji in vsekakor je nekajkrat boljša od električnega grelca :D
Slika
skyblue
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 763
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 9:06 am

Moja izkušnja z toplotno črpalko:
Letos je 3 leto okar imam toplotno črpalko CTC 410 ecotec. Par let sem se odločal, pa nisem zbral poguma. Potem sem se odločil za CTC, aktualna je bila akcija, prepričala me je pa 5 letna garancija na TČ.
http://www.ctc-heating.com/product/ctc- ... 06-410-gb/" onclick="window.open(this.href);return false;

NImam toplotnega zalogovnika, ker je v ta namen uporabljen obstoječi kotel na kurilno olje (buderus), ki služi tudi pokrivanju potrebe po dodatni toploti, kadar toplotna črpalka ne zmore pokrivati potreb. V primeru da več dni ni elektrike lahko gorilec za kurilno olje in krnilni del napajam z 500W agregatom.

HIša je stara 20 let, ogrevam 250 kvadratov. Modularna opeka 30cm. Lesena okna termopan, sicer nikjer ne piha, se pa na določenih oknih v vogalih že malo vidi da ni več plina (kondenz).
Fasada 5cm steklene volne,
Mansarda po "škarjah" 30 cm steklene volne, med špirovci, pa slabih 15cm.
Radiatorsko ogrevanje (termostatski ventili), k sreči so radiatorji že v osnovi predimenzionirani, kar je sedaj ko imam toplotno velik plus.
Ko smo januarja imeli zunaj minus 17C, je šlo v radiatorje 45C. Je pa res da je kompresor ta dan delal 22ur in 40 minut in imel 4 vklope. Če bi bilo par dni 15C pod nulo potem črpalka ni zmožna pokrivati potreb. Občutek toplote je sedaj, ko topla voda ves čas (24h/dan) kroži preko radiatorjev odličen. Za razliko od prej, ko sem imel sobni termostat.
Do leta 2012 sem porabil priližno 2200l kurilnega olja na sezono, je pa res da so bile zime hujše.
V zimi 2013/2014 sem porabil 1400l kurilnega olja ( mila zima) poleg tega je treba prišteti še cca 250€ elektrike za gretje sanitarne vode (6 mesecev)
Strošek elektrike za ogrevanje s pomočjo toplotne črpalke z vključeno sanitarno vodo za eno leto
2014/2015 500€ + 30 litrov kurilnega olja
2015/2016 500€ + 30 litrov kurilnega olja
2016/2017 bo znesek večji, računam pa, da ne bom prišel čez 700€ in 60 litrov kurilnega olja. ( razen če se bo ta minus nadaljeval do 1 maja)

finančni del:
Toplotna črpalka z instalacijo: 8000€
subvencija eko sklada 1500€
končni strošek:6500€

Pri radiatorskem sistemu ogrevanja vidim težavo. Če so radiatorji dimenzionirani za 60C "vorlauf". Potem bo seveda 45C premalo, Če pa hočeš iz toplotne 55C "vorlauf" je izkoristek preslab, oziroma toplotna ne dohaja potreb. Na to me ni opozoril nihče, sem imal pač srečo da sem ob gradnji hiše pretiraval z velikostjo radiatorjev.
Ni mi žal da sem se odločil. Če bo cena elektrike zdržala na tej ravni še dve leti sem pokril investicijo. Če gredo cene elektrike na take kot so v nemčiji potem ni računice.


mogoče komu pomaga pri odločitvi....
Odgovori
  • Informacija