peč na pelete vs. peč na drva

kar vam pade na pamet
Odgovori
alfa-156
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 107
Pridružen: Sr Jun 27, 2007 10:31 pm
Vozilo: CUPRA

Torej pod črto, za katerokoli novogradnjo, daleč najbolj ekološko čista, finančno ugodna, da ne govorim udobna je rešitev z TČ. Seveda je opcij več zrak-voda, vrtina itd... Solarni sistemi seveda super vendar dragi ko žafran in povrat investicije za ekonomista brutalno predolg. TČ z EKO skladom in po pameti te pride zanemarljivo. Seveda pa je odvisno kako kvalitetno te inšataler nategne oz. ti res pove kaj rabiš.

Primer je moj sosed, za enako kvadraturo so mu uvalili TČ za 12 jurjev. Moja pa je bila slabih 5 + EKO SKLAD povrnitev sem bil na dobrih 3 jurjih. Enako dobil garancijo in vse, zadeva špila BP.
Uporabniški avatar
urbancebulj
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1802
Pridružen: Pe Feb 01, 2013 3:27 pm
Član Alfa Kluba: 1

Uvalili?
Glede na ceno je kupil vrhunsko on/off TČ, če pa je samo plačal več, dobil pa enako pa si je sam kriv.
V poplavi podatkov/ponudnikov se ni dovolj (vrjetno nič) pozanimal in to je rezultat, žal, na trgu je veliko ponudnikov, malo pa takih ki stranki za normalen denar res zmontirajo (ne dobavijo) največ, oz. pravilno zmontirajo.

Plin je še cenejši, v LJ (za drugod ne vem) dobiš tudi subvencijo.

O ekološkosti pa je škoda zgubljati besede.
Država (oz. EU) danes potencira (subvencionira) to, jutri ono...

V prihodnosti zna prevladati elektrika, ampak dokler je proizvedene povsem premalo, dokler so vsi dovodni kabli "prešvoh" je to samo teorija.
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Plin je cenejši v primeru mestnega plina, da ne bo kdo privlekel propan-butan kapsule na dvorišče v upanju na poceni gretje...
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Dokler bo velik delež proizvedene elektrike prihajal iz TEŠ-a, bo težko govoriti o ekološkosti ogrevanja na elektriko.

V primeru težav s TČ sistem voda-voda/zemlja-voda pa tudi nič ekološko, če se zastrupi podtalnica za celo območje ...
Uporabniški avatar
urbancebulj
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1802
Pridružen: Pe Feb 01, 2013 3:27 pm
Član Alfa Kluba: 1

SilverMan napisal/-a:Plin je cenejši v primeru mestnega plina, da ne bo kdo privlekel propan-butan kapsule na dvorišče v upanju na poceni gretje...
Seveda, seveda!
:D
alfa-156
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 107
Pridružen: Sr Jun 27, 2007 10:31 pm
Vozilo: CUPRA

alfa_samec napisal/-a:Dokler bo velik delež proizvedene elektrike prihajal iz TEŠ-a, bo težko govoriti o ekološkosti ogrevanja na elektriko.

V primeru težav s TČ sistem voda-voda/zemlja-voda pa tudi nič ekološko, če se zastrupi podtalnica za celo območje ...

Alfa samec ti in tebi podobni. A ti dojameš, da elektriko že imaš v hiši za vse ostale neumnosti. Torej o pridobivanju le te zaradi še enega novega porabnika v tvoji hiši, se bistveno ne bo spremenilo nič. Torej ekološko po tvojem je pa kurjenje drv ali pelet. :roll: :roll: , pred porabnikom elektrike, ki pridela = 0 emisij v ozračje z ogrevanjem...
Torej če želiš biti ekološko osveščen prenehaj uporabljati elektriko, grej se z gonjenjem kolesa v dnevni pa bo...

No comment res....
alfa-156
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 107
Pridružen: Sr Jun 27, 2007 10:31 pm
Vozilo: CUPRA

urbancebulj napisal/-a:Uvalili?
Glede na ceno je kupil vrhunsko on/off TČ, če pa je samo plačal več, dobil pa enako pa si je sam kriv.
V poplavi podatkov/ponudnikov se ni dovolj (vrjetno nič) pozanimal in to je rezultat, žal, na trgu je veliko ponudnikov, malo pa takih ki stranki za normalen denar res zmontirajo (ne dobavijo) največ, oz. pravilno zmontirajo.

Plin je še cenejši, v LJ (za drugod ne vem) dobiš tudi subvencijo.

O ekološkosti pa je škoda zgubljati besede.
Država (oz. EU) danes potencira (subvencionira) to, jutri ono...

V prihodnosti zna prevladati elektrika, ampak dokler je proizvedene povsem premalo, dokler so vsi dovodni kabli "prešvoh" je to samo teorija.

Urban ja uvalili, ker je TČ predimenzionirana za m2, ki jih ogreva. O znamkah je škoda zgubljat besed, pač so boljše in slabše samo čas bo res pokazal, katere so najbolj zanesljive. Recimo njemu so montirali 12KW TČ ki lahko greje 300m2. Jaz imam 5KW in je še rezerve za cca 40m2 komot. V tem kontekstu so mu uvalili predimenzionirano. Podobno kot če bi si kupil 20KW peč na drva ali pelete za 130m2 ogrevanja.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Kje sem pa napisal, da je kurjenje drv/plina ekološko? #-o

Ti si pisal, da je TČ ekološka, poceni in kaj vem še vse ne. Umiri konje.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

ekološko je v končni fazi vse tam tam, dokler jih večina ne uporablja iste stvari. Samo pomislite kaj se zgodi, če cel svet preklopi na ogrevanje s toplotnimi črpalkami?

res se bomo znebili dima od drvi in tega, ampak bomo potrebovali ne TEŠ6 temveč TEŠ 30 blok (izkoristek le tega je pa nekaj čez 40%, preostalih blokov pod 35%) potem šteješ še izgube v el. omrežju itd in padeš najbrž pod 30%, bog ne daj 20% na izhodu toplotne črpalke.

morda je res bolje za okolje da namesto 5 miljard ljudi ki kuri drva in ostalo, 5 miljard ljudi kuri elektriko za ogrevanje ampak trenutno je to žal daleč daleč od dobrega. trenutno je elektrika tako poceni, ker jo imamo presežke, ko se poraba dvigne nad trenutne proizvodne kapacitete bodo nastali pa problemi. Naj spomnim 15 let nazaj so bili dizli ekološko gledano super. pa poglejmo kje so danes, še vedno so super, problem je da so rešili en problem, pripeljali pa dva druga še večja.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
urbancebulj
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1802
Pridružen: Pe Feb 01, 2013 3:27 pm
Član Alfa Kluba: 1

alfa-156 napisal/-a:
urbancebulj napisal/-a:Uvalili?
Glede na ceno je kupil vrhunsko on/off TČ, če pa je samo plačal več, dobil pa enako pa si je sam kriv.
V poplavi podatkov/ponudnikov se ni dovolj (vrjetno nič) pozanimal in to je rezultat, žal, na trgu je veliko ponudnikov, malo pa takih ki stranki za normalen denar res zmontirajo (ne dobavijo) največ, oz. pravilno zmontirajo.

Plin je še cenejši, v LJ (za drugod ne vem) dobiš tudi subvencijo.

O ekološkosti pa je škoda zgubljati besede.
Država (oz. EU) danes potencira (subvencionira) to, jutri ono...

V prihodnosti zna prevladati elektrika, ampak dokler je proizvedene povsem premalo, dokler so vsi dovodni kabli "prešvoh" je to samo teorija.

Urban ja uvalili, ker je TČ predimenzionirana za m2, ki jih ogreva. O znamkah je škoda zgubljat besed, pač so boljše in slabše samo čas bo res pokazal, katere so najbolj zanesljive. Recimo njemu so montirali 12KW TČ ki lahko greje 300m2. Jaz imam 5KW in je še rezerve za cca 40m2 komot. V tem kontekstu so mu uvalili predimenzionirano. Podobno kot če bi si kupil 20KW peč na drva ali pelete za 130m2 ogrevanja.
Ni škoda izgubljati besed, kot bi rekel da sta Dacia in Lexus enako dobra...
Nista, sta pa oba zanesljiva.

Kot je Wolfy napisal.
Glede na trenutno stanje infrastrukture bo trajalo še nekih 30 let da bo lahko večina hiš "grela" na elektriko.
Takrat pa bo že tako draga, da bomo njej sužnji.

In tak začaran krog se vrti že leta in leta...
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Wolfyy: Naj te popravim pri eni stvari: elektrika je poceni pri nas zato, ker država pokriva vsakoletno izgubo največje termoelektrarne z davkoplačevalskimi garancijami in posojili (lani recimo izgubo v višini 50 milijonov €, kar je prek 4mio na mesec). Če bi jih ne, bi se cena gole elektrike dvignila za min. 30% (ne pa tudi prispevkov in dajatev).

Recimo teoretično, da se TEŠ proda v celoti in mora nov zasebni lastnik pokrivati in posojilo za nakup in mora imeti še dovolj plusa za tekoče poslovanje s kvartalno napovedjo prihodka +3-5%. Bo električna energija še vedno tako poceni kot je trenutna cena? Močno dvomim oz. vem, da ne bo. Pojavilo bi se samo vprašanje ali bi se drastično zvišala cena ali pa bi morala država subvencionirati el. energijo s kakšnim novim prispevkom ali trošarino.

Kako zelo smiselno bi bilo pa imeti ogrevanje na elektriko, če bi moral na letni ravni kar naenkrat plačati 1300€ namesto 1000€ in ob zavedanju, da bo vsako leto samo še dražje?
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Evo se vračam po mesecu dni :D

ker je v kleti star bojler pred odpovedjo in 35 let stara peč na kurilno tudi smo pred menjavo sistema.

opcije so sedaj 3, ker se gre v luksuz drva odpadejo:
kurilno olje dalje (investicija 2000eur)
toplotna črpalka (investicija cca 7000eur)
peč na pelete (odpade zaradi konstantnih zahtev po vzdrževanju - čiščenje pepela, pa če ne greš v nek visokotehnološki sistem za 3-4000 eur slišim en kup težav od uporabnikov)

tako da grem 95% v toplotno črpalko, ki bo imela obstoječo peč za rezervo vendar, če me mojster ne prepriča v nasprotno imam namen dimenzionirat zadevo da se kurlino v naših krajih nikoli več ne zažene. glede na trenutno stanje predvidevam da se mi investicija povrne v 6ih letih, če bo potrebno 14kW potem v cca 7ih letih (s tem da tu je računanih polnih 7000eur, pa praktično karkoli naredimo smo ob 2000eur). Ja kar dolga doba ampak če grem na stanje izpred 5ih let ko smo prvič razmišljali o prenovi se mi pa investicija povrne v roku 4ih let.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Pokliči tegale gospoda, ti bo znal dobro in pošteno svetovati, ker še nisem slišal zanj slabe besede: http://www.telmos.si/" onclick="window.open(this.href);return false;

Je pa menda kar precej zaseden, ker stalno kaj popravlja za šalabajzerji :lol:
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Sem ravno želel predlagat istega možakarja :)
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Točno iz Telmosa čakam da me pokliče nazaj. Cenovno so ugodni če ne celo najbolj ugodni od vseh kar sem poslal povpraševanj. Pa kar gledam imajo tudi vedno dober odzivni čas in zrihta zadeve, pa še blizu mi je tako da pozna naše podnebje. Zrihtajo zadevo pa v roku 14 dni brez težav sem ravno zjutraj govoru z njimi, čeprav se mi ni ravno mudi.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Odgovori
  • Informacija