Nakup nepremičnine in provizija agenta

kar vam pade na pamet
Odgovori
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7811
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

Če ima kdo kaj več izkušenj...

Z ženo se zanimava za nakup nepremičnine, kjer mi je zanimivo, da imajo bolj ali manj vse agencije navedene, da mora kupec poleg kupnine plačati tudi 2% provizije. Ta praksa pa je v 5. členu Zakona o nepremičninskem posredovanju izrecno propovedana: https://www.uradni-list.si/glasilo-urad ... vilka=3080" onclick="window.open(this.href);return false;
Ali je to res vsem vseeno ali so vse tovrstne agencije zrele za prijavo?
Našla sva recimo že zelo zanimivo hišo in sva se z agentko že menila za varščino, potem pa je prišel tale famozni pogoj o 2% proviziji.

Zdaj pa kaj narediti? Sem že čisto pripravljen se skregati z njo, me pa zanima, če ima kdo še kak predlog :)
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Če je vrednost nad 10.000eur lahko računajo do 4%.
(1) Najvišje dovoljeno plačilo za posredovanje sme znašati v primeru nakupa ali prodaje za isto nepremičnino največ 4 % od pogodbene cene, ta omejitev pa ne velja, kadar je pogodbena vrednost nepremičnine manjša od 10.000 eurov. V primeru drugih pravnih poslov višino plačila za posredovanje stranki uredita s pogodbo.
pod 10.000eur pa po mojem tolmačenju se dogovoriš lahko tudi za višjo provizijo. Nisem pa bral celega zakona, temveč le ta člen, ker si ga že sam izbrskal ven, če se kje kaj križa drugje pa sporoči (kar je pri naših zakonopisalcih itak normalno)
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7811
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

To že, bolj mi je interesanten 2. odstavek
(2) Plačilo za posredovanje lahko nepremičninska družba zaračuna le naročitelju na podlagi pogodbe o posredovanju v prometu z nepremičninami. Če je med pogodbenima strankama prodajne, najemne, zakupne ali druge pogodbe (v nadaljnjem besedilu: pogodba) za določeno nepremičnino dogovorjeno, da plačilo za posredovanje plačata obe stranki, se znesek iz prejšnjega odstavka razdeli.
Torej meni kot kupcu tega ne smejo zaračunati, ampak samo prodajalcu.

In tudi, če podpišeš pogodbo, ta ne sme veljati
(3) Pogodba o posredovanju, ki je v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, je nična.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Aja oni so ubistvu samo posrednik med kupcem in prodajalcem, nekdo torej pospravi par k eur v žep za nič dela =D>

mislil sem da je nepremičnina v njihovi lasti, ti pa od njih kupuješ, potem to v celoti spremeni vse skupaj, še vedno pa jim drugi odstavek omogoča recimo da prodajalec plača 2% in kupec 2% po dogovoru, oni pa poberejo pol cele 4%.

Če te na slednje pred sklepanjem pogodbe opozorijo imaš možnost podpisati ali ne, če te pa na slednje ob podpisu pogodbe ne opozorijo in se ta strošek kar naenkrat pojavi potem pa je pogodba nična (ja prebrati je treba tudi droben tisk ko se podpisuje takšne stvari, saj se v nasprotnem lahko sklicujejo nanj).

Mislim da ni tu nič nelegalnega, tu je tudi odgovor TIRSa na dokaj podobno temo (lahko jim pišeš ali pokličeš za dodatno mnenje), in glede nato da se do same niso provizije niso opredelili predvidevam da je tudi legalna: http://www.ti.gov.si/si/vprasanja_in_od ... nje_00138/" onclick="window.open(this.href);return false;

Na tebi kot zainteresiranemu kupcu pa je sedaj ali jim ta 2% daš ali ne. Ti lahko zbiješ ceno nepremičnine za ta 2% ali pa ostaneš brez nje. Oni lahko izgubijo ta 2%, se dogovorijo s prodajalcem da jim plača 4% ali pa ostanejo brez posla. To je pa sedaj odvisno bolj od pogajanj.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Uporabniški avatar
alfistaV6
Alfist
Alfist
Prispevkov: 364
Pridružen: To Nov 22, 2005 10:04 am

Nepremičninski lobi je bil zelo močen, ko je tole pripeljal v parlament. Provizija je neizbežna. Ponavadi je takole. Prodajalec poda najnižjo ceno katero želi dobiti, posrednik pa potem določi, kdo bo plačal provizijo, ali vsak "pol", ali pa "samo" kupec ali pa "samo" prodajalec. Zakaj so besede v navednicah, zato ker to provizijo "vedno" plača kupec, pač zadnja cena je višja za 2 oz 4 procente. Tako da ne se sekirat in plačaj, ne poskušaj pa prepričati prodajalca, da proda brez vednosti posrednika, ker je posrednik "vedno" deležen te provizije, seveda do takrat, ko je aktualna pogodba med prodajalcem in posrednikom.

Pa še tale zanimiva. Investitor naroči projektantu, da naredi načrte nove hiše. Ponavadi se dogovorijo za par procentov (že nekaj časa ni več kot 4, raje 2-3). Skratka, večja kot je vrednost nepremičnine, nižji je procent projektanta. Gradbinec zgradi objekt in lastnik se nato odloči za prodajo. Poišče posrednika in ta si brez večje vesti zaračuna 4 procente, tudi če novega lastnika najde prvi lastnik. Smešno!
Ah, nč ni važn, sam da je alfa zravn:)
Uporabniški avatar
buxter
Alfist
Alfist
Prispevkov: 486
Pridružen: Po Mar 23, 2009 11:47 am
Kraj: Ljubno na Gorenjskem

Probaj naredit tako, da ti prodajalec spusti za to ceno provizije. v mojem priomeru sta bila 2%, ki jih je prodajalec seveda znižal. Jaz sem igral pač na to, da bom imel še dovolj stroškov z ZK, stroški odobritve vsega na banko...
1. 147 2002 1.6 105KM_____________4. 147 2008 120KM
2. 147 2005 1.9 150KM_____________5. 147 2008 105KM
3. 159SW 2008 2.4 210 KM TI
ROBERTH
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2831
Pridružen: Po Mar 13, 2006 9:06 pm
Kraj: Kranj

Kaj pa če bi se vprašali, če je nepremičnina za nekoga vredna 100 + 2%, zakaj je problem plačati 2%?
Pred 27.imi leti smo odločili za tržno gospodarstvo. To pomeni, da cene oblikuje trg. Nekdo prodaja preko posrednika, ker noče imeti opravka s kupci (prepogosto pacienti). Cena 102% je previsoka!? Greš pa k nekomu, ki prodaja direktno. Kje je problem?

To je tako, kot da bi v trgovni zahtevali kruh po ceni pekarnarja. Potem greš v pekarno in ne v trgovino. Če ima trgovina preveč marže in bo tako storila večina, bo trgovina, ali odmrla, ali se pa prilagodila in znižala maržo.

ABC tržnega gospodarstva za mala deca!
Uporabniški avatar
buxter
Alfist
Alfist
Prispevkov: 486
Pridružen: Po Mar 23, 2009 11:47 am
Kraj: Ljubno na Gorenjskem

Dosti je odvisno od prodajalca. Pri mojem je bilo tako, da brez agenta ni prodajal in sam niti ni želel. Je pa dejstvo, da ce nebi spustil tistih par jurijev, bi vseeno vzel.

Mislim pa, da je izredno težko primerjat nakup hiše s kruhom :) marsikomu je namreč pomembno kakšna je in ne "samo da je". :)
1. 147 2002 1.6 105KM_____________4. 147 2008 120KM
2. 147 2005 1.9 150KM_____________5. 147 2008 105KM
3. 159SW 2008 2.4 210 KM TI
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1011
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Poizkusi neposredno pri lastnikih, če pa posrednik če imet tista 2 procenta iz tvojega żepa, pa se vas2 lepo obrnita. Nepremičnin je dovolj na trgu in sta vi2 carja, ker imata denar. Ne pustita se izsiljevat tej golazni.
Druga opcija je, da agenta obravnavata kot prodajalca na turškem bazarju. Vzame ali pusti.

Z ženo sva si šla ta sistem in sva ceno sklestila za kar okoli 25%, s tem da je začetna cena že bila realna cena nepremičnine. Pomaga če si upaš (nisi pohleven in proseč kupec), prav pa tudi pride strokovno znanje s področja gradbeništva in finančno ovrednotenje vseh napak in napakic, ki jih najdeta.
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Odgovori
  • Informacija