ALU platišča - AR 159 / Brera / Spider

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

159 ima razmak vijakov 5X110. Se pravi, moraš kupit platišča, ki imajo 5 lukenj za vijake (ne pa 4).

ET za 159 je 41, tudi če je npr. 35 ne bo nič narobe (naj me kdo popravi, če ni res). Distančnike ne vem, če potrebuješ (razen, če ne gredo mimo ogromnih Brembo zavor - rdeče čeljusti). Najbolje, da pogledaš v homologacijski kartonček in tam so zapisane dovoljene pnevmatike in dimenzije platišč. V kolikor 18'' ni vpisano, ga moraš homologirat na enem izmed homologacijskih pregledov. Če pa imaš 18'' navedene v kartončku, pa samo poglej kere pnevmatike ti zraven pišejo.
svabo
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1739
Pridružen: Ne Mar 23, 2008 10:50 am
Vozilo: 156 SW, 1.9 MJTD,2004
Mondeo V karavan, titanium,powershift 2016
Kraj: metropola

Tele tomason ima kolega na bmw in lohk rečm da res lepo zgleda,sploh od daleč ko se črnih vilic ne vidi :wink: Dobra izbira Leonela :wink:
"I cant" is not an option !
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Kontaktiraj uporabnika "Dejan156".... On ima obute 19" na 1.9JTDm
Dejan156 napisal/-a:Verjetno bom edini s takimi feltnami, ker brez predelave žal ne pašejo gor :) Sicer ob predelavi ni garancije, vendar te sem hotel imeti :) in jih tudi imam :D
Dejan156 napisal/-a:potrebno je bilo lukne povečat na 16mm, ker ima 159 M14 vijake in drugače kot s povečanjem luken ne gre....morajo pa bit nastavljivi vijaki.
...ali uporbnika "Niko" (18" platišča), 2.4JTDm
Niko napisal/-a:Platišča so tomason TN 6 (enake ima uporabnik Dejan156, in sicer ima on 19 palčne in širše gume) z gumami 225/40/18. Potrebna je bila manša predelava v smislu spremenjenih centrov med vijaki (prej 5*112, zdaj 5*110, 15 mm distančniki na prednjih kolesih - platišče/žarki so nasedali na zavorne čeljusti - in daljši vijaki, centrirni obročki). Ko sem že ravno imel sneta platišča, sem pobarval tudi zavorne čeljusti v srebrno toplotno obstojno barvo.

Lp - MaStr
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Dimenzije gum za 159ko so:
235/45-R18 (te imaš že homologirane
235/40-R19 (te dimenzije po vsej verjetnosti še nimaš homologirane)

Če se ti da hecat z vsem tem, da ta platišča spraviš gor..., meni se ne bi dalo in bi izbral kakšna druga platišča :).
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
Leonela
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 176
Pridružen: So Mar 31, 2007 1:36 pm
Član Alfa Kluba: 0

Diatančniko bom verjetno potrebovala zaradi zavor, kar se pa gum tiče jih bo pa pač treba homologirat. Samo katere dimenzije bi najlepše izpadle? Ma saj se mi niti neda tok hecat, ampak si jih ful želim imeti...Pa ne najdem nobenega približka. MaStr ti se pa vedno tako lepo potrudiš.... :)
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Če hočeš 19" platišal in gume bo res treba homologirat. Tako, da moj predlog je 18", še vedo izgleda lepo a je malenkost bolj udobno, gume pa so cenjše ter izogneš se homologaciji.


Kot vidim se ta platišča dobijo v 5x112 in ET 40 ter tudi z ET30. Torej potrebuješ vijake s pomično glavo (saj ima 159ka razmerje 5x110). Mislim, da bi z ET40 moglo vse štimat, če pa slučajno ne bi šlo gor zaradi zavor, pa dodaš ene 5mm distančnike pa je to to, potrebuješ pa seveda primerno dolge vijake.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
laški
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 134
Pridružen: Sr Avg 09, 2006 9:17 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ravne na Koroškem

Torej, tud js sm se odločo dati na mojo lubco nove felgne in na servisu so mi rekli da na 2,4jtd ne gre skoraj nobena 18" zarad brembo zavor spredaj. Baje se da to regulirat z distančniki? Ima kdo izkušnje s tem? Naj opiše kako in kaj. V načrtu in želji so mi te, ki pa pridejo zdaj zdaj na SLO trg (ne vem ne cene ne nič).

http://www.ozracing.com/at-team/wheels/x-line/wave/en
Život je takav, čupav i dlakav, glup i zajeban a samo je jedan!!!
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Zadeva je preprosta. Če imajo platišča TUV oz. kakršen koli drugi certifikat, da grejo na tvoj avto, potem vse paše kot ata na mamo.

Če pa neka platišča ne pašejo na tvoj avto, pa se je potrebno znajti. Imaš več stvari na platiščih, najbolj kritične so razmak med vijaki in ET. Večino od teh podatkov najdeš v tej temi. Da pa lahko ena platišča, ki sicer ne grejo na 159ko "prilagodiš" da pašaejo, pa najprej potrebuješ podatke željenih platišč.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
Leonela
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 176
Pridružen: So Mar 31, 2007 1:36 pm
Član Alfa Kluba: 0

ok...jaz bi imela 18-ke. Torej more biti takole nekako: 5X112 in ET40. 5mmm distančnike in kaj še? Vijake? Kakšne?
alfafil
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4576
Pridružen: Če Feb 05, 2004 2:16 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: maribor
Kontakt:

-ali lahko uporabim enake vijake s 15" org. alu,na 16 org. alu,alfa seveda :?: :wink:
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Leonela napisal/-a:ok...jaz bi imela 18-ke. Torej more biti takole nekako: 5X112 in ET40. 5mmm distančnike in kaj še? Vijake? Kakšne?
Lej jo fufo eno :D, pa vse smo tako lepo napisali. Rabiš vijake s POMIČNO GLAVO, ker je razmak med vijaki na 159ki 5x110.

Moj predlog je naslednji. Zastopstvo za Tomason imajo pri A3M (LJ oz. Črnuče). Tako da pokliči tja, povej katera platišča bi rada in jih naroči.

Prodajajo tam tudi gume, tako, da lahko še direkt te naročiš. Ko je zadeva pripravljena za montažko greš tja - tam tudi monitrajo vse.

Nato lahko na licu mesta preverijo če grejo platišča gor tudi brez distančnikov, če ne pa pač kupiš še distančnike. V A3M prodajajo, vse to, od distančnikov, centrirnih obročkov do vijakov.

Za dolžino vijakov boš pa tudi tam na licu mesta preverila. Pravtako bo verjetno potreben kakšen centrirni obroček.


P.S. Sem pa gledal druga 18 colska platišča, ki grejo na 159ke 2.4 JTDm, in so bile mere od 8-8.5J R18, ET pa je bil med 35 in 40, tako da mislim, da bi moglo vse štimat brez distančnkov, ni pa nujno, ampak kot sem že napisal, lahko to preveriš na licu mesta, kjer boš kupila platišča.


Upam, da sem vse povedal prav, če ne naj me kdo popravi. Seveda pa delaš vse to na lastno odgovornost, da ne bom jaz kaj kriv :).
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
Leonela
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 176
Pridružen: So Mar 31, 2007 1:36 pm
Član Alfa Kluba: 0

:D fufa ja. Glupa ko točak, kar se takih zadev tiče. Črno na belem pa mi še kar ni jasno. :lol:

Bom res najverjetneje kar tja poklicala.

Vem, da je na lastno odgovornost, neboš nič kriv, me pa zanima, če je lahka kaj narobe, da si to tako napisal? :)
Uporabniški avatar
Dejan156
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1698
Pridružen: So Jan 03, 2004 10:42 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

ne gre glih tko 8)
Sem ti takrat napisal na privat....če te zanima še kaj, kr vpraši....sicer na privat bom najhitrej vidu.
Gume se splača kje drugje kupt (moje mnenje)
\°/
Uporabniški avatar
Dejan156
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1698
Pridružen: So Jan 03, 2004 10:42 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

Slika

19" in ja...s homologacijo je problem, se ne da homologirat, ker ni papirjev od teh felten za alfo 159. Se pravi tudi v 18" če se policaj spravi iskat dlako v jajcu vam lahko da kazen, tako kot meni, ker so 19.
Odločitev o veličini felten je od vsazga posameznika...
\°/
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Res se tudi pri 18" lahko zapiči zaradi platišč, ki niso orginal, ampak ponavadi gledajo samo dimenzijo pnevmatik, in vse 159ke že imajo homologirano 235/45-R18. Sploh pa če imaš znakec od Alfe na sredini platišča še zmanjšaš možnost da težijo, ker itak ne vejo če so te felne orginal.


Dejan ti bi to lahko rešil tako, da pač vzemeš papirje od enih drugih 19" platišč, ki imajo papirje za Alfo 159 in homologiraš s tistimi. Tako imaš potem v kartončku vpisano tako dimenzijo platišč kot tudi dimenzijo pnevmatik.


Prosil bi še če poveš kje v mojem predlogu je šlo kaj narobe? A je ET 40 mogoče prevelik, pa je nujno treba dat 5 mm distančnike in s tem "navidezno" zmanjšat ET na 35? Ker kot pravim sem gledal 18" Borbet platišča za 159ko in imajo ene 35 ene pa 40 ET in oboje papirje za 2.4 JTDm. Tako, da sklepam, da bi mogle iti te Tomasonke gor z ET 40 bp.
Zadnjič spremenil lizard, dne Pe Mar 05, 2010 10:43 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Odgovori
  • Informacija