DIY: Menjava žarnic v sredinski konzoli - GTV (>1998)

Vodniki o nakupu in vzdrževanju

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Vodnik o zamenjavi žarnic v sredinski konzoli. Opisan postopek velja za prvo generacijo Alfa Romeo GTV (do leta 1998), ki še nima srebrne sredinske konzole.

Sredinska konzola:
Slika
(Če želimo odstraniti sredinsko konzolo, moramo najprej odstraniti spodnji del in šele nato zgornjega)

Kaj vse je osvetljeno?
- Vsi trije števci najvišje (gorivo, ura in temperatura)
- vsa 3 spodnja stikala za ventilacijo
- obe tipki pod ventilacijo - ena za kroženje zraka in ena za klimo, ki pa sta osvetljeni s pomočjo LED diod in držita precej dlje od navadnih steklenih žarnic
- vžigalnik
- tipke za ogledala in nastavitev višine snopa sta osvetljena samostojno preko napajanja

Postopek

1. Najprej odstranimo radio, ga odklopimo in odstranimo tudi okvir za radio iz kovine.
2. Nato odstranimo prestavno ročico ali pa preprosto odpnemo usnjeno prevleko.
3. Prva stvar, ki jo moramo odstraniti je stranska preproga. Ta je privita z navadnimi vijaki in zataknjena no koncu. Na voznikovi strani je en vijak, na sovoznikovi pa dva. Potrebuje križni izvijač. Najprej izvijete vijake, nato pa preprogi preprosto potegnete k zadnjemu delu avtomobila in že ste ju odstranili (*).
Slika

Pri meni sta bili obe kar konkretno umazani, zato sem ju obe dal v vodo namakat in ju nato skrtačil.

4. Nato se lotite razstavljanja kontrol. Vzamite navaden izvijač in ga potisnite med špranjico ter navzgor. Kontrolo nato potegnite malce ven in jo odklopite. Pepelnik preprosto odprete ter ga potegnete ven. Enako tudi vžigalnik, ki pa ne bo (zaenkrat še) šel v celoti ven.
Slika

5. Spodnji del konzole je pritrjen s 4 vijaki - dva sta ob strani, kjer ste odstranili preproge, dva pa sta na dnu kontrol. Odvijte vse 4, pri tem pa pazite, da vam noben ne pade na dno avtomobila.
Slika
Slika

6. Prestavno ročico dajte v 2. ali 4. prestavo, da bo najdlje stran od konzole na sredini. Zdaj jo samo potegnite proti koncu avtomobila, pri tem pa pazite, da se vam konec ne zatakne v luknjo (tisti del, kjer ste odvili zadnji vijak). Kabel za kontrole je pritrjen na konzolo, zato ne potegnite premočno, ker ga je potrebno odklopiti. Potegnite ga iz vodila in konzola je odstranjena. Pazite, da je izgubite gumijastih čepkov.
Slika

Če želite odstraniti tudi prevleko prestavne ročice storite to tako, da z izvijačem najprej odstranite kovinske sponke (8 komadov), katere preprosto potisnete navzgor in nato še kovinski okvir zlate barve, ki se odstrani tako, da eno izmed polovic, kjer se stika, potisnete navzgor in okvir bo skočil skupaj in ven.

Edina žarnica, ki je v spodnjem delu konzole in jo je potrebno verjetno zamenjati, je tista v vžigalniku. Obrnite konzolo in videli boste zeleno ohišje vžigalnika. Na spodnji strani je črn pokrov, ki žarnico pokriva - enostavno ga potegnete stran. Nato je potrebno locirati majhno luknjico, v katero potisnete recimo majhen imbus ključek in ga potegnete ven. Zamenjajte žarnico in vse setsavite nazaj skupaj.

7. Selimo se k zgornji polovici konzole. Spodaj sta že vidna dva imbus vijaka, ki pa ju ne odstranimo najprej. Najprej je potrebno odstraniti stikala za uravnavanje ventilacije, ki jih preprosto potegnemo ven. Tam zagledamo dva majhna vijaka, ki ju odstranimo.
Slika

8. Nato pa odstranimo zgornji zračnik. To storimo tako, da reže obrnemo najprej na najvišjo/najnižjo pozicijo in nato še pritisnemo, da se postavijo vodoravno. Primemo obe reži in potegnemo celoten zračnik k sebi.
Slika

9. Tudi tukaj sta dva imbus vijaka. Zdaj lahko odvijemo vse štiri.
Slika
Slika

10. Celotno konzolo previdno potegnemo k sebi, toda ne predaleč in ne s premočnim sunkom - odklopiti je potrebno namreč konektorje in iztakniti dve žarnici. En priklop je na desni strani, dva pa na levi. Žarnice so priklopljene na sredini (zeleno). Ko vse odklopimo in damo konzolo na stran, nam ostane samo še odstranjevanje kontrol za ventilacijo. Odvijemo 4 vijake (rdeče) in celotno kontrolo potegnemo ven.
Slika

Sredinska konzola zgleda z druge strani tako:
Slika

Če želite počistiti vso zadevo v nulo, potem razstavite tudi vse kontrole - to storite tako, da odvijete vse vijake in potegnete kontrole iz konzole. Zelo preprosto.
Slika
Slika
Številka 1 - Gumb za vklop vseh 4 smernikov
Številka 2 - AC in kroženje zraka sta osvetljena z LED diodami

11. Žarnice zamenjate tako, da jo primete in jo zavrtite ter potegnete ven. Žarnico, ki je pregorela, ali pa kar vse, zamenjate in daste nazaj ter privijete.
Slika

12. Nato sestavite celotno zadevo nazaj v obratnem vrstnem redu, kot ste jo razstavljali. Ne pozabite priklopiti vseh konektorjev, dasti dve žarnici nazaj v ležišče in trdno priviti vseh vijakov (da ne bo kakšnih nepotrebnih čričkov). Takoj preverite delovanje žarnic in vseh kontrol, da ne boste zopet vsega razstavljali po nepotrebnem.
Slika

Čim manj polomljenih delov plastike in čim bolj ohranjene členke vam želim!

Avtor: Aleš Horvat
Slike: Aleš Horvat
Zadnjič spremenil alfa_samec, dne Po Mar 07, 2011 8:53 am, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Teo
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9750
Pridružen: Po Okt 27, 2003 10:44 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica
Kontakt:

=D> =D> =D>

Pogumno, da se tega lotevaš sam. :)
Nekdanji alfist....kaj pa človek drugega preostane.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Ja, že drugič :lol:
Uporabniški avatar
minimi
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2202
Pridružen: To Maj 12, 2009 11:40 am
Vozilo: AR 159Q4
P 106S16

Pohvale še za eden izčrpen vodnik =D> =D>
Kaj se je pa z sredinsko konzolo zgodilo da je tako zdrgnjena oz. poškodovana?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

minimi napisal/-a:Kaj se je pa z sredinsko konzolo zgodilo da je tako zdrgnjena oz. poškodovana?
Nekdo se je je dotaknil ali pa jo je grdo pogledal. Še zdaj mi ni jasno, zakaj je FIAT dal v GTV notranjost VW kvaliteto plastike. Skratka FAIL. V seriji 2 so zato zadevo spremenili na bolje.
ahiM
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: To Okt 04, 2005 7:36 pm
Vozilo: Giulietta
Kraj: Ljubljana

Pri meni je isto, pa tudi kolega ki ima Fiat Coupeja ima isti problem. Jaz bom mojo dal pobarvat, bom izkoristil tale guide in ubil 2 muhi na 1 mah, dal konzolo štrihat pa še žarnce menat :). Bom pa kar orginal oz. na mat črno dal nardit, kaj pravte?
Uporabniški avatar
LaserJaMM
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 7497
Pridružen: Sr Sep 24, 2003 1:12 am
Član Alfa Kluba: 0
Kontakt:

Jest bi jo v ledr obleku :)
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

LaserJaMM napisal/-a:Jest bi jo v ledr obleku
Veliko sreče.
ahiM napisal/-a:Bom pa kar orginal oz. na mat črno dal nardit, kaj pravte?
Če ti bo uspelo odstraniti tole lepljivo plastiko....Meni ni. Svojo sem pihnil na mat črno, potem pa je čez nekaj dni na plano prišla zopet tista lepljiva stvar skozi mat barvo in zdaj se sveti kot pasja jajca. Tako da bom moral še enkrat jemat narazen in si nekaj drugega zmislit, kako in kaj. Sem videl v ponedeljek pri Unicornu, kako mu je nekdo naredil in je res vredi.

Skratka...upam, da je tole zadnjič, da je Fiat uporabljal VW standarde kvalitete :roll:
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Jaz bi jo zbrusil, nanesel primer za plastiko, šprickit in nato pobarval. To bi moralo držati.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Foggy, ti jo dam v roke, pa jo lahko brusiš :doubt: Jaz sem po 2 urah obupal, odtstranil pa sem mogoče 15% nanosa, ki je neka čudna lepljiva guma, ki se pod vplivom recimo odstranjevalca barve raztopi in strdi nazaj. Poskusil sem tudi z razredčilom, pa je efekt bil isti. Skratka, jaz predlagam da kdorkoli bo kaj čaral, naj da raje nekomu, ki je v tem poslu vešč.

Šlo bi pa po moje s kakšnim peskanjem, ki ni preveč močno, da bi poškodovalo plastiko.
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Se mi zdi, da ima 156 FL notranjost podoben namaz čez plastiko katera obdaja stikala za pomik stekel na vratnih panelih. Zgleda kot da bi bila plastika tako zamaščena in da se potem to lušči, vsaj tako sem misli. Vzel v roke gobico in 1001 čistilo in na koncu mi je uspelo odstraniti to navlako. Spodaj pa lepa mat malenkost hrapava plastika.
Na koncu sem ugotovil, da je čez plastiko našprican nek nanos da se plastika sveti in je gladka, vendar se z leti znuca in zgleda prav nagravžno. Tako, da to sem odstranil in sedaj zgleda še lepše kot original in se z mat malenkost hrapavim efektom odlično poda k armaturki.

Je pa res da sem kar nekaj živcev izgubil pri tem delu.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6837
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

A potem ima tudi GTV tako krasno zadevo, kot je na okvirčku od števcev pri 75-ki, le da ima GTV to v precej večjem obsgu. :?

To packarijo sem odstranil z Meglijem (je šelo lepo ves stran), nahrapav zadevo s čistilno krpo, potem pa primer za plastiko, čez pa mat črno napljuval. 8)
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
ahiM
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: To Okt 04, 2005 7:36 pm
Vozilo: Giulietta
Kraj: Ljubljana

Jaz bom kar ličarju dal, ta bo pa že menda naredil tako kot treba.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

El Barto napisal/-a:To packarijo sem odstranil z Meglijem
Lahko bolj podrobno? Ker jaz definitivno nekaj moram ukreniti s tem...
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Našpricaj na gobico za pranje posode in drgni.
Odgovori
  • Informacija