Zimske gume

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Odgovori
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Ja ja :) le prepričuj se. Videl letos moč teh gen1 dragih kotalk.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Nič se ne rabim prepričevat, testi so bili z njimi opravljeni (v kontroliranih pogojih) in to je zame precej bolj merodajen podatek kot subjektivna mnenja voznikov.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Kot si rekel :)
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Gorjup
Alfist
Alfist
Prispevkov: 428
Pridružen: To Apr 03, 2012 9:57 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Ti, 2.0, letnik 2009
Kraj: Ljubljana

Zaenkrat u Nokian WD4 zadovoljen, nisem pa nič kaj preveč preizkušal ali se igral :D
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

THOR napisal/-a:Kot si rekel :)
Če maš kakšen test kjer so pogrnile v primerjavi z ostalimi seveda, ga z veseljem preberem. Pa test ni to, da se je tvoj znanec peljal v kolegovem avtu.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Zanimivo da ljudje pljuvajo continental gume samo zato ker so svabske... Jaz osebno sem se najbolje peljal s contiji TS 830. Letos sem hotel kupiti TS 850 pa mi je kolega senkal svoje 1 leto stare kumho zimske ki sploh niso tok slaba izbira.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Gorjup napisal/-a:Zaenkrat u Nokian WD4 zadovoljen, nisem pa nič kaj preveč preizkušal ali se igral :D
Jaz pa sem jih dobro potestiral na 159, perfekcija, še moja boljša polovica jih ne more prehvaliti, pa se boji snega,pa kr krepko v klanec. Izredno dobro v dežju, saj je tudi edina z a oznako, čeprav to je tko kot testi od lizarda, izpostaviti moram tudi odličen oprijem na poledenelem asfltu ter izredno tihost. Pri porabi nisem opazil nobenega izboljšanja glede na to kar trdijo, ampak so bili tudi pogoji drugačni, torej bolj mraz, kot je bil na starih gumah-nokian w+. O obrabi pa bomo govorili spomladi.

Lizard, sedel sem zraven, je pa res da je bila glanc nova. In doživeli smo polom. Drugi dan nokian, ista pot, sicer drugi avto, ista temp, edino kakšen cm snega celo več pa je šlo bp. Nabavne cene gume, nokian 71e (za toliko sem jo dobil jaz) gy okoli 110 (na hitro pogledal po netu), kar velika razlika. Kaj bomo še doživeli drugo leto pa ne bom razmišljal, ko se spomnim na moje edine nove gy. Mislim, da je bila 7, prvo leto res špica, do takrat najboljša guma kar sem jih imel, naslednjo zimo, pa sem natikal ketne, vsi drugi pa so šli mimo. Pa so bile top s**** po vseh testih in kao držijo lastnosti,pa oh in sploh. Takrat sem zaključil s testi, ter absolutno z gy in kupujem izključno nokian. Ogromno km na obeh avtih, ugodna cena, zmeraj bp.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

colibry napisal/-a:Zanimivo da ljudje pljuvajo continental gume samo zato ker so svabske... Jaz osebno sem se najbolje peljal s contiji TS 830. Letos sem hotel kupiti TS 850 pa mi je kolega senkal svoje 1 leto stare kumho zimske ki sploh niso tok slaba izbira.
Saj sem mogoče že pisal o tem, ampak moj vulkanizer znanec, jih je po dveh dneh snel dol, ter nataknil nokian. 850, je pa rekel da so bile 830 top in se je za to odločil za njih.

Sem prej pozabil napisat, mati sem za novo pando kupil nordman, to je starejši model nokiana, delano za ruski trg (gume nokian so lahko narejene samo v dveh različnih tovarnah-finska-rusija. Večina mojih je made in russia, tele nordman so sicer finland) in se je prav luštno vozilo te dni, ko nas je narava obdarila s snegom. So izredno mehke in zame po moje ne bi bile ok, za mati pa bo, ker dela malo km.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

No saj se mi je prav zdelo, da bo ena takšna zgodbica. Lahko da je en dan bila poledica in skrit led pod snegom, drugi dan ne. Lahko voznik ni najbolj vešč pri obvladovanju vozila, lahko so dimenzije gum različne, lahko je tlak v gumah bil različen, različna avta, različno tehnično stanje podvozja, skratka dosti enih dejavnikov ki naredijo tako primerjavo povsem neuporabno. Sicer pa tudio Nokian na testih ne dobiva slabih ocen.


Testi se izvajajo ravno zato, da se pod kontroliranimi pogoji stestiral gume, kar se da objektivno, torej z merilnimi napravami. Na ta način se želi izničit možnost napake in subjektivne občutke voznika, ki se izjemno nezanesljivi.

Testirati je torej potrebno na istem avtu in enake dimenzije gum. Temperatura, vlažnost, podlaga, tlak v pnevmatikah,... vse to mora biti enako, da dobimo potem kontrolirane pogoje. Merilne naprave morajo biti umerjene in imeti morajo predpisano točnost in natančnost. Šele takrat se lahko dela primerjave med gumami oz. objektivno izmerjenimi in kvantificiranimi lasnostmi gum, vse ostalo pač nime neke vrednosti, ker znane in neznane faktorje, ki vplivajo na razultat ni možno upoštevat kaj šele kvantificirat in statistično obdelat.

In ravno zaradi teh (utemljenih) razlogov, enostavno forumaške izkušnje ne morem jemati kaj dosti resno. Seveda po drugi strani so rezultati testov lahko zlagani s takšnih in drugačnih razlogov - tega pač ne morem vedet. To se sicer da preverit tako, da v enakih pogojih drugi izvajalec testa pride do enakih razultatov oz. drugače rečeno, test mora imeti dobro ponovljivost rezultatov. Ponovljivost je torej orodje proti goljufijam.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
rogi
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 668
Pridružen: To Nov 30, 2004 4:04 pm

Jaz pa po lanski polomiji od kumhota letos furam Pirelli Sottozero 3. Solidna guma, samo po suhem bi bila lahko malo tišja.
Slika
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Ja ponovljivost je pomembna, ravno tako odstopanje, ampak primer v praksi, pa je bil lepo viden. Kjer je bilo odstopanje enormno. Pa ne mi o zgodbici, nisem predstavnik nokiana, da bi delal anti reklamo gy, ampak povedal sem primer, katerega sem sam doživel. Celo dva. Pa verjamem, da nisem edini, s slabo izkušnjo z gy, ki je pač precenjeno sranje. 40e po komu razlike. Precej bolj pr si ti navedel, da ostali kar stojijo, ko vi gospoda peljete :) če je bilo pri meni zaznano negativno odstopanje, je bili pa pri tebi pozitivno :)

Sigurno je guma boljša od sebringa, od nokiana pač ni, vsaj za takrat dane okoliščine. Res moramo upoštevati faktor avta, samo za tak denar vseeno pričakuješ vsaj solidno, ne pa poraz. Sem bil sveto prepričan, da je za prvo zimo, torej ko je guma nova, skoraj vsaka guma dokaj ok.

No da se vrnem na to zgodbico, isti dan so se v isto klančino(izredno dolgo in vijugasto) vozili tudi drugi, pa ni iz gledalo tako slabo in tako so živeli srečno do konca svojih dni.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Glej povedal sem kar sem povedal, ostale zgodbice kot pravim so dokaj irelevantne. To, da pa se večina ljudi vozi kot po jajcih ko pade sneg, pa naj majo gor dobre ali slabe gume, je pa razlog zakaj se jih je dalo prehitevat kot da stojijo, sploh ko imaš na avtu gume ki sodijo po testih sodeč v vrh.

Gume, ki jih imam gor so daleč od slabih, ne bom pa delal primerjav iz osebnih izkušenj, ker jih pač ne morem iz razlogov kot sem jih napisal v prejšnjem postu. Kaj šele da bi govoril take neumnosti kot ti, da je GY precenjeno sranje. Take izjave so precej nerealne in tudi testi jih demantirajo (linki niže dol).

Sicer pa v dimenziji ki jo imam sam, 225/45R17 94 V XL, so npr. na strani billiger.de cene naslednje za GY in Nokianovo gumo, ki sta obe letošnji model:
GY Ultragrip Performance Gen1: od 122,45€ naprej
Nokian WR D4: od 110,74€ naprej

Kar pa spet ni neka velika razlika, sploh glede na to da je GY na testih boljši.

Pa še testi, sicer v 225/50 R17:

http://www.autoexpress.co.uk/accessorie ... yre-review" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.oponeo.co.uk/tyre-article/te ... -2015-2016" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.wiwo.de/technologie/auto/tes ... 92806.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.testpneumatik.eu/zimni-auto-225-50-R17" onclick="window.open(this.href);return false;

Gen-1 praktično vsakič pred Nokianom, če že hočeš primerjavo med tema dvema znamkama. Nokian gume so še vedno ene boljših gum na svetu, o tem seveda ni dvoma, sploh na naketrih področjih so v samem vrhu. Vse to seveda sodim po testih.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Je pa menda tudi vsem jasno, da se enak model gume v različnih dimenzijah ne obnaša vedno enako, ali pač?
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Sam imam nekaj izkušenj na golfu od punce, kjer sva najprej imel GY UG 7+ 2 sezoni, nato 3 sezone GY UG 8. Sedaj sem menjal na Yokohama w.drive 903. Vse v dimenziji 185/60 R14. Razlika v ceni med w.drive in UG 9 je trenutno cca 15€ (UG je 65€ in w.drive 50€)

UG 7+ in 8 sta bili zame popolnoma enaki. Na snegu nisem bil najbolj zadovoljen, ampak ker ima avto 4x4 se je marsikaj skrilo. Najbolj se je slab(ši) oprijem opazil pri spuščanju, kjer je avto rahlo plaval. Zdržale so oboje po 3 sezone, vožene zgolj med zakonskimi datumi. Švoh 20k km v treh letih. Obupno se je poslabšal oprijem še v mokrem, ko je profil padel pod 3 mm. Skratka glede na ceno sem bil razočaran nad lastnostmi v snegu, kjer se je avto tudi dostikrat nahajal zaradi specifike kraja bivanja.

Yokohame težko komentiram, ker so na avtu cca 2 meseca in pol. V mokrem se obnašajo primerljivo UG 8 po mojem občutku, kar potrjujejo tudi testi ADACa. Snega še nisem testiral, ker je bila zelo omejena količina snega letos. Glede na ceno so trenutno zame definitivno boljši nakup (dobil po 48€ komad) od GY.

Sam trenutno na svoji vozim spredaj Sava S3+ in zadaj Y w.drive 905 v dimenziji 195/65 R15. Save so stare eno leto, medtem ko so Y nove. Zaenkrat se močno občuti razlika v lastnostih na mokrem, kjer je rit popolnoma nalepljena, na nosu pa je včasih malo neprijeten občutek. Lani sem imel komplet S3+ povsod in sem bil čisto zadovoljen. Za 45€/komad so popolnoma sprejemljive, zadovoljen sem predvsem z oprijemom v snegu, kjer so kar konkretno boljše po mojih izkušnjah od GY 8, v mokrem pa nekaj slabše. Veliko rešijo neprimerno boljše zavore in podvozje na alfi :D

Vse ocene zgoraj so zgolj subjektivne. Zaenkrat sem jaz in moja boljša polovica več kot zadovoljna z Yokohamo. Bomo videli konec sezone, kako je še z obrabo.
Slika
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Da dodam še drugo izkušnjo. Na julki pa imam uniroyal 77 stare so 2 leti. Bile so že na avtu in jih bom letos zvozil.
V dežju super, sam oprijem v snegu ok, ampak samo v ravni liniji. Torej v breg grabijo, bočni oprijem pa je slab, ali pa prehitro vozim :) ne vem pa kaj je prvo leto in pol delal lastnik z njimi. Mogoče so bile vožene tudi ob toplem vremenu, ker so kr trde. Čeprav je to lahko zgolj občutek roke, proti novi nokian.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Odgovori
  • Informacija