Premium gorivo ali aditiv za čiščenje in zaščito?

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Otone
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 73
Pridružen: Ne Feb 23, 2020 8:50 pm

Pozdravljeni,

Na spletni strani od alfe romeo sem zasledil, da imajo aditiv za čiščenje šob in zaščito motorja (https://www.alfaromeo.si/poskrbite-za-b ... em-vozilu/" onclick="window.open(this.href);return false;). Zadeva stane približno 15 EUR. To je zelo ugodna cena glede na to, da je razlika med navadnim in premium gorivom pri polnem tanku skoraj enaka.

Premium gorivo poveča zmogljivost motorja, ga čisti in hkrati varuje. Isto naredi Tunap dodatek. Vendar premium gorivo opravlja svojo funkcijo samo v času, dokler je prisotno, Tunap pa bi naj zdržal med servisnimi intervali.

Kaj menite, katera opcija je boljša? Gorivo ali dodatek? Ima kdo izkušnje?

Jaz sicer premium gorivo natočima na vsako 3-4 polnjenje.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

O kakšnem in katerem premium gorivu je govora?
Otone
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 73
Pridružen: Ne Feb 23, 2020 8:50 pm

Mol MaxxMotion Diesel.

EDIT: Ne vem, če Petrol še vedno kupuje nafto najslabše kvalitete (kot jo uporabljajo motorji za kontejnerske ladje), ampak pred časom je bilo tako. En znanec, ki je vozil cisterno za Petrol je rekel, da pobirajo v bistvu "odpadno" nafto. Moj sosed, ki je včasih delal pri Petrolu (ne na benzinski) je rekel, da sam nikoli ne bi tankal Petrola. Ko sem pa še jaz delal izpit za avto, so se vsi avtošolniki Petrola izogibali, ker je gorivo bilo tako slabe kvalitete (višja poraba, tresenje motorja). Pred leti je kvaliteta goriv bila preverjena v oddaji Preverjeno, ampak so samo med vrsticami upali povedati, da je Petrol najslabši.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

O bože moj, a vi dejansko verjamete tem gostilniškim zgodbicam?

Drugače OMV je pred pol leta (ko so napovedali odhod iz slovenskega trga) objavil da imajo isto gorivo kot Petrol.
Medtem ko smo od vseh gostilniških strokovnjakov 10 let poslušal kako je OMVjevo gorivo "veliko boljše".

Kar se pa tiče aditivov, zguba časa predvsem pa denarja. Aditivi so predvsem dodatki za zviševanje cetanskega števila.
Ko ga zliješ v tank in porabiš ni več nobene variante da bi karkoli pripomogli delovanju motorja.

Premium gorivo je pa sintetičnega izvora, je bolj čisto, izgoreva hitreje itd... je pa tudi drago.
In ja, tudi premium gorivo "deluje" samo dokler je v tanku, ko ga porabiš nima več nobenega učinka, tudi ne more "očistiti" motorja.

Zgodbice da bodo dodatki k gorivu ali boljše gorivo kakorkoli očistili motor, pa raje pozabite.
Otone
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 73
Pridružen: Ne Feb 23, 2020 8:50 pm

@TribesMan

Moj sosed je delal pri Petrolu in ne tanka Petrola. :) To je kontroverzna tema, sigurno, vendar MOL dobiva goriva iz OMV rafinerije. Dvomim, da OMV dobavlja gorivo Petrolu. Sicer pa, kot rečeno, malo povprašaj kakšnega avtošolnika, ki je že dolgo v poslu. Tukaj so se vsi izogibali Petrola, ne glede na znamko avtomobila.

Izgleda, da bom moral na YouTubeu poiskati kakšne teste.

EDIT: Poskusil sem najti tisti prispevek o kakovosti goriv v Preverjeno (leto 2007). Žal najdem samo tole: http://www.fiat-klub.si/forum/viewtopic ... view=print" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Kot sem rekel, OMV Slovenija je pred časom javno objavil da je vse "navadno" gorivo, ki je na voljo na njihovih črpalkah dobavljeno iz istih rezervoarjev kot Petrolovo. Govora je o 95 oktanskem in navadnem dizlu.

Razlika je bila v samo 100 oktanskem gorivu, ki ga je OMV vozil iz Avstrije.
In kasneje tudi v "premium dizlu". Premium dizel je podobno kot 100 oktansko gorivo petrol začelj ponujati šele bistveno kasneje.
Premium goriva pa imajo z navadnimi bore malo skupnega, saj gre za goriva ki so sintetično pridelana iz plina, ne iz nafte.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Premium EVO D+ za slo trg proizvaja Mol v lastni rafineriji na Madžarskem. Vsaka kapljica EVO D+ je pripeljana v slo direktno iz proizvodnje.

OMV ima premium diesel MaxxMotion Diesel, ki ga proizvajajo v Avstriji. Detajlov kdo ga proizvaja in na koliko mestih ne poznam.

Premium diesel je 100% fosilni diesel z večjo količino aditivov vs. običajni diesel in ni nobeno sintetično gorivo, še najmanj pa pridelano iz plina.

Premium diesel se zaenkrat tretira zato, ker je brez umešanega biogoriva (notri ni biodizla), je pretočen do -40C (zato razred arctic) in ima še dodatne aditive za to in ono (v primerjavi s klasičnim diesel gorivom standarda EN590). Aditivov je malo morje na trgu in vsak ponudnik izbere svojo želeno kombinacijo za dosego želenega učinka.

Drugače pa MOL ni nikoli kupoval nobenega goriva iz OMV rafinerij. Ravno obratno. Petrolu dobavlja gorivo mnogo različnih proizvajalcev goriv, pač odvisno od ponudbe in cene ter sklenjenih pogodb. Petrol nima lastnih proizvodnih kapacitet, pač pa je izključno preprodajalec goriv in kuriv, zato ne more narekovati trg z novostmi, pač pa dobi to, kar plača. Je tudi edini na slo trgu, ki ima dostop do slovenskih blagovnih rezerv (Rače). Glede na to, da je kupil hrvaški Crodux, zna biti, da ima zdaj dostop tudi do hrvaških blagovnih rezerv.

OMV se je iz slo trga umaknil z izjavo, da nima na slo trgu goriv lastne proizvodnje in nastopa le kot trgovec. S Petrolom imajo skupna skladišča v Serminu, eno skladišče pa ima v Luki Koper in od tu se v večini oskbujejo črpalke za slo trg. Nekaj goriva pa pride tudi iz Avstrije (predvsem premium goriva).
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Po mojem vedenju naj bi bil bistveni sestavni del "premium diesel" goriv narejen po procesu GTL (gas to liquid) z uporabo Fischer–Tropsch procesa. Ta goriva naj bi ravno zato imela manj primesi in nečistoč, imajo tudi manjšo gostoto, drugačno barvo in manj izrazit vonj.
Plus je višje cetansko število, kar pomaga pri hitrejšem in čistejšem izgorevanju (manj dima), minus je manjša gostota in posledično tudi manjša energijska vrednost. Ampak to naj bi se skompenziralo z višjim cetanskim številom in aditivi.

Nevem če so vsa premium goriva taka, ko so se začela ta goriva pojavljati na trgu pred 10+ leti (BP, Shell...), so jih oglaševali s tem... lahko da so kasneje iznašli tudi kakšne cenejše postopke za doseganje podobnih ciljev. ¯\_(ツ)_/¯

Iz ekonomskega vidika pa nima kakega hudega smisla, pri trenutni razliki v ceni (cca 15% več), bi v 100.000km porabili za premium goriva cca 1000€ več kot za navadna.

Kar se pa tiče "navadnih" goriv, torej 95 oktanov in klasičnega dizla, pa po mojih izkušnjah ni popolnoma nobene razlike, za OMV in Petrol smo lahko kar sigurni da jih ni, od kje vozi "navaden dizel" MOL, pa nevem.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Fischer-Tropsch proces je za proizvodnjo biodizla. Na trgu ga zaenkrat ni. Nižja gostota je posledica dejstva, da ni primešanega biodizla (specifična gostota dizla 0,845 in biodizla 0,883).

Premium goriva iz preteklosti in predstavljena pred nekaj časom niso ista, že zaradi zakonodaje in obveznega umešavanja etanola/biodizla v gorivo.

Razlika med gorivi med proizvajalci/prodajalci vsekakor je. Tudi regijsko po celi evropi. Dokazano vsake pol leta, to mi lahko verjameš, ne morem pa ti povedat podrobnosti.

Mol dobavlja vsa goriva za slo trg neposredno iz rafinerij HU (vsi bencini, dizel, premium goriva, KOEL) in skladišča v Luki Koper (dizel, KOEL). Vsake toliko pa tudi nekaj malega iz rafinerij INA d.d. katerega lastnik je prav tako.

lp
Uporabniški avatar
godlike
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 781
Pridružen: Po Mar 26, 2012 8:53 pm
Kraj: okolica MB

Mol, je ob nakupu OMV-ja v Sloveniji povedal, da so veseli, ker bo s tem preživela rafinerija na Krku, katere so lastnik.
Torej se iz tega lahko sklepa, da vse kar proizvaja Krk, bo po novem na Mol/OMV črpalkah v Sloveniji.

Na hitro preletavam vse skupaj. Tako da se opravičujem, če je to že bilo zapisano.
Renault 4 GTL 1992
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2012
Ford Focus ST-Line karavan 1.5 (182) 2019
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Se opravičujem, ampak tega nismo nikoli rekli. Prav tako MOL ni lastnik rafinerije Krk, pač pa rafinerij Rijeka in Sisak ter povezanih družb za skladiščenje proizvodov.
Uporabniški avatar
godlike
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 781
Pridružen: Po Mar 26, 2012 8:53 pm
Kraj: okolica MB

Sem našel članek. Drži ja, da ni tako povedano. Jaz sem si pač spodnje besede tako razlagal, ker je bilo objavljeno v članku kjer so pisali o prevzemu OMV-ja:
"Tržni delež naše reške refinarije je zagotovljen in dolgoročna prihodnost je zagotovljena," je dejal predsednik sveta upravnikov Ine Sandor Fasimon. "Nadaljujemo z izvajanjem našega strateškega cilja krepitve naše prisotnosti v regiji," je dodal. MOL ima v lasti polovico Ine, hrvaška država pa 45 odstotkov.
Nisem pa vedel, da sta Reka in Krk ločeni rafineriji.
Renault 4 GTL 1992
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2012
Ford Focus ST-Line karavan 1.5 (182) 2019
Otone
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 73
Pridružen: Ne Feb 23, 2020 8:50 pm

Super informacije! :) Večino tega nisem vedel.

Se torej premium gorivo splača vsake toliko natočiti? Jaz ga, ker se dejansko čuti razlika v moči in ker verjamem marketingu Mola. :) Koliko to drži, pa ne vem.
bacco979
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 78
Pridružen: Po Jun 03, 2013 7:34 am
Vozilo: 2014 Giulietta 2.0 16v

Otone napisal/-a:Mol MaxxMotion Diesel.

EDIT: Ne vem, če Petrol še vedno kupuje nafto najslabše kvalitete (kot jo uporabljajo motorji za kontejnerske ladje), ampak pred časom je bilo tako. En znanec, ki je vozil cisterno za Petrol je rekel, da pobirajo v bistvu "odpadno" nafto. Moj sosed, ki je včasih delal pri Petrolu (ne na benzinski) je rekel, da sam nikoli ne bi tankal Petrola. Ko sem pa še jaz delal izpit za avto, so se vsi avtošolniki Petrola izogibali, ker je gorivo bilo tako slabe kvalitete (višja poraba, tresenje motorja). Pred leti je kvaliteta goriv bila preverjena v oddaji Preverjeno, ampak so samo med vrsticami upali povedati, da je Petrol najslabši.
Jaz sem imel v vseh teh letih, kar vozim dizel avtomobile, probleme imel samo enkrat letos z MOL (navadnim) dizlom. Avto je takrat kar precej cukal, sem je pa problem rešil z dodatkom za gorivo in "redčenjem" s premium dizlom. Glede tankanja sem malo skeptičen samo pri kakih bolj zakotnih Maxenih, kjer se zaloge počasi obračajo, pa tiste Hoferjeve pumpe me ravno ne pritegnejo.
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Hoferjeve črpalke so OMV, piše na računu :)

Imam pa letošnjo izkušnjo, primerjava Petrol vs. Hofer (OMV). cca 10 dni, vsak dan, z istim avtom, vedno 4-je v avtu, vedno ista relacija do mesta na obali, vsak dan nalil za isti znesek €€€ (25€), bencin 95. Tankal vedno na isti črpalki Petrol (skladišče Zalog) ali Hofer (OMV) Toplarniška v LJ.

Ugotovitev, ko sem tankal na Petrolu, smo se peljali do obale in domov, lučka sveti. Zjutraj za pot do obale ponovno dotočit.
Ko sem tankal Hofer (OMV), smo se naslednji dan odpeljali še daleč proti obali, malo naprej od Divače je posvetila lučka.

Bilo je zanimivo :)

Vsak ima pač svoje izkušnje
Odgovori
  • Informacija