Sodobni dizli in BIOdizl gorivo???

Tehnična vprašanja, ki se dotikajo različnih modelov

Moderator: Tehnika moderatorji

stuntz
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2340
Pridružen: Sr Avg 04, 2004 9:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Zagorje

ker motor ma v landroverju a je mogoče od VM a
Freedom of speech ? What is that some brand of toilet paper? Found it at ( cant say PM me ) :D
Uporabniški avatar
AlfaJTD
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 58
Pridružen: Če Nov 13, 2003 10:05 am

Sam z biodizlom nimam izkušenj, sem pa veliko bral o tem, ker delam na področju varstva zraka in lahko na hitro povem nekaj stvari.

1. precejeno olje za cvrtje je daleč od biodizla, je pa res, da nekateri stari dizli, nekateri generatorji in verjetno tud predelana peč za centralno kurjavo delajo na nepredelano rastlinsko olje

2. pravi biodizel se pridobiva po določenem postopku - estrifikacijo iz olja (oljne repice, odpadno gospodinjsko olje...), metanola in natrijeve baze

3. lastnosti biodizla so nekoliko odvisne od osnove - olja... zato je težje zadovoljevati standarde kot z navadnim dizlom

4. kurilna vrednost je malenkost nižja od navadnega dizla, hkrati pa motor lepše teče, tako da zmogljivosti niso bistveno slabše in tudi poraba ne more biti bistveno višja - morda za kak decliliter

5. je bolj agresiven od dizla, zato imajo nekateri motoji težave s tesnili, hkrati pa dobro topi usedline, ki jih v razarvarjuh pušča navaden dizel, kar povzroča težave v fitrih za gorivo, pumpah in injektorjih - ko je razarvar čist naj ne bi bilo več težav ??

6. ima bistveno boljše mazalne sposobnosti od navadnega dizla, zato je v splošnem manj škodljiv motorju kot navaden dizel

7. izpuh iz motorja, ki kuri biodizel je bistveno čistejši, zato je z vidika varstva okolja bistveno boljši, hkrati pa ne povzroča takih bioloških katastrof kot izlitje nafte v morje, ker je biološko razgradljiv

mogoče sem še kaj pozabil ampak so informacije tako in tako dosegljive na net-u.

PS: sicer nisem strokovnjak za dizel, vendar razlika v kvaliteti na Petrolu in Agipu ni zaradi mešanja z biodizlom, pač pa v kvaliteti navadnega dizla.
Uporabniški avatar
Q_4
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2354
Pridružen: To Apr 27, 2004 10:37 am
Vozilo: Alfa GT
Kraj: MB-Okolica

Torej...če hočeš vozit biodizla moreš prvo kupit enega vredu dizla (po možnosti novega)dat avto na servis dat ven enih 300K za menjavo vseh tesnil, za servis na avtu, in za čiščenje tanka...???
Pol pa lahko varčuješ...HA HA HA...seveda...pol mi je oni post ko opisuje modrost onega dedeka VELIKO boljša!
Sportiva: Tvoj deda RAZMIŠLJA VARČNO!!! :D
...ko ne moreš dol iz znamke Alfa Romeo...
Uporabniški avatar
Teo
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9750
Pridružen: Po Okt 27, 2003 10:44 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenska Bistrica
Kontakt:

Pridobivanje biodizla iz olja za cvrtje še zdaleč ni le precejanje in filtriranje le tega. :wink:
Nekdanji alfist....kaj pa človek drugega preostane.
rnisan
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Feb 24, 2010 11:28 am

Da osvežim temo:

Kako je kaj s tankanjem biodizla v 1.9 jtd 115KM?

Ma kdo kake izkušnje? Kaki problemi? Berem po netu pa članki razen zapacanih injektorjev oz. naftnega filtra ne omenjajo... V bistvu če zamenjaš parkrat naftni filter pa najprej parkrat natankaš mešanico navadnega dizla z biodizlom naj ne bi bilo nobenih problemov.

Vsak komentar in izkušnja pride prav. :)

lp
Do not assume. Assumption is mother of all fuck-ups.
Chuck
Alfist
Alfist
Prispevkov: 331
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 1:22 pm
Vozilo: 2002 Alfa Romeo 1.9JTD
Kraj: Sevnica-Krško

Čistega biodizla nikakor ne toči v alfo.

Kakor so že prej napisali, je stvar zelo agresivna do tesnil in dovodnih cevi in da topi usedline.

Tako da jaz nebi točil biodizla.
D'oh!

2000 Alfa Romeo 156 1.9JTD wracked
2004 Alfa Romeo GT 2.0 JTS sold
2002 Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD daily driver
Odgovori
  • Informacija