popravilo usnja

Tehnična vprašanja, ki se dotikajo različnih modelov

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
fiatseba
Alfist
Alfist
Prispevkov: 482
Pridružen: To Jan 10, 2006 3:42 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

Pri avtu imam volan, ki je usnjen že malo oluščen po vrhu, prav tako tudi voznikov sedež pri strani bi bil malo za porihtat. Pa me zanima, če se da mogoče volan prebarvat oz. naredit korekcije z kako barvo za usnje da bi lepše izgledal, pravtako mislim za voznikov sedež. Iščem kako poceni rešitev, drugače bi v skrajnem primeru pač menjal volan in sedež.
Alfa sport
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1313
Pridružen: Ne Jul 23, 2006 11:55 am

Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Ta link, ki ti ga je dal alfasport bo kar v redu. Ledercenter.si oz. poliranje.si - ista zadeva. Tam ti zmešajo barvo za usnje, lahko kupiš tudi čistilo in pretektor. Za cene poglej na njihovi strani. Pošiljajo pa tudi po pošti.


Moje izkšnje so edino, da je čistilo za usnje od Gliptone-a boljše kot tisto, ki ga dobiš pri poliranje.si oz. naredi bolj mat finish. Sicer je malenkost bolj agresivno, a nič pretiranega. Ščistiš usnje z krpo iz mikrovlaken, bolj umazane dele pa s ščetko - a ne pregrobo!

Tiste dele ki boš barval pa ščistiš z bencinom in po potrebi pošmirglaš s smirkovim papirjem ter spet ščistiš z bencinom. Lahko ga kupiš tudi pri poliranje.si, a dvomim, da je kaj drugačen od navadnega čistilnega bencina, ki ga dobiš v Merkurju za 3 €.

Potem pobarvaš - najbolj enakomerno se pobarva z airbrush-em, lahko pa tudi s priloženimi gobicami.


Pravtako sem iz lastnih izkušenj ugotovil, da od Gliptone-a Conditioner usnje zmehša opazno bolje kot Slonova mast in Protektor od ledercentra. Po 24 urah ko se conditorner poplnoma vpije pa sedeže obrišeš z vlažno krpo, ker drugače na vrhu usnja ostane tak svetlikajoč sloj, ki je tudi malce lepljiv. In ta lepljiv sloj potem nabira umazanijo.

Najslabše za usnje je namreč neredno čiščenje, ker umazanija ki se ulovi v pore povzroči razpoke in vdolbinice v usnju. Tako, da na vsake 3 mesce ga je potrebno ščistit.


Na tvojem mestu bi volan dal na novo preoblečt v črnučah pri Alešu Šetini (cca 70€), sedeže pa zrihtat kot sem opisal zgoraj.


Lepo zrhtaj ;)
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Ali
Alfist
Alfist
Prispevkov: 498
Pridružen: Če Jan 22, 2004 7:09 pm

s sredsvom od gliptona se kar pošteno našvicaš da zrihtaš celo notranjost, plus ima precej močen (zame neprijeten) vonj, ki se vpije v oblačila prvih nekaj dni po obdelavi
je pa učinkovito

jaz za sproti uporabljam sprej od emsala za sedežne garniture, lepo diši in neguje
BMW v garaži stoji, Alfa te pa čaka.
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Za najboljši efekt itak moraš vzeti sedeže ven in jih v miru očistit. Ne vem no, ampak meni je čiščenje z Gliptonom bilo zelo enostavno. Se pa našvicaš z vsakimi zelo umazanimi sedeži.
A kot sem napisal, ko naneseš Conditioner moraš po 24 urah sedeže obrisat z vlažno krpo. Po brisanju vonja po kravah praktično ni več zaznati, kot tudi ni nobenega prenosa vonja na oblačila. Vse je torej v postopku ;).


Je pa tudi razlika med samimi usnji seveda. Večino usnja je dandanes v avtih t.i. zaščitenega, ki ima na površini zelo tanko plast najlona. Taka usnja so precej lažja za čistit in nasploh za vzdrževat, a so na otip bolj plastična. Loči se jih tako, da kapneš na površino kapljico vode, če se kapljica ne vpije gre za zaščiteno usnje. Na taka usnja baje sploh ni dobro nanšat conditoner, ker bo ostal na površini in privabljal še dodatno umazanijo. A ko bereš tuje forume itak vsak po svoje strelja :), tako, da je težko vedno najti vse pravilne odgovore.
Drži pa, da če sedeže od nakupa novega avta pravilno vzdržuješ je vse kar potrebujejo čistilo in protektor. Conditioner pa uporabiš ko dobiš v roke slabše vzrdževane sedeže kjer je usnje izgubilo večino svoje prožnosti. Lahko se pa uporabi tudi slonovo mast.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7813
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

lizard napisal/-a:Po brisanju vonja po kravah praktično ni več zaznati, kot tudi ni nobenega prenosa vonja na oblačila. Vse je torej v postopku ;).
Aaa to je finta. Jaz sem se pa skoraj zadušil, ko sem čakal da izgine vonj..
Uporabniški avatar
medhotman
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Jan 19, 2011 6:27 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: CE
Kontakt:

Mogoče malo .... ampak nekje sem zasledil da za črno usnje velja navadni globin za mazanje čevljev ? Je ža kdo kej poskušal s tem ?

lp
pero666
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1445
Pridružen: Pe Dec 12, 2008 6:09 pm
Vozilo: 166 3.0 V6 & 159 TI

pa bi se ti pol vsedel v avto z recimo, malo svetlejsimi hlacami in majico ?
Uporabniški avatar
medhotman
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Jan 19, 2011 6:27 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: CE
Kontakt:

vrjetno saj se globin posuši in se vleze v pore potem pa ga je potrebno skrtačit in pa obrisat no vsaj tako je bilo rečeno zato pa se mrekel da bom prašal prej če je kdo kaj kdaj probal #-o

lp
Odgovori
  • Informacija