Zadnje novice

Čuden zvok ... (Posodica za servo olje?) - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Re: Čuden zvok ... (Posodica za servo olje?) - AR 159

OdgovorNapisal/-a dejan031 » Če Dec 06, 2018 9:20 pm

Pozdravjljeni,

Pri servo črpalki se mi sliši brnenje/piskanje, med vožnjo tako kod da bi imel še eno turbino. Med obračanjem volana ni nobenega dodatnega zvoka ali kaj slabše.
To se mi dogaja po obnovi servo cevi. Olje sem iztočil, dal obnovit servo cev in zmontiral. Od takrat je ta zvok stalno prisoten. Je lahko problem če so nove gumi servo cevi ožje ali posoda za olje? sama črpalka dvomim da bi odpovedala pri menjavi....

Je imel kdo podoben problem?

LP,
Dejan
dejan031
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Uporabniški avatar
Kraj: cerkno

OdgovorNapisal/-a TheRealDeal » To Jan 08, 2019 11:26 pm

Tudi pri meni se je pojavil problem "vibracij volana" in "čuden zvok", ko obračaš volan na mestu, med vožno pa vse OK. Z avtom je bilo vse OK, potem pa je stal 5 dni v neogrevani garaži ... mogoče slabo olje in vlaga v olju ? Mehanik pravi, da se mu ne zdi, da je kaj narobe s servo pumpo. V četrtek imam termin za mali servis in bom dal tudi servo olje zamenjat. Zanima me, ali je obvezno treba olje zamenjat s Tutelo ali je lahko kakšna druga znamka (Lokalne trgovine nimajo Tutele)? S posodico za olje naj bi imele težave prve serije ali je možno, da je tudi na tem kaj. Gre se pa za Brero 2009 2.4 JTDM.

p.s. V servisni knjigici piše "Synthetic fluid for hydraulic and electrohydraulic systems. Qualification FIAT 9.55550-AG3.
" ... Se pravi če ustreza temu standardu ga lahko nalijem, četudi ni Tutela? Barva je pomembna zelena / rdeča ?

p.p.s. Koliko litrov pa gre servo olja? V knjigi od avta nisem zasledil, v temi pa tudi ne.
TheRealDeal
Alfa Freak
Alfa Freak
Uporabniški avatar
Član Alfa Kluba:Član Alfa Kluba

Vozilo: Alfa Romeo Brera

Kraj: Zagorje ob Savi

OdgovorNapisal/-a grega983 » Sr Jan 09, 2019 6:27 am

To lahko sam rešiš. Snemi cevi iz raztezne posode za servo olje, zalaufaj motor da iz cevi steče večina olja, nakar iz raztezne posode snemi filter in ga operi. Sestavi nazaj, nalij olje in odzrači. Max 1 ura dela. Rabiš slab liter olja

Sem to naredil dve leti nazaj in zadeva špila.

Heca te pa staro olje in pa zamašen filter, zato ti sedaj v mrazu pumpa jamra.
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
grega983
Alfa Freak
Alfa Freak
Uporabniški avatar
Kraj: Fram

OdgovorNapisal/-a TheRealDeal » Sr Jan 09, 2019 4:09 pm

Kupil novo original posodico pri Stepancicu ter 2 litra Tutele GI/R. Posodica dobrih 60eur, liter olja dobrih 20eur. Vse skupaj me je prislo 108 eur. Jutri porocam ...
TheRealDeal
Alfa Freak
Alfa Freak
Uporabniški avatar

OdgovorNapisal/-a TheRealDeal » Če Jan 10, 2019 12:33 pm

Evo prvih 10km narejenih od mehanika do doma. Vibracije so še vedno prisotne, vendar je nekoliko bolje. Mehurjenja servo olja v novi posodici pa ni več. Očitno bo res tisti "ventil" v pumpi krivec.
TheRealDeal
Alfa Freak
Alfa Freak
Uporabniški avatar

OdgovorNapisal/-a alfa_samec » Pe Jan 11, 2019 6:51 am

Majstri iz Arclina pa lepo služijo na tebi :?
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Uporabniški avatar

Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6

Kraj: Puconci

OdgovorNapisal/-a minimi » Pe Jan 11, 2019 6:21 pm

Nakup nove posode je bedarija, se da obstoječo spuca in je ok. Sam menjam olje 1x letno oz na 30kkm, vn priteče skoraj voda, stolčeno in prekurjeno olje do amena. Vedno tankam gi/r.
minimi
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Uporabniški avatar

OdgovorNapisal/-a dejan031 » So Jan 12, 2019 9:42 pm

Enak problem je bil pri meni. za enkrat še nisem prišel do rešitve. očiščen posoda za servo olje (kot je minimi napisal se ne splača nove), novo olje itd...

@TheRealDeal kako se ti obnaša med obračanjem volana je enako kot med ne-obračanjem?, kakšen je zvok če obrneš volan povsem v skrajno lego? Pri meni je tako da je zvok piskanja med ne-obračanjem in se tudi med obračanjem ne spremeni, ta zvok pa izgine ko obrnem kolesa v skrajno lego. Nekako bi rekel da je v normalnem delovanju črpalka obremenjenem in v skrajni legi se že odpre ventil zaradi preveč tlaka. Če primem tlačno cev se čuti tresenje.

Je pa več ventilov in sicer en je na tlačni cevi v tem vijaku s katerim pride tlačna cev privijačena na volansko letev. to je nepovratni ventil. Potem je nekakšen ventil v sami volanski letvi za smer levo desno in še ventil proti preobremenitvi v sami črpalki.

Sam sumim tudi problem z enim od teh ventilov, tako da bom ugotavljal naprej.

LP,
dejan031
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Uporabniški avatar

OdgovorNapisal/-a AnAlfaBet » Ne Jan 13, 2019 1:03 am

Nadtlačni ventil je ponavadi samo 1. Če lahko obračaš volan brez napora ta ni krivec. Aktivira se le če je zarustana letev, zablokirane gume ali pa v skrajni legi volana (volan nima skrajne lege, jo ima samo letev zaradi blokade)
Protipovratnega ventila sistem verjetno nima, ga ne rabi.

Če zdrsuje jermen je lahko prisotno tudi veliko zanimivih zvokov in efektov.

Tresenje je od večbatne servo pumpe. Vsak batek da svoj impulz. Lahko imaš že tako iztrošeno pumpo ali ostale dele da ti šumi zaradi slabih toleranc.
Druače je sistem narejen tako, ko je neobremenjen - torej ko ni sile ne na volan ne kolesa - tekočina prosto kroži po sistemu, šele ko ti zarotiraš eno ali drugo, tlak v sistemu naraste in se upre v pumpo in na jermen in naprej na motor.

Performans teh pump v prostem teku pa ponavadi ni ravno fenomenalen. Tako mora biti, da se ne zmehčajo preveč na ac ali pa da ne odžirajo preveč konjev.
AnAlfaBet
Alfist
Alfist
Kraj: Noumest

OdgovorNapisal/-a dejan031 » Sr Jan 16, 2019 8:33 pm

AnAlfaBet napisal/-a:Nadtlačni ventil je ponavadi samo 1. Če lahko obračaš volan brez napora ta ni krivec. Aktivira se le če je zarustana letev, zablokirane gume ali pa v skrajni legi volana (volan nima skrajne lege, jo ima samo letev zaradi blokade)
Protipovratnega ventila sistem verjetno nima, ga ne rabi.

Če zdrsuje jermen je lahko prisotno tudi veliko zanimivih zvokov in efektov.

Tresenje je od večbatne servo pumpe. Vsak batek da svoj impulz. Lahko imaš že tako iztrošeno pumpo ali ostale dele da ti šumi zaradi slabih toleranc.
Druače je sistem narejen tako, ko je neobremenjen - torej ko ni sile ne na volan ne kolesa - tekočina prosto kroži po sistemu, šele ko ti zarotiraš eno ali drugo, tlak v sistemu naraste in se upre v pumpo in na jermen in naprej na motor.

Performans teh pump v prostem teku pa ponavadi ni ravno fenomenalen. Tako mora biti, da se ne zmehčajo preveč na ac ali pa da ne odžirajo preveč konjev.

AnAlfaBet jaz sem spraševal po izkušnjah in dejanskem obnašanju volanskega sistema, ne pa po nepreverjenih in napačnih informacijah kot si jih navedel. Vendar nič za to bom preveril in ugotavljal dalje.

LP
dejan031
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Uporabniški avatar

Prejšnja

Vrni se na 159, Brera, Spider

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov