Zamakanje / Voda v kabini - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 152
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Empirično dokazljivo, nov horizontalni brisalec na vratih ne reši nič, ker že minimalna količina vode ki najde pot v vrata ,gre naprej v notranjost vozila.

OP: Pensato tesnilo je tesnilo na notranjem plehu vrat (pocinkana pločevina z vsemi kabli). Je tovarniško "ulito" na pleh oz. zalepljeno?

Rešitev:
1. V brizgalko za rože par kapljic črnila za kartuše (barva ne igra pomena :D ).
2. Snamemo notranjo tapisirano oblogo z vrat. Vrata zapremo!
3. Špricamo in špricamo, dokler se nam v notranjosti ne prikaže obravana voda.
4. Teče skozi uničeno penasto tesnilo, skozi en vijak in skozi eno plastično sponko na notranjem plehu vrat.

5. Vijak in sponko zasilikoniram, saj nista povezana z vrati ampak sta samo vdelana na tem "notranjem plehu".
6. Penasto tesnilo najprej mehansko odstranim po celotni spodnji strani ter po 10 cm navzgor levo in desno (nekako v obliki črke U).

Nakar lepljivi del ostanka tesnila namakam z nitro razredčilom in brišem s čisto krpo, dokler ni pločevina sčiščena u nulo.

Na spojih s starim tesnilom natančno zarežem in očistim. Predpriprava s čiščenjem bo vzela kar dobri dve uri.

Na očiščen del zalepim enostransko samolepilno zaprtocelično penasto kvadratno tesnilo 6x6mm, ki sem ga kupil na Ebayu iz Anglije. Tesnilo mora sesti lepo v utore, še predvsem na krivinah. Tesnilo še večkrat potlačimo, tako da lepo drži.

Očistim še del vrat, kjer tesnilo nalega, ter privijemo nazaj vseh 10 vijakov + 5 vijakov, ki držijo vodila šipe + 3 vijake krmilnika. Zapremo vrata.

Pripravimo šprico in špricamo, špricamo in špricamo... obarvana voda pa skaplja samo skozi luknje na robu vrat, ki so namenjene drenaži. V notranjost pa NIČ!

Tako, problem vode skozi vrata je rešljiv s stroški materiala ca 1 EUR (od 6 m sem porabil samo 1 m) in 3 urami sobotnega popoldneva.

Zakaj pa to nastane? To nastane zato, ker se voda odceja iz šip na sponke in vodila, le ta pa so privita na notranji pleh vrat. Po tem plehu voda steče do tesnila, od tam pa če tesnilo drži, skozi luknjice na vratih v notranjost vrat. Ker pa so ti deli vedno malo mokri se pena uniči oziroma zmrviči. Verjetno pozimi voda najprej tesnilo namoči, nakar zvečer zamrzne itd.

Taka pena ne tesni in voda namesto v vrata steče v notranjost vozila, kjer se z začetka nabira v kanalu tesnila, ko ga napolni pa steka čez prag v notranjost vozila.

Koliko časa bo trajalo? Dokler tudi to tesnilo ne bo uničila voda in mraz. Verjetno pa predvidevam da tja okrog 4 leta.

Banalna stvar, ki pa je lahko zelo, zelo neprijetna. Tako, upam, da je bila razlaga vsega dovolj natančna.
Peco_85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 12
Pridružen: Sr Okt 07, 2009 10:15 am

Odprave napak sem se lotil podobno, kot že opisano...
Tapete zadnjih vrat odstranim, spoj med notranjimi in zunanjimi vrati zatesnim s silikonskim kitom po skoraj celotnem obodu, počakam, da se silikon posuši, namestim tapate, posušim kabino in se veselo vozim...

...do naslednjega večjega naliva, ko zopet zamoči pod sovoznikov sedež. :(

Se mogoče komu porudi ideja, kako rešiti problem?
Opazil sem tudi, da ob močnejšem nalivu voda zastoji med prednjimi voznikovimi vrati in pragom - voda se ob odprtju vrat izlije na zunanjo stran avtomobila.

Hvala za pomoč.

LP
Uporabniški avatar
Boris18
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 111
Pridružen: So Avg 01, 2009 9:00 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Domžale

A si to naredil tudi na prednjih vratih? Tesnilke sem sam popravil na treh vratih. Obeh zadnjh in sovoznikovih....tam kjer sem opazil vodo.
Mogoce pa tudi nisi dobro zadihtal ;-/
Peco_85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 12
Pridružen: Sr Okt 07, 2009 10:15 am

Zadeve sem se lotil odpravljati resda le na zadnjih vratih, vendar spredaj ni nikjer niti sledu o vlagi.
Je možno, da iz sprednjih vrat zamaka pod sovoznikov sedež??

Tesni na zadnjih vratih sigurno ok.
Uporabniški avatar
Boris18
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 111
Pridružen: So Avg 01, 2009 9:00 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Domžale

...jaz bi rekel, da je možno, če vidiš vodo na gumi na prednjih vratih se ta tudi sigurno steka v kabino.
Poglej in mislim da boš moral zatesniti še prednja.
LP
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Ker se bliza bol "mokro" obdobje v letu, sem se odlocu na svoji Alfici zrihtat to zadevo... Ker je stara že 5 let, je zadnjih pol leta zamakalo na prednjih vratih, prvo samo kapljice na pragovih, hitro za tem pa so pri vecjem nalivu ratale ze luze pod tepihom... Ker mi ne izgleda ~fensi~ notranjost Alfe 159 katera ma na tleh polovico Novic so moje izkusnje z narejenim delom pozitivne! Morem reci se to da so mi hotel na AvtoTriglavu zaracunat za vse to 680 evrov :shock: za vsa vrata...

Moje popravilo skozi slike... ;-)

1. Sneta plosca prednjih desnih vrat...

Slika

2. Predpriprava na štrihanje...

Slika

3. Prajmer...

Slika

4. Ostanki... :-D

Slika

5. Novo tesnilo

Slika
Slika

6. Končni izdelek :-D

Slika

Porabljeno priblizno 3 urce časa in 3,5 evrov materijala, stem da je blo umest par kavic, cikov in ene dva pira! :lol:

LP
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

Rezultat? je še vlažno ali ni?
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

edey napisal/-a:Rezultat? je še vlažno ali ni?

Rezultat je zelo dober... Nic vec ne zamaka, vse suho tko koker mora bit! Iz preventive sem isti poseg naredu tudi na zadnjih vratih, tko da mi je vse skupaj vzelo kr neki casa! Vsak dan sem po ena vrata razdru in pocasi nazaj sastavu z novim tesnilom... Tesa bi mogla vsaj se 5let odbijat vodo, glede na to da dajejo 8 letno garancijo na skatli!
Veliko uspeha zelim pri tvojem projektu!

LP
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

Kje točno si pa vse imel vlažno? Jaz sem opazil samo da je zadnja desna stran samo mokra...
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Pod ohisjem sprednjih zvocnikov na pragovih se je v prvo zacela nabirat voda (kapljice), hitro za tem pa pri vecjem nalivu tudi v kabini, na tepihu in pod njim! Kot je razvidno na slikah je dihtunga bila najbolj unicena prav na tem mestu in ni vec odbijala vodo v notranjost vrat in naprej skozi luknjice van!
Kasne barve je tvoja Alfica, ce je tamnejse poglej bolj podrobno spodnji del vrat, tisti del okvirja (železa) ki se še vidi pod tapeto (priblizno 1cm) ... Ce so kjer koli znaki vode (razmazan prah, crte od apnenca, blago matirana barva in podrobno), pol mas sigurno ista tesnila za nic kot sem ih jest imeu!
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

aha, no meni kot že napisano se vlaga nabira na sovoznikovi strani zadaj... Kaj bi pa bilo še lahko za napake če so tesnila ok?
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

:-k

To je tesko rec... Lahko so luknje za odtekanje v vratih zamasene in ce nivo vode naraste se preliva v notranjost, lahko si sipo pozabu do konca zapret, ali pa je lega avta bila "napačna" pri zadnjemu nalivu. Vse to je malo verjetno, skoraj da nemogoce... Toraj smo spet pri tesnilih vrat in pri tesnilu tistega pleha na katermu sem jest delu! Lahko ti še to predlagam, poglej ce so tesnila na sasiji okoli vrat dobra, ce so prepareli, ce so lepo namescena na robovih, mogoče je kaksen samo fizicno staknjen ali pa zvit... Vse to samo ugibam, za pravo diagnozo bo treba tapeto dol vzet in avto zalivat!

:wink:
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

Pa je velika verjetnost da je fuč samo pri prednjih vratih in teče nazaj ali samo zadnja vrata treba pretesnit?

LP
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Verjetnost da so samo ena vrata je majhna, ker je itak vse enako staro in izpostavljeno enakimi pogoji! Ce bos sam delu, pol predlagam da zrihtas vse... Ce pa gres na uradni servis pol zrihti samo nujno!
Glede na to da jutri napovedujejo dez, lahko se eno finto probas... pod desna vrata (spredi in zadi) postavi mal casopisnega papirja i sigurno ce zamaka bo pokazal kje!
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

To si imel v mislih da bi avto postavil na dež, v notranjosti avta bi pa pod vrata dal časopis? Ali kak si to mislil?
Odgovori
  • Informacija