Bi-Xenon D1S: žarnice in težave - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Alfa33
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3324
Pridružen: Če Sep 25, 2003 12:30 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Kraj: Ljubljana-Vič
Kontakt:

ladislav napisal/-a:kje je nameščen ta balast? obe žarnici imata skupen balast ali vsaka posebej?
Vsaka xenon žarnica ima svoj balast :wink:
Slika
Uporabniški avatar
pelinkovec
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Po Feb 18, 2008 5:34 pm

Opazil sem, da mi zadnje čase luči (original bixenon) svetijo nenavadno visoko. Ko dam kontakt, se luči vedno vsakič "nastavijo" - snop gre dol in gor (kot običajno), sveti pa nekoliko višje, kot do sedaj. Sedaj preverjeno slepim pred mano in nasproti mene vozeče... :roll:

A je že kdo imel podoben problem? Kaj bi lahko bilo narobe, lahko kako sam preverim :?:

Nastavitev višine je sicer avtomatska, sam ne morem iz kabine nastavit višine snopa...

lp
Uporabniški avatar
aaxxx
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 961
Pridružen: Sr Mar 02, 2005 7:43 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Macau, SAR China

Seveda lahko, na luči imaš vijak kjer nastavljaš višino

LP
pero666
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1445
Pridružen: Pe Dec 12, 2008 6:09 pm
Vozilo: 166 3.0 V6 & 159 TI

Pri meni na 166 je bilo sledece:
senzor za nastavitev visine snopa ima palcko, s katero je pritrjen na podvozje. Ta palcka se je snela/odlomila s pritrdisca roke in senzor je obstal v eni skrajni tocki. Jaz sem preveril delovanje tako, da sem ga rocno vrtel in je lepo spreminjal visino, nato smo senzor samo se pritrdili.
Rocno jaz ne bi spreminjal, dokler ne bi ugotovil, zakaj se je spremenilo.
Preglej senzorje na sprednji/zadnji osi.
lp, P
Uporabniški avatar
pelinkovec
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Po Feb 18, 2008 5:34 pm

Kje pa je ta senzor, kako pridem do njega? A moram kaj razdirat, rabim dvigalo ali kako?

Sprašujem, ker ne poznam, da vidim, če lahko sam preverim ali bo spet treba na servis...
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Ponavadi je senzor priklopljen na stabilizator...
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Senzor pozicije Xsenon zarometov pri Alfi 159 je pritrjen na levi zgornji roki - vilici prednjega kolesa...

Dostop je zelo enostaven, snames levo sprednje kolo in na desni strani bos videl eno palcko crne barve prisravfano z (mislim) m6 sravfom!

LP
Uporabniški avatar
pelinkovec
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Po Feb 18, 2008 5:34 pm

Hvala za pomoč!

Zaenkrat sem šel samo na AMZS, so mi ponovno nastavili luči (z navojem, ki je "na lučeh"). Trenutno vse OK, če ne bo, bom preveril še senzor nad levo roko...

Lp
MrPetek
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 576
Pridružen: Pe Mar 20, 2009 8:44 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Gorišnica

Če je s senzorjem vse ok, se snop xenon luči nastavlja preko računalnika. Ne vem, koliko je pametno spreminjat snop z vijaki na žarometih?
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

V večini primerov če je vse v redu (senzor na roki, računalnik in podobno) je normalno da se obcasno naštela snop direkt na žarometu, ne glede na avtomacke nastavitve samega vozila... Do tega pride zaradi "zmatranega" podvozja, udarca na naših lepih cestah... na te vse in podobne spremembe racunalnik nima upliva, se pa seveda pozna na snopu ce je kaj fizicno prestavljeno! ;-)


LP :mrgreen:
Uporabniški avatar
pelinkovec
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Po Feb 18, 2008 5:34 pm

Schonicu napisal/-a:se pa seveda pozna na snopu ce je kaj fizicno prestavljeno! ;-)
Kako to misliš? A naj bi bil sedaj snop, ko je ročno nastavljen, drugačen od "originalnega", slabši ali kako?
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Ne, seveda da ni nič slabega...
Če je masina za nastavitev snopa luci pokazala tapravo vrednost višine in kot snopa je vse v redu! Pri tem je seveda najbolj da je avto razbremenjen in tlak v gumah idealen!
A ja, nastavitev je sedaj malenkost spremenjana glede na original, ker ni nic napacnega, vsaj Xsenoni bojo delali svojo nalogo kot jo morajo (osvetlitev ceste in ne nasprot vozecih vozil)... ;-)
Uporabniški avatar
pelinkovec
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 163
Pridružen: Po Feb 18, 2008 5:34 pm

OK, potem bom zaenkrat pustil tako, kot je. Najverjetneje je do spremembe prišlo, ko mi je serviser menjal prednjo levo roko... :roll: #-o Čeprav je bil sedaj dan dolg in do prejšnjega tedna praktično nisem vozil ponoči, da bi videl višino snopa...

A ta senzor, ki je dostopen ob snetem prvem levem kolesu, je potrebno "samo prišraufat" oz pričvrstit ali so potrebne kakšne dodatne "nastavitve"?

Upam, da je "še v enem kosu" oz. da ga ni serviser pomotoma kaj poškodoval, polomil ali kaj podobnega... :doubt: :oops:
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

Sem ravno hotel vprašati, če si bil kaj na servisu zadnje čase. Meni so xenoni zabluzili na bravotu, ko je avto dobil kontakt med tem, ko je bil še na dvigalki. Z računalnikom je potrebno ponovno skalibrirati višino. Če si nastavljal samo z vijaki je lepa možnost, da so sedaj priviti popolnoma in potem nimajo več prostora za tisto samodejno niveliranje ob vžigu. Se pravi vijake nekam na srednjo vrednost in potem pognati kalibracijo. Pelji nazaj na servis, kjer so ti menjali roke, če seveda imajo računalnik.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Osebno se nisam prizigal samega avta ali dajal kontakta ko sem imel razdrt avto na dvigalu...
Vem pa da je bilo kr neki primerov "starejsih" avtov ki so zmesali nastavitve xsenona ce so se prizigala z dvignjenim podvozjem! Pri novejsih tega se nisam zaslediv, (recimo 2006-07 naprej), pri MB C klasi in E klasi, kot pri passatu tega ni... Moram pa pri prvi priloznosti tud na AR 159 izprobat, ce ne prej za dober mesec ko prideju zimske gume gor! :-P

Ker se tice pa vijaka za mehanico nastavitev luci in vijaka motorcka za samodejno nastavitev, to so dva locena sistema. Prvi štela celo luc (žaromet), drugi pa samo kratki snop xsenona! Tko da ne bi smelo uplivat ena nastavitev na drugo...

"pelinkovec" - ja, palcka senzorja za xsenon je samo prisravfana na roko, je pa tudi to res da je na zelo izpostavljenem polozaju, tko da lahko pride hitro do mehanske poskodbe (kamencek, blato, po zimo led in sneg, in podobno)
Odgovori
  • Informacija