Gretje / Ogrevanje kabine / notranjosti - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9780
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Odkar imam zamenjan termostat, mi po dvigu na 90°C še ni padel pod to vrednost, kljub tako nizkim temperaturam. Res pa nimam (nisem imel) nobenega drastičnega spusta po klancu...

Če ti na "ravni" cesti drži normalno temperaturo, potem mislim, da se nimaš česa bati :wink:
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
alex146
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1739
Pridružen: Po Mar 06, 2006 2:22 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: AR 159 SW 2,0 JTDM & AR Mito 1,4 turbo LPG
Kraj: Ljubljana

pelinkovec napisal/-a:
Sedaj pa me zanima, kakšne imate kaj drugi izkušnje v teh mrzlih dneh - a vam ob spustih brez gasa cagar hitro pade, se to odrazi na ogrevanju ali imam jaz ponovno težavo s termostatom?

LP
Pri meni je podobno.
Uporabniški avatar
stuhec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3153
Pridružen: So Jan 03, 2004 12:16 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: M Sobota, tel: 041 761446

pr men, če dam ventilator na plno pade cajger :roll:
drgač pa je stabilen
super
Uporabniški avatar
LaŠko-TeaM
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1771
Pridružen: Sr Feb 04, 2009 5:00 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Murske Sobota - Dol.Bistrica

Ajde,da še jaz tu vprašam,da ne bom odpiral nove teme.
Jaz mam pa 146-ko in tudi nekak čudno greje,al pa sem jaz preveč picajzlast.K mam službeni kombi in po cca.15 min. brnenja na mestu že greje kombi na ful.V alfi mi isto nekje po 15 min. greje ampak ne tak ful kot npr. kombiju.A bi lahko bil kakšen problem kjer al se pa to meni samo tak zdi ???Alfaica se segreje vedno na delovno temperature,termostat deluje brez problema,nihanje temperature ni ,da bi cajger gor pa dol skakal.
Muči me edino to,da ne greje tisto ful,da bi moral temperaturo znižat.
Aja pa še to,če pa se peljem od mene pa do Murske cca.20 km in mi nekje na 10-15 km začne komaj na ful greti,prej pa ne.Bi lahko bil kjer problem ???Nekaj sem najdu v zvezi z grelno pečko,pa ne grem razdirat 3/4 armaturke,da pridem do nje,ma ni šans.

l.p.
slehernik
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1116
Pridružen: So Feb 13, 2010 10:46 am

A da majo bencinci tud pečko? Bo kdo drug povedal za ziher ampak pomoje da ne.
Treentar
Alfist
Alfist
Prispevkov: 319
Pridružen: So Mar 07, 2009 2:15 pm

Termostati crkujejo postopoma, kot (praviloma) postopoma slabijo tudi vodne črpalke.
Termostat pri tebi se verjetno ne zapre čisto do konca in zato del vode stalno kroži preko hladilnika. Odtod počasnejše segrevanje in slabša grelna moč. Najbolj se pa to opazi na začetku ravno pri nizkih temperaturah, kot jih imamo sedaj. Pri višjih je ta razlika od normalnega segrevanja/gretja do tega zmanjšanega majhna, in je marsikdo sploh ne opazi.

Probaj sledeče:
ko se začne kazalec temperature dvigati, ustavi in potipaj vhodno iz izhodno cev na hladilniku. Če je ena hladna druga pa topla je vse ok.
Če pa sta obe cevi topli, imaš pa začetek konca termostata.

Pa vendar: ni neke panike, dokler še vedno (med normalno vožnjo) pride na delovno temperaturo.
Uporabniški avatar
LaŠko-TeaM
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1771
Pridružen: Sr Feb 04, 2009 5:00 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Murske Sobota - Dol.Bistrica

Super bom probal zvečer ko bo avto mrzel,ga vžgem ga pustim par min. v leru.
Saj to je lih problem,da zuni žge -15 jaz pa avto pustim vžgan ponavadi 15-20 min. in pridem v avto in tistega učinka,da ko stopim v avto da bi blo čutit konkretno vroče.Ok razlika je fajn vroče sam ni to to :D

l.p.
kanarček
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 65
Pridružen: Pe Mar 04, 2011 7:54 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: okolica Velenja

pelinkovec napisal/-a:Da malo obnovim temo... v teh dneh, ko je bolj mrzlo, se mi spet pojavlja "težava" s padanjem cagarja za T in slabšim ogrevanjem. Termostat sem menjal pred zimo.

Sedaj pa ne vem, ali so krive zelo nizke T (pri nas je cca -10°C) ali me spet termostat zaj***va :?: Trenutno stanje je takšno, da mi takoj (=cca 500m-1km) po začetku spusta (konkretno iz Gorjancev) pade cagar za T na 80°C, pozneje tudi na manj. To se pozna tudi na slabšem ogrevanju, kar je še najbolj moteče :lol:

Sedaj pa me zanima, kakšne imate kaj drugi izkušnje v teh mrzlih dneh - a vam ob spustih brez gasa cagar hitro pade, se to odrazi na ogrevanju ali imam jaz ponovno težavo s termostatom?

LP
Mislim da bo kar normalno da ti kazalec pade ob spustih po klancu tudi meni se to zgodi posebej sedaj ko je mrzlo ampak pri meni ne vpliva na gretje normalno greje tako kot mora. :)
italijani so zakon
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Če termostat deluje 100% ni zaznati nikakršnega padca temperature na števcu. Lahko, da ostaja malenkost odprt in se že pozna pri temperaturi pri neobremenjenem motorju.
Uporabniški avatar
dzuko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 697
Pridružen: So Feb 27, 2010 9:59 pm

Koliko pa je to slabo za motor? A se temperatura olja zelo spreminja?

Meni namreč sedaj tudi pred cestninskimi postajami in na izvozih temperatura pade..verjetno je tudi pri meni termostat bolj švoh, ampak ko je bilo 15 stopinj več (okrog nule torej), se mi to ni dogajalo in še ne mislim menjat...
Treentar
Alfist
Alfist
Prispevkov: 319
Pridružen: So Mar 07, 2009 2:15 pm

LaŠko-TeaM napisal/-a:Super bom probal zvečer ko bo avto mrzel,ga vžgem ga pustim par min. v leru.
Saj to je lih problem,da zuni žge -15 jaz pa avto pustim vžgan ponavadi 15-20 min. in pridem v avto in tistega učinka,da ko stopim v avto da bi blo čutit konkretno vroče.Ok razlika je fajn vroče sam ni to to :D

l.p.
Mislim, eni ste res iz sladke smetane!!! Pa dobro zakaj bi avto 20 minut na mestu kurblal... saj ne boš hin če se s hladnim odpelješ. Valjda se ne vsedeš not samo v gatah zjutraj al kaj? Saj si oblečen - zimsko?
Kaj si že slišal za nepotrebno onesnaževanje okolja?

Za vsak motor je najslabše če laufa neobremenjen, torej na mestu, npr. za "ogrevanje". Štartaš, odpelješ in to je to - ko se ogreje se pa ogreje.
Poleti hitreje kot pozimi...

Jojjojjojjoj....
Uporabniški avatar
fiatista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1382
Pridružen: Po Nov 05, 2007 11:11 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sorško polje

ma kakšno onesnaževanje, veš kolk gre takrat bencina (ki ni poceni) v zrak?
Trentatre 1.3S
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Nihanje temp. oz prikazovalnika temp. vode je normalno, dokler ne gre v ekstreme - da bi padel na 50, potem na 90 dvig in znova padec na 50 (govorim za TS motorje). Če se dogaja tako, potem je termostat stalno odprt. Če se pregreva, je stalno zaprt. Koliko je to slabo za motor je odvisno tudi malo od kvalitete olja samega - nekatera olja zelo slabo mažejo, ko so hladna, nekatera ko so vroča. Je pa zadevo fajn sanirat zaradi dolgoročnih posledic stalnega pregrevanja ali mrzlega "obratovanja", pa še poraba goriva je večja. Nov termostat original je 97€, mogoče kakšen € manj + servisne ure + objemke + antifriz (TS motorji, pa še tu sta 2 varianti termostatov, en dela na 83C(alu pokrov, CF1), ta drugi pa na 88C (plastik TS, CF2, CF3)).

Gretje pa tudi ni narejeno fenomenalno in učinkovito pri vseh avtih: meni rabi konkretno kilometražo da piha toplo (preden se segreje na 80 ni šans za vroč zrak, samo mlačen). To je pač odvisno od posameznega modela, saj ne grejejo vsi avtomobili isto.
Uporabniški avatar
kosir1234
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3687
Pridružen: Če Feb 25, 2010 5:47 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Žiri

Foggy napisal/-a:Če termostat deluje 100% ni zaznati nikakršnega padca temperature na števcu. Lahko, da ostaja malenkost odprt in se že pozna pri temperaturi pri neobremenjenem motorju.
Nov termostat pri 1.9 JTD, po klancu dol v 5. in gretje do konca pa temp pade dol... dejansko pečka več odvaje toplote kot se motor segreva...
(╯°□°)╯︵ ┻━┻.
Treentar
Alfist
Alfist
Prispevkov: 319
Pridružen: So Mar 07, 2009 2:15 pm

kosir1234 napisal/-a:... dejansko pečka več odvaje toplote kot se motor segreva...
Neumnost!
Odgovori
  • Informacija