Motorno olje za JTDm motorje

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

In zakaj se motim? Torej fabriška priporočila niso merodajna in zaupanja vredna?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Tovarne znamko olja priporočajo, predpisujejo pa specifikacije, ki jih vsa olja morajo dosegati.
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Že, ampak zakaj komplicirat? Zakaj ne bi uporabljal priporočane Selenie in bil prepričan, da olje motorju definitivno odgovarja? Pa ne zdaj rečt, da se gre za razliko v ceni...to pri vzdrževanju avtomobila, predvsem motornega segmenta, ne more biti izgovor.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

In če jutri Petronas ukine Selenio? Potem nehaš sploh menjavat olje? Verjetno ne.

Razlogi pa so:
1. Cena
2. da si potem 100% kaj se dejansko vlije v avto (če ne servisiraš sam)
3. dobavljivost olj
4. tudi tovarne s predpisi delajo napake (recimo zmešnjava pri C2 in C3 oljih, pa ne dolgo nazaj napačno predpisano olje za TBi itn.)

Ti imaš zdaj v mislih seveda samo nov avto, toda dam ti drug primer: avto star 30 let, za katerega priporočenega olja več ni v prodaji. Torej se ravnaš po specifikaciji motornega olja, izbereš pa poljuben izdelek.

Pri starejših avtih je cena tudi velik kriterij, recimo če stane Selenia Racing 5 litrov + 1 l za dolivanje 90€ (menjava na 8000km), potem veliko raje vzameš 100% sintetiko od koga drugega za skoraj polovico te cene in dvakrat daljšo življenjsko dobo ...
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

THOR napisal/-a:Aja ar junior ali si kaj rešil? Pa zakaj hočeš 5-30 olje? Kupi tole:
http://www.olja.si/motul/8100-x-clean-c3-5w-40
Ne s podjetjem olje24.si nisem nič rešil, ker so verjetno z denarjem pobegnili na kake Kajmanske otoke ;;.,
Sem šel v Evroton in tam za 44€ kupul 5l Motula X clean + 5W30. Ja sem kolebal med 5W30 in 5W40 pa sem se na koncu na podlagi uradnih priporočil AR-ja in ćistejšega(beri boll eko) olja odločil za Eco cleen + in ne navadnega Eco Clean-a(za viskoznmost 5W40 ne obstaja Eco clean+).
ALFA ena in edina!!!!
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Tukaj imajo fantje 159tke stare okrog 5-6 let in ne vejo katero olje bi kupili, ker je Selenia recimo predraga. Sigurno ni brez razloga nekoliko dražja od ostalih proizvajalcev. Jebeš karakteristiko drugih proizvajalcev, kupi tisto kar pravi fabrika pa bo mir. Ne vem zakaj si fantje kupujejo takšne avte, potem bi pa radi skoraj zastonj servise delali, gledajo na vsaki deci pri porabi, da ne bo tankanje preveč stalo itd...če si nečesa ne moreš privoščit, si tega ne kupiš. Lepo je imeti dober avto, ampak treba se je zavedat, da takšen avto prinese s seboj še določene stroške. Board computer mi na moji 159 2.4 jtdm kaže povprečno porabo 11,4 l/100 km, pa ne kompliciram in šparam. Vem kaj sem kupil, vedel sem koliko bo to stalo, vem kako se vozim in ne razmišljam kje bi prišparal kakšen liter nafte ali kakšen euro pri nakupu olja. Avto je potrošni material, treba pa ga je redno negovat in vzdrževat. Če ga ne moreš, si ga ne kupi. Če v knjigi piše, da moja "bella" želi 6,4L Selenie, nimam kaj za razmišljat. Toliko o tem...
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

alfista85 napisal/-a:Tukaj imajo fantje 159tke stare okrog 5-6 let in ne vejo katero olje bi kupili, ker je Selenia recimo predraga. Sigurno ni brez razloga nekoliko dražja od ostalih proizvajalcev. Jebeš karakteristiko drugih proizvajalcev, kupi tisto kar pravi fabrika pa bo mir. Ne vem zakaj si fantje kupujejo takšne avte, potem bi pa radi skoraj zastonj servise delali, gledajo na vsaki deci pri porabi, da ne bo tankanje preveč stalo itd...če si nečesa ne moreš privoščit, si tega ne kupiš. Lepo je imeti dober avto, ampak treba se je zavedat, da takšen avto prinese s seboj še določene stroške. Board computer mi na moji 159 2.4 jtdm kaže povprečno porabo 11,4 l/100 km, pa ne kompliciram in šparam. Vem kaj sem kupil, vedel sem koliko bo to stalo, vem kako se vozim in ne razmišljam kje bi prišparal kakšen liter nafte ali kakšen euro pri nakupu olja. Avto je potrošni material, treba pa ga je redno negovat in vzdrževat. Če ga ne moreš, si ga ne kupi. Če v knjigi piše, da moja "bella" želi 6,4L Selenie, nimam kaj za razmišljat. Toliko o tem...
Glede vzdrževanja se popolnoma strinjam s tabo. Ne strinjam pa se v tem, da je Selenia top s**** olje. Kolikor sem jaz prebral po forumih je Motul glede na razmerje performace/cena daleč pred Selenio. Sej ne rečem , da olje ni dobro samo ne opravičuje cene s kvaliteto. Itak, da bo v navodilih za uporabo navedena Selenia, če je to njihova znamka, vendar obstajajo tudi boljše alternative(Motul je eden od njih).
ALFA ena in edina!!!!
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

alfista85 napisal/-a:Tukaj imajo fantje 159tke stare okrog 5-6 let in ne vejo katero olje bi kupili, ker je Selenia recimo predraga. Sigurno ni brez razloga nekoliko dražja od ostalih proizvajalcev. Jebeš karakteristiko drugih proizvajalcev, kupi tisto kar pravi fabrika pa bo mir. Ne vem zakaj si fantje kupujejo takšne avte, potem bi pa radi skoraj zastonj servise delali, gledajo na vsaki deci pri porabi, da ne bo tankanje preveč stalo itd...če si nečesa ne moreš privoščit, si tega ne kupiš. Lepo je imeti dober avto, ampak treba se je zavedat, da takšen avto prinese s seboj še določene stroške. Board computer mi na moji 159 2.4 jtdm kaže povprečno porabo 11,4 l/100 km, pa ne kompliciram in šparam. Vem kaj sem kupil, vedel sem koliko bo to stalo, vem kako se vozim in ne razmišljam kje bi prišparal kakšen liter nafte ali kakšen euro pri nakupu olja. Avto je potrošni material, treba pa ga je redno negovat in vzdrževat. Če ga ne moreš, si ga ne kupi. Če v knjigi piše, da moja "bella" želi 6,4L Selenie, nimam kaj za razmišljat. Toliko o tem...
1 feler: da ti kuri 11,4 l jo moraš tišat do daske brez predaha. Ker predvidevam da se občasno voziš tudi v prometnih konicah predvidevam tudi, da ko si na mestu turiraš avto do max. in voziš zelo agresivno. Za 5 in 6 prestavo pa tudi še nisi slišal.
2 feler: kot mo ugotovili avto žgeš na full. Priporočal bi ti da kupiš kakšno boljše olje kot je predpisano. Namreč predpisano olje je ponavadi namenjeno običajnim smrtnikom, ki z avtom delajo kot dober gospodar s svojim podjetjem
3 feler: predpisana količina olja je 6,4 litra. Noti pa ga gre 5,5 in nič več. razen če ga stočiš ven tudi iz hladilnika in presesaš vse cevi.
4 feler, ki pa ni feler :) popolnom se strinjam s tabo pa kar citiram "Avto je potrošni material, treba pa ga je redno negovat in vzdrževat. Če ga ne moreš, si ga ne kupi.".

pa še ena stvar, ki velja na splošno.
Fabriški normativi so le minimalna priporočila oz. bolje rečeno zahteve glede kakovosti olja.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Ti čist na kratko povem zakaj motul. Ker je boljši od selenije, pa če že hočeš cenejši. Naredil že 300k+ km s tem oljem in nikoli ni bilo težav. Sam dobim 5l kantico motula x.cees za 33e in to je to.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Alfasan...in kaj bi naj dosegel s tem, da bi avto na mestu turiral do max.???? Bodi brez skrbi, da avto vozim z glavo, če ga rad pohodim še ne pomeni, da se avtu hudo godi. Dokler ni segret me ne boš videl tiščat gasa. Zakaj imam tolikšno porabo? Zato, ker imam veliko mestne vožnje, ko pa grem iz mesta pa ga tudi rad. Zato sem mimogrede kupil 2.4 z200 konji. Pa mimogrede...5 in 6 prestavo si kar sam izbere ko jo rabi, ker je q-tronic :lol:
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

alfista85 napisal/-a:Alfasan...in kaj bi naj dosegel s tem, da bi avto na mestu turiral do max.???? Bodi brez skrbi, da avto vozim z glavo, če ga rad pohodim še ne pomeni, da se avtu hudo godi. Dokler ni segret me ne boš videl tiščat gasa. Zakaj imam tolikšno porabo? Zato, ker imam veliko mestne vožnje, ko pa grem iz mesta pa ga tudi rad. Zato sem mimogrede kupil 2.4 z200 konji. Pa mimogrede...5 in 6 prestavo si kar sam izbere ko jo rabi, ker je q-tronic :lol:
ejga vozim malce močnejšo alfo kot ti in imam tudi kar nekaj mestne vožnje ampak na 11,4 je ne mogoče priti. Al je neki narobe al pa prdaj pa kupi kaj malo manj požrešnega.
Uporabniški avatar
B_U_R_I
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1017
Pridružen: So Jul 13, 2013 12:18 pm
Vozilo: AR 159 SW 2.0 JTDm

Mogoče ima pa Q4 avtomatika?

Jaz mojo 2.0 JTDm 170KM tudi težko spravim pod 8 litrov na letnih feltnah.
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Alfasan...in zakaj bi moral kupit kaj manj požrešnega? Če ravno o tem govorim, da če pije je treba vedet, da bo to stalo, če je treba menjat olje bo tudi dražje kot na cliotu...pa ne govorit na pamet, da je nekaj narobe, ker sem imel motor in menjalnik prejšnji teden na testeru. Pa ne zato, ker bi bilo kaj narobe, ampak zgolj iz čiste radovednosti. In je vse brez najmanjšega felerja. Pa board computera že lep čas nisem dal na 0 ko sem tankal, tako da tudi ta podatek ni najbolj merodajen za zadnja 2 meseca. Še kaj te zanima?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

In namen stresanja jeze nad uporabnike Alf, ki nočejo uporabljati Selenie je kaj točno? Ne razumem kaj sebi, nam, komurkoli že želiš dokazati.

Menda se lahko vsak sam odloči kaj točno bo točil v svojo lastnino, pa četudi mast ali Radensko. Namen te teme je pa uporabnikom pomagati pri izbiri, da vedo kaj lahko izberejo kot alternativo za svoj avto, kje lahko dobijo bolj poceni material in tako dalje.
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Sploh ne stresam jeze...jaz sem samo svoje mnenje povedal in povprasal zakaj je treba komplicirat. Valda pa je to stvar vsakega posameznika. Alfasan pa mi je dejansko začel pamet solit. Da njegovega domnevanja kaj jaz počnem z avtom in da ga naj prodam zaradi visoke porabe sploh ne omenjam. Kakorkoli...
Odgovori
  • Informacija