Klima / Kompresor klime - AR 159 / Brera / Spider

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
mathew
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 247
Pridružen: Sr Dec 31, 2003 3:25 pm
Vozilo: ex 159,
ex Giulietta
Kraj: Svečina

Zdravo,
Se mi je zdelo, da se mora dati nekako preveriti, če kompresor dela ali ne.
Lahko to kako sam preverim, gre preko multiscana ?

Lp
Uporabniški avatar
WiTBoY
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3744
Pridružen: Sr Jul 21, 2004 12:10 pm
Vozilo: 159 2.4 Q4
Kraj: Logatec

preko mes lahko vidiš samo če je vklopljen in koliko je pritiska na sezorju.
duler
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 139
Pridružen: Po Avg 11, 2014 11:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Dravograd

imam isti problem. klima na novo napoljena, sistem ne pušča....ko prižgem klimo piha zrak vendar samo hladen ne pa mrzel kot bi moral in avta ne ohladi.
Uporabniški avatar
WiTBoY
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3744
Pridružen: Sr Jul 21, 2004 12:10 pm
Vozilo: 159 2.4 Q4
Kraj: Logatec

a napako ti pa meče vn da ni pritiska v sistemu ?
Uporabniški avatar
mathew
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 247
Pridružen: Sr Dec 31, 2003 3:25 pm
Vozilo: ex 159,
ex Giulietta
Kraj: Svečina

Pozdravljeni,

Meni javi napako da je senzor ki meri tlak fuč.
Moje mnenje je da ker senzor ne javi pravi pritisk, zato se verjetno kompresor sploh ne vklopi.



Lp,Matevž
duler
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 139
Pridružen: Po Avg 11, 2014 11:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Dravograd

ne javi nobene napake
Nibbler
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Ne Maj 13, 2012 4:15 pm

Sedaj, ko je vroče mi klima ne hladi vredu.V bistvu hladi na obroke, nekaj časa piha hladno, pol pa spet nekaj časa mlačno.Sem jo dal napolniti in je situacija nespremenjena.Lp
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Preglej kondenzator (hladilnik), mogoče ti razpada.

Pa preglej kakšen je pritisk med delovanjem klime. Mislim da se ugasne če gre nad 15 barov...
Nibbler
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Ne Maj 13, 2012 4:15 pm

Hvala, Tribes.Bom preveril.Lp
Uporabniški avatar
bananaman
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Sep 12, 2012 12:10 pm

Pozdravljeni,

Ali ima mogoče kdo podatek, kakšen je pritisk na ventilatorju pri delovanju klime?
Zadeva pa je sledeča. V eni temi je že tekla debata o nadležnem žagajočem zvoku, ki se pojavlja bolj ali manj pogosto pri delovanju klime.
Meni se je ta zadeva stopnjevala (praktično je bil skoz prisoten in precej glasen), tako da sem se odločil za obnovo kompresorja. Majster je zamenjal neko os, ki je imela precej "lufta". Me je pa opozoril, da je po njegovem mnenju pritisk na ventilatorjih prevelik (izmeril 18 barov), normalno pa je nekje med 10 in 15. Posledično lahko pride do okvare ventilatorja (ležaj......), kar tudi lahko povzroča neprijetne zvoke. Vzrok je lahko napaka na elektroniki, bodisi na samem ventilatorju, ali pa na glavnem računalniku.
Po obnovi 14 dni ni bilo nobenega zvoka, sedaj pa se občasno pojavi enak zvok, kakor par let nazaj, in izgine, če dodaš, odvzameš gas....itd.
Sumim, da se sedaj sliši ventilator.
Če ima mogoče kdo podatek, oz. se je s to zadevo že kaj ukvarjal?

LP
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

18 barov je tlak v ceveh klimatske naprave tik preden vstopi v evaporator...

to je preveč, mislim da je max okoli 15barov.

Zdaj ali imaš preveč nafilano klimo, ali pa ti hladilnik klime razpada...
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Če misliš tlak hladilnega plina, se ventilator vklopi, ko doseže 15 barov. Ne sme iti preko. Tako meni deluje na 156ki in bi moralo biti enako za vse klime. Sklepam, da imaš pokvarjen senzor tlaka. Lahko sem pa tudi brcnil v temo :D
Slika
Uporabniški avatar
Aless
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2180
Pridružen: To Jan 09, 2007 10:58 am
Vozilo: ....
Kraj: Bizeljsko / Maribor
Kontakt:

rogirogec napisal/-a:vsem, ki imajo AR v opozorilo!

Do te napake - okvara kompresorja klime, je prišlo zaradi tega, ker nisem vedel, da bi moral na 60k km ali na dve leti (dve polnitvi klime) zamenjevati tudi filter plina (sploh nisem vedel, da to obstaja in mi je bilo razloženo, da je klima motor, ki je v glavnem agregatu - motor v motorju in tudi kot glavni motor potrebuje filter), ki stane 30 eur (malenkost čez). Zato opozorilo vsem, da to naredijo ob predpisanem času in ne na cca 140k - do 150k km, kot sem tudi - na pooblaščenem servisu dobil info in je napačna. Moj filter plina se je popolnoma razletel, tako, da so "kuglice", ki filtrirajo plin ki kroži, tudi one krožile po sistemu in tako pokvarile kompresor. Srečo sem imel, da je bilo mogoče prečistiti kondezator, če ne, bi v nasprotnem primeru imel še strošek s kondenzatorjem, ki stane cca 110 eur +ddv.

Mehankar mi je pokazal te famozne zelene kroglice v sistemu. Zato vam močno priporočam, da vskakokrat na opisani (kar je prej) čas zamenjate ta filter plina, ker si s tem (30 eur) prišparate strošek v najboljšem primeru 750 eur. #-o
Tudi meni se je pojavil problem s klimo...klima je delala(polnil je res predolgo nisem), vendar ni več dovolj hladila, potem sem šel do mehanika, da mi sprazni, sčisti in na novo napolni klimo. Pri testu se ventilator ni zagnal, vendar je klima na minimumu pihala hladno. Potem pa enostavno več ne piha hladno. Kasneje pri testu ventilatorja le-ta dela.

Kako lahko preverim ali se kompresor zažene in kje točno se sploh nahaja? In kje je ta filter plina da bi preveril v kakšnem stanju je? Lahko to sam, ali je potrebno spet spraznit sistem in potem komaj preverjat?

Omenim še lahko da javlja napako verjetno tega senzorja: senzor tlaka hladilnega sistema.
Upam da v primeru da ta ne dela, preprečuje zagon kompresorja in posledično možnost da le-ta zariba v primeru razsutja filtra.

pozabil sem še napisat da javlja napako verjetno tega senzorja: senzor tlaka hladilnega sistema (ne spomnim se točno kaj je v ang pisalo)
Uporabniški avatar
Aless
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2180
Pridružen: To Jan 09, 2007 10:58 am
Vozilo: ....
Kraj: Bizeljsko / Maribor
Kontakt:

Zanima me ali se gre pri tem filtru plina za 4. pozicijo iz spodnje slike:
Slika


Edit: na koncu se je izkazalo, da je bil kriv samo zanič presostat (kopija 25€, original okoli 50)...preventivno pa sem še menjal filter plina...
BodyLove
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Mar 15, 2017 2:31 pm

Pozzz, sem pregledal celotno temo za AR 159 2.2jts in nisem zasledil vprasanje oz. odgovora glede ventilacije, ki ne deluje pri prizgani ventilaciji avtomatsko ali full avto,da ne hladi oz. greje? Do vceraj vse normalno hladilo ob lepem vremenu, ob dezevnem pa grelo imam nastimano zmeraj na 21,5 stopinj, ce ugasnem vse skupaj na OFF pa prepihuje minimalno kot mora. Ob vklopu posamicne avto opcije levo ali desno se slisi kod da bi nekaj mlelo ampak ne piha... Kaksne moznosti imam. Admin ce je bilo ze kaj govora, naj prestavi v temo,hvala.


Edit: prestavljeno ...
Odgovori
  • Informacija