Neenakomerna obraba pnevmatik / gum - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

forplan napisal/-a:Po nakupu 159, je imela alfa čisto zlizane gume spredaj na notranjih robov, zato sem jo sedaj peljal še na optiko.

Tukaj imam sedaj rezultate optike in me zanima kaj menite ali bo še obrabljalo tako gume spredaj?

http://imageshack.us/f/845/nx0q.jpg/

*Podatki za "pred nastavitvijo niso začetni ampak vmesni. Na začetku je bilo -01,05 na levi in +02,15 na desni

Pri nastavitvi sem zahteval, da na stavi iztekanje na 0, ker naj bi bilo to OK. Podatke, ki jih je imel na računalniku pa so bilo od -00,11 do -00,03, zato je sedanja nastavitev rdeča.

Glede nagiba, ki je tudi v rdečem, naj bi bilo nekje na meji. Ne vem a bi bilo to potrebno še nastaviti. Pravi da je to težavno, da je potreben temeljit poseg, da se spremeni naklon koles...


lp
Poročaj če bo vredu...
Alfa Romeo Giulietta
pocar
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Nov 03, 2011 11:39 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenija

prej je bilo stekanje pozitivno,kar pomeni da so bile zaprte in bi se morale obrabljati na zunanji strani.izgleda da so že eksperimentirali zapiranje za enakomernejšo obrabo.s temi nastavitvami pa ne bi smelo biti nič boljše.naklon lahko nastavljaš s powerflex semibloki zgornjih rok, ki imajo ekscenter,vendar pa dvomim da ti bo vulkanizer pripravljen to potiskat in štelat kot nastavitev podvozja.
tomasso
Alfist
Alfist
Prispevkov: 416
Pridružen: Ne Jan 05, 2014 11:01 pm

TribesMan napisal/-a:235/45/18 bi filal kakih 2.7-2.8

Pač grobo pravilo je, širša kot je guma, in nižji kot je profil višji mora bit tlak, sploh v primeru ojačanih robov (XL)... Če imaš pa "balonaste" gume pa komot filaš 2.2

To drži - pri biciklih, motociklih in avtomobilih. Če nekdo, potem ko je namestil supernizkopresečne gume, tarna nad poslabšanim udobjem in hoče to kompenzirati z nižjim tlakom bo hitro fasal kakšno poškodbo karkase.

Sicer pa: ukvarjanje 6 let in več s kakšno dejavnostjo ne pomeni, da se ne rabiš naučit kaj novega.
Uporabniški avatar
MAXTER
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 538
Pridružen: To Feb 15, 2011 1:21 pm

Pozdravljeni,

zanima me če ima kdo enake težave kot jaz in sicer z obrabo letnih gum?

Prejšnje letne gume so bile Dunlop SP fastresponse 205/55/16XL in so mi zdržale reci in piši manj kot 2 sezone. Na tehničnem so me skoraj vrgli ker sta bile sprednji dve sesuti - pobralo je notranji rob.

Nato sem nabavil letos spomladi Goodyear Efficient grip performance 205/55/16 z njimi naredil manj kot 5.000km in mi včeraj vulkanizer po menjavi prijavi da za eno sezono še bodo kaj več pa ne ker jim je že fajn spet notranji rob pobralo. Vulkanizer mi seveda zagotavlja da iz njegovih izkušenj v 20 letih so vse alfe nadpovprečno "žrle" gume :D

Zdej ok, lahko bi bila optika, ali karkoli s podvozjem ampak hec je pa v tem da zimske gume Goodyear UG8 205/55/16 imam pa gor letos že 4. sezono in je obraba notranjega roba še sprejemljiva.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Preverit če ni kje luft, stekanje prednjih koles na 0° in napumpat gume na 2.4-2.5bar. To je edino kar lahko narediš.
xalfist
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: Sr Maj 09, 2012 3:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: maribor

Sam imam enak problem le da na 147. Zimske ne pobira nic letne pa notranji rob.
Uporabniški avatar
MAXTER
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 538
Pridružen: To Feb 15, 2011 1:21 pm

Mislim pa sej to ni normalno..ok mehkejše gume zdej delao ipd. sam minimalno 240€ vsaki dve leti dat ven za nove gume je pa tud mal absurdno no..pa ajde bi še šlo če bi delal 20.000km na leto.
forplan
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 63
Pridružen: Pe Sep 13, 2013 10:46 am

Najprej bi ti rekel, da pojdi na optiko in naročaj naj ti nastavi na 0°! Podatke, ki jih imajo tam so kao napačni. Meni je nastavil na 0° (ker sem tako hotel) in mu je računalnik javljal vse v rdečem. Nagib pa spredaj ne gre nastavljat oziroma bi bilo potrebno direkt vse okrog kolesa spremenit. Glede nagiba mi je rekel, da naj bi bilo nekje še v mejah normalnega...

Pred optiko sem imel zimske Sava gume gor in so bile na notranji strani slick. Bivši lastnik je kupil nove in potem vozil od decembra preko poletja do oktobra... Potem sem naredil optiko se sicer vozil 500km z novimi zimskimi, na katerih se ne pozna nič. Spomladi pa sem dal gor Goodyear Efficient Grip Performance in sedaj po 10.000 so skoraj ko nove, nikjer ni vidne povečane obrabe na notranji strani.

Nisem pa nekakšen nervozen voznik (beri divji :) ), da bi posebej uničeval gume, varčujem jih pa tut ne

http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.ph ... sc&start=0
Uporabniški avatar
B_U_R_I
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1017
Pridružen: So Jul 13, 2013 12:18 pm
Vozilo: AR 159 SW 2.0 JTDm

Tudi jaz nimam nobenih težav z obrabo po tem, ko je bila narejena optika...
Uporabniški avatar
fixy
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: So Maj 29, 2010 2:47 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 1750 TBi
Kraj: Brežice

Sicer nevem ali so bile gume od katerega drugega avtomobila, ampak ko sem ga kupil 2 meseca nazaj so bile letne gume zadaj pobrane na notranji strani, tako da bom očitno moral spremljat kako pa kaj. Upam da so jih iz kje drugje pobral, da mi zdej zimskih ne pobere :D
1998 156 2.5 V6
2006 159 3.2 JTS V6 Q4
2007 159 1.9 JTDm
2010 159 SW 1750 TBi
2011 159 SW 2.0 JTDm
forplan
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 63
Pridružen: Pe Sep 13, 2013 10:46 am

Prednje gume so ti dal nazaj :D

Drugače od zadaj alfa nima problemov...
Da se pa tudi nagib od zadaj štelat...
pocar
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Nov 03, 2011 11:39 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenija

bolje vsako sezono 800 eur za gume kot ravnanje zvite pločevine in kosti.pri 17 colskih je to to.letne običajno zdržijo sezono,zimske 16 colske pa dve.za te zjahane ovinkaste ceste in ca 30.000 km je to zame realnost.
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

No meni ne žere po robovih nikjer. Mi je pobralo na sredini, tko da sem malo znižal pritisk. Če jih žere po robovu bo zihr nekaj z nastavitvami. Pa 30k al pa 40k tud ne bi smel bit nben problem za normalno vožnjo. Vsaj pri meni ne :)
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Vse je odvisno od sestave gume - če je bolj trda, bo zdržala več km, če je pa mehke sestave, pa bolj malo. Trde bodo imele manj oprijema na račun večje vzdžljivosti, mehke pa nižjo vzdržljivost za ceno večjega oprijema.
Uporabniški avatar
ALFA Romeo 1910
Alfist
Alfist
Prispevkov: 390
Pridružen: Po Nov 08, 2010 7:46 pm

Danes sem bil pri Žbogarju v Novi Gorici, da mi naredi optiko kar se samih gum tiče so bile zamenjane pred dvemi tedni in so vozile do konca novembra 2014, ko sem jih zamenjal z zimskimi. Gume niso nove ampak za to zimo bi morale zdržati. Prejšne letne so prevozile več kot 30kkm tako, da naj jim bo sprednje je pobralo po notranji strani desno malo več to levo (voznikova) bol me je zanimala obraba zadaj kjer je zlasti levo obrabilo samo po zunanji strani (tlak v gumah nadzorujem redno 1x tedensko 2,5 oz. 2,6 bar.).

Kar se optike tiče so podvozje nameščali samo spredaj kar se mi je zdelo čudno ampak, če človeku poveš kje je problem računaš da razume in ve kaj dela saj sam nisem vulkanizer pa zato delo prepustim ljudjem, ki se s tem ukvarjajo.

Šele kasneje, ko sem prišel domov sem si ogledal list, ki so mi ga dali in, ker mi neke stvari niso jasne vas prosim, da mi pomagate. (Na kratko ali je to vredu ali ne (pomoje ne, ker zakaj so nekje odstopanja dosti večja kot zahteva specifikacija)
Slika pove več kot vse napisano.
Slika

Hvala :)
"Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali čak za ovo drugo nisam baš siguran.” Albert Einstein
Odgovori
  • Informacija