Neenakomerna obraba pnevmatik / gum - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Schonicu
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 129
Pridružen: Ne Sep 09, 2012 5:28 pm
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Pozdravljen,
Glede na izpisek ti lahko povem da je sprednja os kr v redu (95%), kar je še najbolj važno, tebi, kot vozniku, obrabo sprednjih gum z uporabo pravega tlaka boš imel normalno/enakomerno...
Naj te tudi ne begajo razlike v stekanju/špuri, glede na fabriške in končne po nastavitvi... Pokazalo se je da fabričke niso taprave če hočeš enakomerno obrabo, je pa z fabriškim bolj vodnjiv in natančen auto, po ceno večkratne menjave gum...
V ostalih 5% spadajo nastavitve nagiba (ampak glede na tvoje cifre se zelo malo mehanikov spravlja v tok podrobne nastavitve), pri 159tki nagibe lahko prestavljaš samo z premikanjem cele sprednje torzije/mosta, ampak kok dobiš na levi tok zgubiš na desti in obratno! Pri tebi bi osebno mogoče mal probu če se da dvignit levi nagib na šalčki amortizerja pod pokrovom motorja... Luknje so malenkost večje kot je sama šalca in se da tudi na tem mestu pridobiti kaka minuta v stopinji!

To je za sprednjo os...

Glede zadnje mi pa res ni jasno zakaj niso ničesar nastavljali...??? Pri zadnji je tok lažje ker ma vsako kolo zase nastavitve nagiba in steka...
Pri tebi je apsolutno zadnja os potrebna nastavitve, če slučajno nagibi ne grejo več proti plusu pol ni kriza niti če približno tako ostanejo, problem je z stekom ker je sploh levo kolo preveč "zaprto" (posledično obraba po zunanjem robu)...
Če ostanejo nagibi približno enaki po poskusu nastavitve bi osebno naštelu stek/špuro okol nule, odvisno od obremenjenosti avta tudi blago v minus (-0,2 do -0,4)...

Upam da sem mal pomagu pri tvoji težavici z izpisko... In enako upam da greš čim prej nazaj do tega "šalabajzera" in zahtevaš da se naredijo nastavitve tudi na zadnji osi, in garantiram da če ti lepo naštela zadnjo os ne bojo niti na sprednji več take številke, avto je ena skupnost in če ti proizvajalec dovoljuje je prvo pravilo optike (takoj za tem da avto ne sme imeti zračnosti v podvozju ;-) ) da mora zadnja os biti v redu preden štelaš prednjo...

Lp, N
2005-2008 Alfa 33 1,3 ie Boxer SW 4x4 / 93.let
2008-2010 Suzuki Grand Vitara 1.6i 4x4 / 99.let
2010-2012 Fiat Tipo Sport / 93.let
2012-20?? Alfa 159 1,9 jtdm SW Progression / 07.let
borisk
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 84
Pridružen: Po Nov 14, 2011 1:48 pm

najprej se mora nastaviti zadnja os, ki je potem referenca za sprednjo, spredaj je se itak da štelat samo stekanje (TOE). ko ti bo nastavil zadnjo os, bo prva čisto mimo.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

ok zdaj sem pogruntal, da je potrebno nastaviti vsa kolesa.
Spredaj damo stekanje na 0, upam, da je naklon v tolerancah, drugače gremo premikati amortizer.
kaj pa zadaj. Kolk se pa zadaj nastavi. A je ok če gremo v sredino tovarniških normativov ali kaj drugega. Avto je stock varianta 159 2.4 sw.
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

Jaz sem na pooblaščencu rekel, če sa da kako nastavit da gume ne pobira... in je rekl, da se da. Od takrat nimam več problemov z obrabo notranjega roba.
Alfa Romeo Giulietta
sasoz
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: Pe Jan 18, 2013 9:25 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 156SW 1.9 16v
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Evo meni je pobralo leto drižne gume po notranjem robu 17". Danes sem šel ponovno na optiko in mi je popravil, vendar mi je še vedno dal v tovarniške tolerance in sicer max. zaprl kolikor toleranca dopušča, ker pravi da na 0 ni še nobene alfe dajal in da ponavadi ne liže. Je pa bila optika podrta, da je bila ena guma odprta, druga pa zaprta, pri obeh je pa pobiralo notranji rob. Sem pa mel tudi vse 4 gume na 2.0 bara. Nazadnje sem jih pumpal na črpalki in kakor vem sem jih na 2.5. Očitno so imeli zj. barometer.
Je možno, da bi zaradi premalo napumpanih gum pobiralo samo notranji rob? Ponavadi pobira celo polovico gume kakor vem?

prilagam še slike optike, kako se vam zdi bi moralo bit to ok?

Optika aprila, ko sem menjal roko in dal nove gume:
Slika

Optika danes:
Slika

Pa še požrta guma:
Slika


Edit: Dve identični temi združeni v eno ....
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

2,5 bar je premalo. Jaz polnim 3,0 spredaj, zadaj 2,8 bar. Meni jih enakomerno pobira. Je pa res, da AC nimam praktično nič.
Aja, govorim za 156-ko.
sasoz
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: Pe Jan 18, 2013 9:25 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 156SW 1.9 16v
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Uf 3.0 to je k da b se po feltnah vozu:D Problem pr men je bil 2.0 zdej mam na 2.5 napumpane
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

2.5 bara bo za 18 col premalo. vsaj 2.7, prej 3.0. Za udobno vožnjo to kolesje ni, drugače bo treba it na 17 ali 16 col ali pa investirati v kako e klaso.
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

Grega, saj je govora o 17 col.
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Spodnji roki sta ok ?
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
sasoz
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: Pe Jan 18, 2013 9:25 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 156SW 1.9 16v
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Ja podvozje je brez lufta. Pomojem da je bi glavni krivec, premalo napumpane gume.
Matevz25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 104
Pridružen: Če Nov 12, 2015 9:44 pm
Vozilo: 159 1.9 JTDm, 2010
Kraj: Domžale

Živjo, po 2. Avtovleki v 14 dneh, kjer se mi je staknila zajla menjalnika( sem se zašaltal al pa prehitro spustil sklopko) mi je avto začel nenormalno ropotat spredaj od 40khm naprej.tu,tu, tu. Pri 140 pa zavija zvok, kot ena sirena.
Avtovleka je avto zapela za roko ne za kljukico, ok nisem bil pozoren, pa dež je bil. Sicer sem rekel, potem sem pa robo dajal v nadomestni avto, pa sem pozabil na to.
Danes sem šel na optiko, ker sem mislil, da se je kaj premaknil, pa je optika v standardu. Čisto malenkost je bila off desno kolo. ( predtem sem delal optiko konec aprila) Pa je zastonj nastavil. Gume imajo notranji rob pobran cca 1.5cm. Prej so bile tihe sedaj pa ne in nimam več pojma kaj bi bilo.
Ok , da verjamem, da sem iz danes na jutri uničil gume? Pa, ravno medtem, ko je bil na vleki pa na servisu? Da ko bojo nove, bo ok. Kakšna pametna ideja? So lahko ležaji nakljućno crknil? Nimam idej.
So pirelli p zero nero 245/45/18 stare 4 leta še 3 mm profila.



Edit: Premaknjeno v sorodno temo ....
Uporabniški avatar
Alan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4553
Pridružen: Ne Feb 27, 2005 3:10 pm
Vozilo: Giulia 2.0t rwd in 156 3.0 24V V6 GTAm

huh to so itak ze za v smeti :)
imas izpisek iz optike kje blizu? Zanima me zaostajanje, nagib in paralelnost koles
Alfa je kot punca, če ne skrbiš za njo te hitro prevara z avtomehanikom :mrgreen:
https://enigma-motorsport.si/" onclick="window.open(this.href);return false;
Matevz25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 104
Pridružen: Če Nov 12, 2015 9:44 pm
Vozilo: 159 1.9 JTDm, 2010
Kraj: Domžale

Ja ta teden bom dal nove gor,zaostajanje 3.06 in 3.12 levo desno nagib -1.06 in 1.30, to je spredaj. Nagib -0.30 in -0.48 stek 2.2mm in 1.6mm skupaj 3.7mm samo tole je od aprila, ker mi v puli niso nič dali papirjev . Sem pa videl pa rekel je da lahko nastavlja samo zaostajanje in je bil povsod v zeleni 3.07.bom šel jutri v ljubljano pa bom peljal še na našo optiko.. saj da izpisek dobim..hvala
Matevz25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 104
Pridružen: Če Nov 12, 2015 9:44 pm
Vozilo: 159 1.9 JTDm, 2010
Kraj: Domžale

Gume imam naročene, samo sedaj bi pa res rad peljal k enemu mojstru za optiko, da bo vse bp. A kdo priporoča koga okoli Ljubljane, da bo vse nastavil? Gume so 500€ in nebi rad da jih zližem takoj...vzel sem enake p zero, sicer pozgornjih nastavitvah je bilo vse ok.
Odgovori
  • Informacija