Avtoradio: menjava za aftermarket 2 DIN enoto - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

technoboy napisal/-a:Zaenkrat sem še vedno zadovoljen, najbolj me preseneča kvaliteta zvoka.
Ima tvoj radio vgrajen DSP čip? Nekateri modeli imajo že vgrajen DSP čip pa me zanima, če je kaka razlika z tistimi, ki tega nimajo.
Imaš kak link do radia, ki si ga kupil, da malo pogledam specifikacije.
Kako je pa z radijskim signalom? Je kakovost sprejema ista kot pri originalu ali boljša? Jaz bi kupil še dodatni ojačevalec radijskega signala(stane okoli 5€), glede na to da digitalni radio(DAB) ne pride v poštev, ker bi bilo potrebno napeljati novo inštalacijo do antene.
Imam pa poleg radia kupiti še OBD2 tester(za spremljanje podatkov avtomobila), vzvratno kamero in senzor za nadzor tlaka v pnevmatikah(TPMS).
ALFA ena in edina!!!!
Uporabniški avatar
technoboy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1230
Pridružen: Če Maj 01, 2008 10:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: gorenjska

Na prejšnji strani sem objavil link mojega radia. Moj je brez DSPja tako, da ne vem kakšna je razlika. Lahko pa povem, da moj igra veliko bolje kot original radio. Imaš tudi grafični eq posebaj pa še nastavljaš loudness, kjer so lahko basi precej izraziti in zelo lepo igra.
Za radio se mi zdi, da lovi nekoliko slabše kot original itak pa ga ne poslušam tako, da mi je vseeno. Ne vem kako je z DAB. Vem, da ga lahko dokupiš zraven pa mislim, da ne rabiš na original anteno priklapljat.
Jaz imam tudi še za zmontirat vzvratno kamero, tisto, ki jo zamenjaš z lučko za tablico. Glede OBDja pa ne vem... Funkcije verjetno delajo, samo ne vem, če je pametno imet vedno priklopljen OBD v avtu, ker ti take stvari znajo sprazniti akumulator...
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

Odločil sem se, da gre moja Alfa malo korak s časom in bom tako zamenjal original radio, ki ni podpiral MP3-jev ali imel USB izhoda.
Nisem se odločil za kako uveljavljeno znamko ampak 2DIN android radio, ki je oblikovno prilagojen armaturkii v temu avtu. Seveda gre za kitajsko "no name" znamko. Dobra stran je tudi, da podpira obvolanske komande. Obstajata dve "originalni" zamenjavi za original radio(glej par sporočil nazaj). Jaz sem se odločil za tisto brez DVD-ja, kjer se na ta račun poveča sam ekran in njegova ločljivost. Razlika je tudi v fizičnih gumbih, saj s v tem primeru samo dva(za glasnost in iskanje postaj).
Ker radio podpira kar nakej dodatkov sem se odločil tudi za te bombončke.
Naročil sem naslednje:

2 DIN Radio
https://www.erisin.com/erisin-es3020r-7 ... p0498.html

Merilec tlaka in temperature v pnevmatikah(TPMS)
https://www.erisin.com/erisin-es341-usb ... p0268.html

Vzvratna kamera
https://www.aliexpress.com/item/3293412 ... 4c4drbREVP

OBD2 vmesnik
https://www.aliexpress.com/item/3291987 ... 4c4drbREVP

DAB sprejemink
https://www.ebay.com/itm/Car-USB-DAB-Re ... SwsWlba9E3

Antena DAB+AM/FM
https://www.amazon.de/dp/B073R8KW7F/ref ... 01_TE_item

Ko roba prispe in ko zmontiram napišem kaj več o radiu, kvaliteti in uporabnosti.

Če pa koga zanima druga varianta "originalne" zamenjave(tista z DVD-jem) pa si lahko ogleda to predstavitev s strani alfista iz Hrvaške.
ALFA ena in edina!!!!
ostrodam
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Ne Dec 06, 2015 1:47 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 20 jtdm šport plus
Kraj: Trbovlje

Zanima me ali je že kdo montiral poceni android radio in če delajo volanski gumbi. Imam blu&"me. Vendar mi ne dela usb v predalu mi samo tekst komadov prikazuje na displeju nimam navigacije
. Lp Damjan



Edit: Premaknjeno v sorodno tematiko ....
Uporabniški avatar
dejan031
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1578
Pridružen: Pe Dec 30, 2005 12:43 pm
Vozilo: 2009 159 Tbi with Squadra chip
Kraj: cerkno

seveda :D sam imam sicer winows. delajo obvolanske komande ker pride canbus modul zraven prav tako je precej boljši od originala po funkcijah in zvoku.

sam imam tega:

https://m.aliexpress.com/item/329675250 ... 58e&is_c=N" onclick="window.open(this.href);return false;

preveri da pošiljajo iz evrope, da se izogneš carini:

https://m.aliexpress.com/item/329661625 ... 58e&is_c=N" onclick="window.open(this.href);return false;

lp
Uporabniški avatar
b_bay
Alfist
Alfist
Prispevkov: 328
Pridružen: Ne Jan 15, 2017 2:12 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 2.0 JTDM 170KM

Tale - https://de.aliexpress.com/item/32966162562.html" onclick="window.open(this.href);return false; res ne izgleda slab.
alfa 166
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 510
Pridružen: Če Jul 29, 2004 2:34 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

Živjo, meni je tudi odšel v večna lovišča blue end me modul..ne dela mi usb, telefon itd..Če bi vrgradil https://m.aliexpress.com/item/329675250" onclick="window.open(this.href);return false; ... 58e&is_c=N potem ne potrebujem kupovati blue me modul, se pravi vse funkcije ostanejo (obvolanske tipke, bluetooth, mp3) + prednosti navigacija itd..Kako pa je s kletko ostane original? hvala za odgovor
Uporabniški avatar
technoboy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1230
Pridružen: Če Maj 01, 2008 10:51 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: gorenjska

To je plug&play. Samo original radio potegneš ven, odklopiš in priklopiš tega. Original kletka ostane, blue&me pa lahko daš ven, da boš imel več prostora za kable.
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

Evo sedaj v teh čudnih časih, ko imamo več časa za stvari, ki jih pred tem nismo imeli, sem se odločil, da izpolnim obljubo, ki sem jo dal, da bom opisal moje izkušnje glede menjave original radia z afermarket 2 din android radiem.

Stari radio ni podpiral MP3-jev ali imel USB izhoda. Da o kvaliteti sprejema radijskih frekvenc sploh ne govorim. Odločil sem se za bolj celovito zamenjavo radijskega sistema. Kupil sem radio, ki ima prednaložen android 9(7" 1024*600 HD Touch Screen zaslon, Quad Core 1118MHz CPU, 2GB RAM in 96GB notranjega spomina(16 GB interni + 80GB na SD karticah)). Vse linke do komponent, ki sem jih kupil, se nahajajo par sporočil nazaj.

Vizualno radio paše, ko ata na mamo :) Lepo se zlije s sprednjim delom armature. Vesel sem, da sem izbral to varianto brez CD predvajlanika, kjer je manj fizičnih gumbov, ekran in ločljivost pa večja. Kontrast in svetilnost sta zelo dobra. Odzivnost je nekje v povprečju, ker je vgrajen samo Quad Core procesor. Kolikor sem videl se prodaja tudi varianta z novejšim bolj zmogljivim octa core procesorjem z 4GB RAM-a, samo to podraži radio za 100%. Ampak na tem radiu se pač ne poganja kakih zahtevnih programov in za osnovno uporabo je to čisto dovolj. Radio potrebuje okoli 30s, da se zažene kar je kar spodoben čas.

Zraven radia se dobi tudi CAN BUS, ki omogoči, da delujejo čisto vse obvolanske komande. Vse komande je mogoče preko nastavitev na radiu tudi spreminjati in jih prilagajati po svojih željah.

Ker sem bi pri starem radiu zelo razočaran na sprejemom radijskih frekvenc sem se odločil za zamenjavo antene in celotne antenske inštalacije do radia. Odločil sem se za anteno, ki podpira tako analogni kot tudi digitalni signal(DAB). Antena ima kvaliteten ojačevalnik, kar pomeni, da je sprejem veliko, veliko boljše kot pri originalu. Za DAB sistem sem dokupil še dodatnem pretvornik, ki sem ga priklopil na enega od treh USB vhodov, ki jih radio premore. Zvok radijskih programov je preko digitalnega sistema še toliko boljši(odvisno je v kakšni bitni hitrosti oddaja radijska postaja). Trenutno preko DAB-a oddaja 19 radijskih postaj.

Nisem nek strokovnjak za akustiko ampak tudi zvok je za ta "kitajski" radio več kot odličen, če primerjam s kakovostjo pri originalnem. Mogoče k temu pripomore tudi vgrajen DSP ojačevalec. Možne so mnoge zvočne nastavitve.

Vgrejeno ima tudi navaigacijo. Ta deluje brez problema. Na radiu je bila že prenaložena navigacija iGO, jaz pa sem si rajši naložil Sygic, ki je vizualno lepši pri tem pa še upošteva vse aktualne prometne informacije. Je možnost tudi preko Google maps samo na novem "launcherju" ga ne prikazuje v načinu "slika v sliki".

Osnovni android "launcher" je vizualno zelo "češki" zato sem si naložil launcher od AGAME(plačal 3€), ki se mi zdi zelo dodelan, da o presonalizaciji oz. prilagoditvi sploh ne govorim(barve, ikone, ozadje, ikone, mape, ....)

Vse aplikacije si je možno naložiti preko Googlove trgovine Play

Odločil sem se, da bo moja Alfa poleg zadnjih park senzorjev imela še vzvratno kamero. Kupil sem kamero, ki se je vgradila v luč od tablice(dobiš celoten nov okvir za lučko in kamero in nato samo zamenjaš obstoječ okvir z novim). Kamera zajema sliko pod 170 stopinjskem kotom in kar je najvažnejše, da zelo dobro deluje v slabih svetlobnih pogojih oziroma ponoči, ko je slika še zmeraj svetla in kvalitetna.

Naslednji dodatek radiu so bili še senzorji tlaka in temperature pnevmatik. Kupil sem senzorje, ki se jih namontira kot kapice od ventilčka gume. Sprejemnik pa sem nato priklopil na drugi USB vhod radia, kjer preko TPMS aplikacije spremljam podatke o gumah. Šele s senzorji sem ugotovil, da mi zadnja desna guma pušča(malo zvita feltna).

Zadnji dodatek, ki se tiče radia pa je še OBD scanner s katerim sem se povezal na računalnik avta. Preko aplikacij Torque, OBD auto doctor EOBD Facile, Car scanner... se včasih malo pozabavam z raznimi informacijami in statistikami o delovanju motorja(razni senzorji tmepratur, talkov, porabi, voltaži, obratih....) Bolj kot te funcionalosti pa imam najraje to, ko mi ob kaki napaki, ki jo javi avto, pove kaj točno je narobe. Ravno kak mesec nazaj mi je zasvetila napaka "Have engine checked". Avto je še naprej normalno deloval. Sem na radiu preko aplikacije Torque zagnal sken o morebitni napaki. Našlo je napako pri delovanju EGR ventila(potrebno ga je bilo očistiti).

Za konec lahko samo povzamem, da sem v celoti zelo, zelo zadovoljen. Ni mi žal za noben dodaten "gadget", ki sem si ga privoščil poleg radia. Vsak pride enkrat prav sploh takrat ko to najbolje potrebuješ :)
Cena vseh delov me je prišla 220€. Če temu prištejem še 130€ za montažo, se mi zdi da 350€ za vse skupaj, kar ugodna cena.

Evo pa še nekaj slik, da si boste lažje predstavljali kako vse skupaj to izgleda.

Osrednja konzola z radiem
Slika

Sleep mode
Slika

Agama Launcher
Slika

Digitalni DAB radio
Slika

Bluetooth povezava za klicanje preko telefona
Slika

Možnost brskanja na spletu
Slika

USB vhodi so v predalu
Slika

Vzvratna kamera
Slika

Vzvratna kamera
Slika

OBD vmesnik
Slika
Zadnjič spremenil AR Junior, dne So Okt 22, 2022 11:40 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
ALFA ena in edina!!!!
MatejM
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne Jul 21, 2019 8:42 pm

Hudo! =D>
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Enota je videti res zelo uporabna. Če je tudi reprodukcija na nivoju, potem sploh.
Kakšen pa je ekran? Touch-screen je odziven? Kaj pa povezljivost z net-om?
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
AR Junior
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 179
Pridružen: Pe Jan 01, 2010 9:26 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM
Kraj: Ljubljana

Kot sem že napisal nisem nek strokovnjak za akustiko, samo je velika razlika med prešnjim originalnim in tem radiom. Sigurno ali pa verjetno zvok ni na takem nivoju kot pri specializiranih in uveljavljenih znamkah kot so JVC, Pioneer....ampak zame je to čisto dovolj.

Touch screen je povprečno odziven. Ni nek presežek. V enoti je še star tip CPU procesorja, kar vpliva tudi na performanco. Pri teh "kitajcih" se vgrajuje 4 tipe procesorjev. Najnovejši in najboljši je hexa core procesor Px6 z 4 GB RAMa. Kolikor sem gledal primerjave in teste med temi procesorji je odzivnost in hitrost daleč najboljša s temi procesorji druge generacije. Je pa tudi cena višja. Ampak s časom bo tudi cena padla.

Povezljivost z netom je možna na dva načina. Prvi način, da na svojem telefonu nastaviš "hotspot", radio pa nato preko WiFIja dostopa do neta. Druga možnost pa je da kupiš USB LTE modem(gre za usb ključek, v katero vstaviš SIM kartico), ki ga priklopiš na enega od USB vhodov radia in tako radio dostopa do neta direktno preko SIM-ke.
ALFA ena in edina!!!!
sasoza
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 1
Pridružen: Ne Jun 27, 2021 12:31 pm

Pozdravljeni, zelel bi zamenjati avtoradio v moji breri letnik 2010. avto ima original magneti marelli navigacijo in blue&me. problem je ker ima drugacen konektor kot starejsa verzija marelijeve navigacije in nikjer ne najdem diagrama za ta konektor. konektor je quadlock in ce ima kdo moznost dobiti podatek kaj je katera zica v konektorju bi prosil ce lahko deli z mano. hvala



Edit: Premaknjeno v sorodno tematiko ...
Prosim, upoštevaj vsaj osnovna pravila pravopisa za boljšo/lažjo berljivost: po piki sledi velika začetnica ter č,š,ž.
Priponke
Screenshot_20210621_115156_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20210621_115156_com.android.chrome.jpg (24.49 KiB) Pogledano 1703 krat
IMG_20210626_140408_resized_20210627_124943209.jpg
IMG_20210626_140408_resized_20210627_124943209.jpg (27.75 KiB) Pogledano 1703 krat
IMG_20210626_140401_resized_20210627_124943378.jpg
IMG_20210626_140401_resized_20210627_124943378.jpg (32.22 KiB) Pogledano 1703 krat
IMG_20210626_140349_resized_20210627_124943525.jpg
IMG_20210626_140349_resized_20210627_124943525.jpg (193.05 KiB) Pogledano 1703 krat
Uporabniški avatar
ZiPi
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 126
Pridružen: Če Jul 10, 2008 4:14 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW Ti
Kraj: Celje
Kontakt:

http://fk2000.stilo.info/cn+_einbau.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Poskusi si s tem pomagati.
chrush
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 93
Pridružen: Po Jun 01, 2009 11:38 am
Vozilo: Alfa Romeo 159, Alfa Romeo Stelvio
Kontakt:

Zanima me, ce je za DAB+ dovolj menjava antene, ali je treba tudi kabel menjevati oz. kaksne konektorje na AR 159?
Kako je z vzvratno kamero? Ali potrebuje poseben app?
Hvala za odgovore.
Odgovori
  • Informacija