Napaka/Error P0237: Turbo Pressure - 1.9 JTDm 16V

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

mp25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: Če Dec 17, 2009 9:51 am

Živjo
Imam AR 159 1,9JTD 150km. Ko na avtocesti pospešim gas do podna v četrti ali peti prestavi avto slabo vleče in prižge se lučka Have engine checked. Avto vrže v safe mode.

Mehanik je zamenjal overboost ventil in očistil senzor tlaka na sesalnem kolektorju. Zbrisal napako.

Ko je probal ponovno na avtocesti v četrti prestavi na polno pospešit se zgodi isto - avto vrže v safe mode.
Računalnik pokaže, da se to zgodi pri tlaku turbine 3000mbar in tudi parametri pokažejo da je Boost pressure je previsok glede na željenega.
Particle filter pressure je OK.

Ali bo treba menjat turbino?

pred dvema letoma je bil menjan sesalni kolektor in ko je dal starega dol je videl da manjkata dve lopatki. A je to lahko naredilo škodo tudi v motorju?

Ne vem kaj naredit. Ali zamenjat turbino? Če je problem tudi v motorju potem se ne splača turbine menjat?

Drugač se pa lahko normalno vozim samo na AC gas ne smem v četrti,peti ali šesti stisnit do podna.

Kaj mi svetujete?

Hvala za odgovor
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Če je dve leti nazaj odletelo nekaj v motor, sicer ni najboljše, samo menim, da če bi kaj priletelo direktno v turbino, potem bi verjetno turbina odplezala zelo hitro, nebi čakala 2 leti.
Enako velja za sam motor. Če takrat ni bilo slišat neke drame, potem jaz mislim da ne rabiš skrbet pretirano.

Sploh pa če gledaš kako je narejen "polž" se zna zgodit da tudi če kaj odleti proti turbini, sploh ni nujno da gre v "kolešček" od turbine. Saj se ponavadi zagozdi v samega polža. Ali pa se ustavi pred lopaticami.

Druga stvar, če kaj prileti v turbino, potem ta začne prav grdo krulit. Zavija kot sirena. Če tvoja ne spušča nobenega posebnega glasu, potem je še OK, vsaj vrteči se del...

Jaz bi na tvojem mestu dal turbino dol, in pregledal/očistil mehanizem VNT. Lahko da se je nabralo toliko svinjarije, da se lopatice ne premikajo več lepo, in občasno zaštekajo...
Lahko da je notri kak tujek, ki onemogoča poln pomik VNTja.
To načeloma ni nek kompliciran postopek, to zna naredit vsak malo bolj sposoben mehanik. Dokler ne podiraš vrtečega dela in ne potrebuješ balansiranja, so vse stvari lahko narejene v domači delavnici.

Če ste menjali overboost ventil, upam da ste pregledali tudi vse cevke za vakum.
Druga stvar pa je še "rezervoar" za vakum, ki je montiran na zadnji strani motorja pod sesalnim kolektorjem. Črna škatlica na katero pridejo vakum cevke. Če tisto zataji, zna bit da se avto ne odziva kot bi moral.
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

A ni na 1.9 3000mbar malo preveč?
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Mnogo preveč. To kaže da VNT mehanizem nima prave kontrole nad lopaticami. Zdaj ali je preveč vakuma, ali pa mehanizem mehansko zašteka.
pocar
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Nov 03, 2011 11:39 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Slovenija

meritev je absolutni tlak,se pravi pol bara preveč.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

3000mbar je največ kar lahko zazna senzor. Torej je bil dejanski tlak še višji ;)
Uporabniški avatar
ervo66
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 86
Pridružen: Sr Dec 14, 2011 11:08 pm

meni se je odlomila loputa in je unčila komoro v tretjem celindru in mal popraskala turbino tako d aje kr bla glasna..aja pa poraba se je dvignila na 9l
Drugače ista napaka in isto naredilo če sem pohodu...sem skoraj 100% da je to!!
Življenje je prekratko da nebi vozili Alfe.....
mp25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: Če Dec 17, 2009 9:51 am

Pri menu turbina ni glasna pa tudi poraba je normalna 6,8 litra
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Če se boš še nekaj časa takole vozil okoli in preizkušal srečo, boš sigurno menjal turbino...
mp25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: Če Dec 17, 2009 9:51 am

Mehanik mi je rekel ali naj zamenjam turbino ali pa naj se vozim tako kot je.
Jaz se ne spoznam.
Zato sprasujem.

Hvala za odgovor.
sasoz
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: Pe Jan 18, 2013 9:25 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 156SW 1.9 16v
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Mehanika zamenjaj, po pravici povedano jaz ne zaupam ravno najbolj mehanikom (so izjeme) raje se sam prepričaj, nekagteri mehaniki kar nekaj ugibajo in menjajo včasih, če ni to je mogoče to, če ni to je pa mogoče nekaj tretjega... poglej vse cevke okrog overboost ventila in zadaj za motorjem rezevoar za vakum kot ti je napisal tribesman. Jaz sem imel počeno cevko od overboost ventila in mi je isto javilo napako "overboost presure", sicer meni tudi avto ni nikamor šel ampak vseeno preglej.
Uporabniški avatar
folc
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1356
Pridružen: Ne Jul 01, 2012 6:32 pm
Vozilo: AR 156 SW 1,9 JTDm 110kW 150KM l'05
Kraj: Nekje med NG in Tolminom :)

jaz sem se pred kratkim lotil menjave vseh cevk od vakuma, pa si malo sposojam temo in sicer, kako ste vi prišli najlažje do rezervarja od vakuma? namreč kljub odstranitvi naftnega filtra in ostale krame na požarni steni sem komaj prišel do cevk a mi ni uspelo vsega zamenjati ... kakšni nasveti? gre se za 1.9 jtdm
Alfa Romeo .. time to stop looking and start touching :D
mp25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: Če Dec 17, 2009 9:51 am

Ali mi lahko kdo predlaga mehanika ki mi bo pregledal cevke , dal dol turbino in očistil mehanizem VNT.
mp25
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 66
Pridružen: Če Dec 17, 2009 9:51 am

Problem rešen.
Po pregledu turbine se je videlo, da je poškodovana vetrnica in lopatice.
Turbina obnovljena (450 eur vse komplet z delom)

Avto vleče sedaj precej bolje. Tudi poraba goriva se je zmanjšala za 1 l na 100 km.
exstremist
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 11
Pridružen: Pe Mar 07, 2014 9:47 pm
Član Alfa Kluba: 0

malo off topic, mi lahko prosim nekdo pove kje bi lahko kupil za pameten denar cev iz turbine na intercooler, ker na uradnemu servisu ta cev stane 160 eur ](*,) motor je pa 1.9 jtdm 150 KM
Odgovori
  • Informacija