Čuden zvok volana - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
Brlja
Alfist
Alfist
Prispevkov: 258
Pridružen: Ne Mar 10, 2013 8:49 pm
Vozilo: 159 SW 2.0 JTDm
Kraj: Koper

Priporočljiva še menjava olja, še sploh če nimaš notri tutela zelenega...
Senza cuore saremmo solo macchine
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

Kakšna je pa razlika med zelenim in rdečim oljem?
Alfa Romeo Giulietta
Uporabniški avatar
Brlja
Alfist
Alfist
Prispevkov: 258
Pridružen: Ne Mar 10, 2013 8:49 pm
Vozilo: 159 SW 2.0 JTDm
Kraj: Koper

Zaradi problemov s servom so določili menjavo servo olja iz Tutela GI/E (rdeče barve) na Tutela GI/ R (zelene barve). Poleg tega za 1.9JTDM in 3.2 V6 še posodo servo olja.
Senza cuore saremmo solo macchine
Uporabniški avatar
fixy
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: So Maj 29, 2010 2:47 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 1750 TBi
Kraj: Brežice

prijatelju sem zamenjal posodo in olje na parkiriscu ored blokom ker je avto potreboval nujno naslednji dan zjutraj, bila je nedelja, narocen je bl pri mehaniku sele v torek. injekcija, potegnu olje ven iz stare posodice, ne spomnim se, 2 ali 3 matice je za odstranit posodo in na vsaki cevi(sta 2 ) je po ena klema ki drzi stisnjeno. posodo se dal stran, kako dobiti olje ven. na moji prejsni 3.2jts, je bil spredaj en kiler, delal sem na dvigalki, tk da sem snel cev, kolega je zagnal motor, do konca volan levo desno in ugasno in je pumpa spluvala vse ven, pozor, pritisk je kr močen. na tej kolegovi 1.9jtd ni bilo te možnosti, sem malce improviziral, na obstojece cevi sem dodal šlauf, šelno zategno pa usmeru v posodo. ostalo isto, zgon avto, takoj levo desno do konca volan, da se komplet olje sprazni.
pomembno je da v trenutku ko neha olje tect ven avto vgasnes, da ne laufa pumpa na prazno.
potem ko instsliras novo posodo, nalijes olje do vrha, vzges avto, Po sekundi al pa dveh ugasnes, dolijes do vrha, nazges avto, volan do konca levo, do konca desno. ugasnes, pa dolijes do maksimuma, potem se se malo igras, pustis avto laufat, dolijes kolk je potrebno in to je to.
lp
1998 156 2.5 V6
2006 159 3.2 JTS V6 Q4
2007 159 1.9 JTDm
2010 159 SW 1750 TBi
2011 159 SW 2.0 JTDm
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6822
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

@fixy
Pri tem sicer ostane še kar nekaj starega olja v sistemu, da ne govorim o nagravžnem zvoku pumpe, ko laufa na suho.

Mogoče je tole kompliciran in zapravljiv postopek, but here goes ...
Torej odstranim rezervarček, podaljšam rore, naštimam eno večjo kantico za odpadno olje , kamor vtaknem povratni vod, sesalnega pa v novo litersko kantico olja.
Postopek je potem enak tvojemu - zalaufaš in vrtiš volan, dokler pumpa ne zajamra.
Sestaviš in naliješ olja.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Danes zamenjal olje - isto. Strošek 70€.
Torej je moja posodica bila ok. Prav tako je notri že bilo pravo olje (zeleno).

Kaj bi še lahko bilo? Iz volana čutim tudi vibracije, vendar samo ko obračam volan. Kot da bi volan nekam drgnil.

Aja, pa prodam original delujočo posodico, 20€, če koga zanima. Nova je 50€.

Kaj pa je s polosovino lahko?
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

najbolje, da pelješ avto nekam na pooblaščeni servis in ti bodo povedali kaj je narobe.
Alfa Romeo Giulietta
borisk
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 84
Pridružen: Po Nov 14, 2011 1:48 pm

poglej zglob na zgornjih rokah, sam sem mislil da je letev, pa posodica, pa je vse v redu, potem pa sva z mehanikom opazila, da je spustil zglob na zgornji roki (mastno okoli vijaka). zadeva nemarno škripa pri obračanju volana, vsakih nekaj dni pa tudi pri udarnih luknjah. sam zglob še ni imel zračnosti, bi jo pa kmalu pridelal :doubt: .
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Meni volan ne škripa, niti ne poka. Samo jamra pa čuti se vibracije. Danes ko sem se peljal v CE in nazaj v LJ sem bil še posebej pozoren. Dejansko se tudi med vožnjo čuti tresljaje v volanu. Vibracije niso hude, vendar se jih čuti... kot da bi se volan "dotikal" motorja in da bi se te vibracije prenašale na volanski obroč...
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

ko si bil glih v celju škoda k se nisi ustavil pri stepančiču, jaz imam z njim dobre izkušnje in mi gre zmer na roke... še na obroke se da zmenit, če je popravilo dragor.
Alfa Romeo Giulietta
Uporabniški avatar
smukc
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1376
Pridružen: Ne Avg 19, 2012 5:10 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Krško

Danes sem pri stepančiču prašal kako je z to menjavo servo olja iz rdečega na zelenega... in pravi tam možakar da se to nikakor nedela [-X razn ob menjavi letve da drugače narediš več škode kot koristi, ker si naj bi bli olji tako različni in nikakor ne "prijazni" eno do drugega... :-)(
- Ex 2005 156 GIUGIARO 2.4JTDm
- Ex 2008 159 SW Ti
- 1989 75 V6 3.0
- Ex 1971 GT Veloce 1750
- Ex 1978 giulietta 1300
sajer
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 183
Pridružen: Ne Jun 06, 2010 7:24 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Grosuplje

borisk napisal/-a:poglej zglob na zgornjih rokah, sam sem mislil da je letev, pa posodica, pa je vse v redu, potem pa sva z mehanikom opazila, da je spustil zglob na zgornji roki (mastno okoli vijaka). zadeva nemarno škripa pri obračanju volana, vsakih nekaj dni pa tudi pri udarnih luknjah. sam zglob še ni imel zračnosti, bi jo pa kmalu pridelal :doubt: .
Jest mam tut podobne tezave se pa to pokanje pojavlja ob vrtenju volana, ampak ne na mestu, mad voznjo tja do 60na uro.
Sam mislim da je nekaj na vrhu amortizerja,sano ne vem kaj bi lahko bilo.

Morda tudi zgornja roka, samo ne zastopim pravis da ti je spustil zglob na zgornji roki, kaj je notri olje ali kako?
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Peljal na servis še enkrat.
Smo ugotovili, da to jamranje in matranje volana izgine, ko daš obrate na 2000+. Torej je verjetno servo pumpa, vendar so mi rekli, da je res mala šansa, ker servo pumpe niso nikoli crkvale. Druga možnost je pa še en vijak (nisem točno razumel), katerega se lahko zamenja - ta uravnava pretok olja po ceveh (če sem si prav zapomnil). Simptomi so baje podobni.
Pumpa sicer nič ne tuli in olja je noter bilo max (pumpa naj bi crknila, če se dolgo voziš brez olja).

Ma še kdo kako drugo idejo? Drugače pa je cena pumpe+delo okoli 400€.
Razen, če kupim rabljeno - samo tam pa nikoli ne veš ali je ok ali ne.
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

ĐoKc napisal/-a:ko si bil glih v celju škoda k se nisi ustavil pri stepančiču, jaz imam z njim dobre izkušnje in mi gre zmer na roke... še na obroke se da zmenit, če je popravilo dragor.

Bil točno pri njih danes (ko sem spet imel pot v Celje). Se mi zdijo korektni in profesionalni. Naslednji teden imam spet parkrat pot v Celje pa bom kar tja avto odpeljal, da se to popravi.

Kako so pa cenovno? Imajo drago uro? Nisem vprašal...
Uporabniški avatar
ĐoKc
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: Če Mar 22, 2012 2:37 pm
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm
Kraj: Hrastnik
Kontakt:

Ko boš tam kontaktiraj z osebo Gregor on najbolje ve...nevem točko kako imajo urno postavko nazadnje, ko sem menjal spodnjo roko je prsš 300€ z delom.
Alfa Romeo Giulietta
Odgovori
  • Informacija