Težave z zagonom motorja / Ne vžge - 1.9 JTD 8V

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
kanon
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 1
Pridružen: Sr Jul 13, 2016 6:46 am

Pozdravljeni,

Imam Alfa Romeo 159 1,9 jtd 8V, letnik 2006, in zadnje čase velike probleme z vžigom. Avto pri -10 stopinjah vžge brez vsakega problema. Ko pa je zunaj npr +5 stopinj, lučka za grelne sveške zasveti samo za kakšno sekundo avto pa ne vžge. Ko je minus kontrolna lučka za grelne svečke sveti kar nekaj časa in avto lepo vžge. Na servisu so ga priklopili pa ni bilo javljene nobene napake. Pozna kdo rešite oz. ima podobne težave in kako jih rešiti?
hvala
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Pogost problem na vseh 120HP JTDm motorjih...

Problem se da omiliti z optimizacijo parametrov vžiga v motornem računalniku.
Če te zanima javi, pa se lahko dogovoriva za popravilo...
doberman666
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Jun 08, 2016 8:19 am
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm
Kraj: Nova Gorica

Stanje:
1,9 120hp, EGR off in popravljeno mrzlo vžiganje by: Tribesman, DPF še prisoten, baterija stara 2-3 leta

Napaka:
Kakšen mesec se občasno dogaja, da avto potrebuje ene malo več časa da vžge, recimo ene 3x povergla preden vžge. Sedaj je bil na servisu in je mehanik videl napako, da se loputa na sesalnem kolektorju ne odpre dovolj hitro ali nekaj takega. Napako je pobrisal in seveda si ni zapisal št. napake ali kolikokrat se je zgodila. Ko je bil avto pri njemu se je to verglanje 2x ponovilo. Avto drugače dela normalno in tudi to težko vžiganje se ne ponavlja zelo pogosto.

Zanima me, kaj bi lahko bilo narobe. Vsi odgovori dobrodošli.
Hvala
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Sedaj pa tudi moja alfica težko vžiga, tako, da malo oživljam temo. 159ka 1.9JTD 8V 88kW. Sicer je bil ta problem počasnega vžiganja prisoten od kar jo imam, ampak nič kritičnega. Sedaj pa ne sicer vedno, ampak kar pogosto, ko je avto mrzel (hudega mraza zunaj ni več, s tem da je avto v garaži na 15+ stopinj) težko vžge. Topel ne dela težav. Akumulator ni slab, bom še dodatno premeril, vrti pa kar počasi. Nekako tako kot na videu od MaStra, s to razliko, da pri meni ne vrti v prazno, ampak je ves čas na meji, kot da bo skoraj vžgal, ampak mu zmanjka še tista brca, da začne sam delat. Pri MaStru na posnetku ta hipec življenja pokaža nekajkrat proti koncu videa, pri meni pa bolj ali manj ves čas, samo ne zavrti se samostojno.

Drugih težav pa z avtom nimam. DPF je notri, egr izključen, dela lepo.



Kakšne ideje? Akumulator preverim, vendar ne stavim nanj. Nagibam se k štarterju, ker za moje pojme res počasi vrti. Na tujih forumih sem bral tudi, da znajo biti neki kabli prešvoh do štarterja in so to reševali z direktnim kablom. Mislite, da to pije vodo?


Edit: Urejena YouTube povezava ...
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

JTDm 8V ima "znan problem" da slabo vžiga ko je motor okoli 15-25°C.
Pri nižjih temperaturah ko je res mraz, vžge dobro, ko je ogret motor tudi, samo v tem razponu okoli 20°C so težave.
Zadevo se da malo popravit s spremembo parametrov za vžig v ECUju. Ni čisto 100% rešitev, je pa bolje.
denis
Alfist
Alfist
Prispevkov: 382
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 6:07 pm
Vozilo: 159
Kraj: Radenci

Meni avto tudi ne vžge kot bi moral, ko je mrzel zelo težko vžge, tudi ko še je motor topel ne vžge tako lepo kot bi moral. Opazil sem tudi da se pri mrzlem en čas sliši nekakšno rožljanje pri motorju. So pa nove svečke, nov akumulator, gre pa za 16V. A je možno da zaradi vztrajnika težko vžge?
159JTDm
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 27, 2019 2:51 pm

Možno je da te zaganjač matra. Dokaj znano pri vseh JTD-jih...tudi pri mojem...zato bo dobil nov zagnjač
Odgovori
  • Informacija