Ekspanzijska posoda - AR 159 / Brera / Spider

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Johnnie
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 98
Pridružen: To Feb 22, 2011 9:16 am

pozdravljeni!

Danes sem opazil sledečo zadevo..
manjka mi nekaj hladilne tekočine in izgleda, kot da bi puščala ekspanzijska posoda tam pri spojih? (slika na spodnji povezavi)
ali je to kaj drugega?

Slika
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 152
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Če ne pušča skozi pokrov zaradi visokega tlaka v posodi (kar je povezano s temo nekaj postov nazaj o glavi) je lahko:
1. Slab zamašek (varnostni ventil na zamašku ali slab O-ring)
2. Če imaš starejšo ekspanzijsko posodo, ki ima uvode v posodo ojačene z medeninasto cevčico (na notranji strani) je verjetno da ti je ta plastični uvod počil in ti sedaj pušča mimo tega. Očisti in operi, nato zaženi avto in poglej če ti bo preko povratnega voda levo zgoraj kaj kapljalo na ta rob, po katerem se potem ocedi okoli in okoli.
3. Mogoče ti objemka povratnega voda slabo tesni in ti tam kaplja mimo.

Če bi ugibal bi rekel da je to 2. Nova posoda (vzemi jo od Birtha), če se ne motim brez zamaška je pod 20 EUR v Sprintauto v Gorici, zaašek se kupuje posebej. Zamenjaš jo lahko sam.

Sporoči kako boš rešil.

LP
Johnnie
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 98
Pridružen: To Feb 22, 2011 9:16 am

hvala za odgovor :)

kot si mi naročil, sem obrisal ekspanzijsko posodo, nalil hladilno tekočino do max in opazil naslednje.
Če sem prav videl mi pušča na vrhu ekspanzijske posode, kjer vijak skupaj drži posodo (označeno z rdečim krogom) in potem teče po boku posode (rdeča puščica).

Slika

Mislim, da je to to :) drugega nisem nič zasledil... preveril pokrovček, povratno cev, ki pride v posodo...

A posoda od birtha je enaka kot ta, ki jo imam sedaj? lahko uporabim obstoječ pokrovček?
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 152
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Pozdrav,

Kar si označil je oddušnik. Če boš pogledal pobližje je to luknja iz sredine grla posode (nad končno pozicijo oringa) ven skozi to luknjo. Ko točiš v posodo se večkrat zgodi, da ti tam pokaplja tekočina ven že med točenjem (če zadaneš to luknjo z antifrizom).

Če ta kapljica ni nastala med točenjem ampak ti skoznjo kaplja (in ti ne dela mehurčkov v posdi, kar je povezano z glavo ali tesnilom glave) potem je ali varnostni ventil na pokrovu, ki ne zapira pravilno, ali oring ne tesni, lahko pa da se ti motor pregreva ker ti ne dela vodna črpalka,kar bi pa videl že po tem, da temperatura gre nad 90C.

Če bi imel počeno plastiko povratne cevčice bi šel zamenjat posodo. Posoda je identična, le z razliko, da posodobljena verzija nima medeninastih cevk vlitih v plastiki ampak ima zgolj navznoter odebeljeno steno plastične cevčice.

Dokler ne ugotoviš kaj je razlog ne kupuj ničesar. Če ti ne pušča preveč se lahko sam igraš, drugače bo pa potrebno k mehaniku.

LP
Johnnie
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 98
Pridružen: To Feb 22, 2011 9:16 am

Vučko prav imaš :) tam pri oddušniku je spuščalo takrat ko sem nalival hladilno tekočino....
sem pa sedaj ponovno preveril stanje in mislim da je kriva ekspanzijska posoda, ker pri spoju med zgornjim in spodnjim delom pušča.. se prav vidi taka gosta masa iz katere teče hladilna tekočina. Ni pa videti, da bi kaj hladilne tekočine izginilo.. zgleda pušča zelo malo.
Slika

Tako da to je verjetno potem ekspanzijska posoda?
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 152
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Če vidiš, da je vir močenja tega koaguliranega roza ostanka hladilne tekočine salb spoj in ne vir nekje z višine ki se oceja na rob, potem menjaj posodo. Izprazni posodo, odvij matice in šele nato sprosti objemke cevi. Spodnjo cev stakneš zadnjo, jo rahlo držiš napeto navzgor, da ti ne bo tekočina tekla ven (je nivo v glavi nekje tam na dnu posode). Novo imej pri roki in jo prvo natakneš na spodnjo cev, nato namestiš nazaj objemke in priviješ na vijake. Če nimaš posebnih klešč za hitre objemke, bodo dovolj kake manjše kovaške. Potem pa samo še upaš, da je bilo to to. Če ne bo, boš pa iskal naprej. Glede na to da ti kot izgleda ne pušča tako da bi moral vsak dan dotakat od min do max verjetno da ni panike.
LP
Uporabniški avatar
pekidi
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 198
Pridružen: Po Feb 05, 2007 7:56 am
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

živ

kjer pa si označil, pa pomeni da ti jo ven meče ... bodisi zaradi kompresije v hladilnem sistemu (po domače ... počena glava) ... no vsaj tkao sem imel jaz

če pa rabiš posodo, ti jo jaz dam za drobiž (seveda original)

L.p.
-D
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

O jezus no, vsaka težava povezana s hladilnim sistemom pa tudi ni počena glava.
Zdaj pa že malo pretiravaš s tem strašenjem.

V hladilnem sistemu je vedno nekaj pritiska ko se avto segreje. Zato tudi imaš pokrovček z ventilom na ekspanzijski posodi, da se pritisk sprosti, če preveč naraste.

Tukaj gre samo za počeno posodo.
Uporabniški avatar
pekidi
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 198
Pridružen: Po Feb 05, 2007 7:56 am
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

res je, lahko je zanič tudi samo posoda ...
sam še nobenega ne poznam da bi le to moral menjat na 159 ... kakorkoli, mogoče je vse ...


če se le ta rabi, jo imam ... in Johnnie, ko porihtaš zadevo (no, ko boš točno vedu, kaj/kje je problem), prosim z nami deli, kaj je bilo narobe :D

L.p.
-D
Zadnjič spremenil pekidi, dne Po Feb 08, 2016 4:45 pm, skupaj popravljeno 3 krat.
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Pri ogreti previdno popusti pokrovček, da sprostiš tlak, nakar ga pritegneš nazaj.
Če bo tlak hitro spet narasel (vidiš po trdoti cevi), je glava.
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
Johnnie
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 98
Pridružen: To Feb 22, 2011 9:16 am

Tlak ne naraste... je 100% posoda. Tako, da sem šel po novo original.

Me pa zanima, ko sem dobil posodo sem videl, da ima nek dodatni nastavek, ki ga moja trenutno vgrajena posoda nima... akj je ta nastavek?

sem šel preverit na Eper in je posoda 100% prava.. me pa čudi kaj je to? moram kam priklopit ali pustim kar tako? (označeno na sliki)

Slika
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9780
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Izhod za pranje luči?
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Pranje luči s hladilno tekočino?

To pa bo neka nova tehnologija :D
skyblue
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 763
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 9:06 am

Če boš pustil tako bo tekočina tekla ven in nikoli ne boš dobil potrebnega pritiska v hladilnem sistemu. Če ima tvoja original samo spodnjo cev, potem je bila modifikacija in moraš zgornjo cev na novi blindirat.
Uporabniški avatar
WiTBoY
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3744
Pridružen: Sr Jul 21, 2004 12:10 pm
Vozilo: 159 2.4 Q4
Kraj: Logatec

ta expaziska je od TBI
Slika
Odgovori
  • Informacija