Gretje ne dela / Težave z gretjem - AR 156

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

axis86
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 548
Pridružen: Ne Sep 10, 2006 8:02 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa romeo 156 1.9 jtd
Alfa romeo 75 1.6 carb
Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16V
Kraj: Žiri

Do loputk prideš pri sovoznikovih nogah. Odstraniš tepih proti sredinski konzoli.
Senzorja sta pa mislim da dva. En pri loputkah nekje drugi pa pri modulu klime, tam ko so ene reže.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Najprej preveri delovanje termostata. Če ne dela v redu, potem tudi grelo ne bo kabine.
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Avto se normalno zagreje na delovno temperaturo in jo tudi drži. Tako da je termostat vredu.
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Danes sem se malo lotil šravfanja in se malo poglobil v to gretje ker je zdaj zjutraj že kar hladno. Najprej sem pregledal filter kabine. Je bil kar svinski. Ker trgovine niso ble več odprte sem ga samo spihal pa ga bom menjal v ponedeljek. Skratka težave z gretjem se niso spremenile. Ugotovil sem da mi na šipe ne piha skoraj nič (malo se čuti da piha kaj ekstra pa ne). Ugotovil sem da na zračnikih pri računalniku in stranskih (vglavnem na tistih ki so proti vozniku) skos piha neglede na to kam usmerim pihanje. Če naredim pihanje v noge, sicer piha, ampak na zračnikih proti vozniku se vseeno čuti pihanje. Torej na šipo pihanja skoraj ni, proti vozniku skos piha, v noge pa pač ko usmeriš. Največji problem pa je da gretja ni. Sem se peljal danes domov, naredim gretje na 30, polno pihanje, pa je čez nekaj časa začelo minimalno gret (ko sem dal roko na zračnik se čuti malo toplote, ko pa jo malo umaknem se toplota ne čuti več). Pač vglavnem veliko premalo toplote je bilo. Potem sem probal izklopit zračenje pa ga spet vklopit, ko sem vklopil je pa začel spet pihat čist mrzel zrak. Nekajkrat sem še probal izklopit pa vklopit ampak ni bilo nobene toplote več. Sumim na kakšno loputo za toploto? Kje so motorčki za te lopute, je težko dostopat do njih? Ima kdo kakšne slike? Ker sem tam okrog filtra kabine gledal, pa mi nič ni zgledalo kot motorček??
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Danes sem raztrgal plastike do notranega kilerja za gretje. Zanima me če kdo mogoče ve ali ventilator piha skozi kiler pa potiska topli zrak naprej, ali slučajno ventilator topli zrak vleče? Lp
Uporabniški avatar
WiTBoY
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3744
Pridružen: Sr Jul 21, 2004 12:10 pm
Vozilo: 159 2.4 Q4
Kraj: Logatec

Potiska zrak čez kilerje
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Aha super hvala za odgovor. :D
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Zdaj sem se malo igrav z loputami da sem videl kako kaj delujejo. Na šipo mi ventilacija sploh ne piha. Ugotovil sem da mi ko naredim pihanje na šipe, odpre do konca loputo za v noge. Loputa ki se odpre ki je nad kilerjem, ki dovaja topli zrak..se odpira včasih ja, včasih ne. Oz ko daš na HI se vedno odpre, vmes ko pa toploto postopoma povečuješ pa se ne odpira. Se komu sanja kaj bi bilo? Ziher ima avto neki računalnik ki te lopute nadzira? Se je mogoče računaliku vtrgalo? Hvala
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Ima računalnik.
Vtrga pa se ponavadi motorčkom.
S priklopom na diagnostiko bi lahko izvedel marsikaj...
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
axis86
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 548
Pridružen: Ne Sep 10, 2006 8:02 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa romeo 156 1.9 jtd
Alfa romeo 75 1.6 carb
Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16V
Kraj: Žiri

Meni motorčki čist lepo delajo, pa mi včasih vseeno noče spremenit temperature pihanja. Res pa je da takrat če priklopim na računalnik temperaturna senzorja v kabini (tisti pri klima enoti in tisti pri loputkah) kažeta čudne vrednosti.
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

Miki, če ti bo kaj v pomoč.

Imel/imam podoben problem.
Pri meni se lopute zaprejo, samo ventilator sebe hladi/greje.
Modul je tudi bil zamenjen, stvar se ni spremenila.
Nazadnje sem našprical kontakte od motorčkov in stvar je skoraj dobra. Včasih me sicer še heca.


Axis, kje je pa drugi senzor pri loputkah?
Ga namreč nisem našel, edino kjer piha v noge, so neki upori notri. Je to to?
axis86
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 548
Pridružen: Ne Sep 10, 2006 8:02 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa romeo 156 1.9 jtd
Alfa romeo 75 1.6 carb
Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16V
Kraj: Žiri

Tam pri nogah je ja v eni luknjici ena modra zadeva. Če sem ležal z glavo navzdol pri sovoznikovih nogah sem ga videl. Od spodnjega motorčka na levo stran proti zadnjemu delu avta.
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Zanimivo je tole nareto :O meni gretje ni delalo. Raztrgano sem imel odspod vse. Malo sem se špilav pa preklaplav ventilacijo da sem videl za kaj je kera loputa.
Ugotovil sem da se loputa ki odpira topel zrak odpira zelo malo. Ko dam na HI se odpre za manj kot centimeter. Odklopil sem motorček in ročno zasukal lopute in zdaj avto greje, ampak le sovoznikova stran. Na voznikovi strani je sibirja.

To mi pa ni jasno ker kolko sem gledal sta leva in desna loputa mehansko povezani in ju le ta motorcek ki sem ga odklopil premika. Zdaj pa ne vem ali ima avto še kje globje kakšno loputo za levo in desno??

Poleg vsega mi na šipo ne piha. Sem gledal odspodaj gor je neki globoko not ena loputa. Nikakor se je ne da dosečti. Se pa med vsem prestavlanjem ni premaknila. Predvidevam da je tista za zrak na šipe? Mislim da vem kateri motorček bi jo mogel odpreti, zato bom probal motorckek odstranit pa ročno zasukati lopute.

Vse lepo in prav. Gretje sem za silo popravil. Ampak tako ne more ostati. Zakaj bi motorcek za lopute, loputo odpr le malo? Če je sploh nebi premaknil bi predvideval da je motorcek crkno, ampak da jo premika vendar čisto malo? Bi bil mogoče senzor temperature pa mu da narobe podatek? Ampak koliko sem gledal loputo za v noge, se ko ji daš komando odpre do konca, potem pa zapre do določene pozicije. Po mojem bi se mogla loputa za toploto enako do konca odpret na začetku, ampak se ne. Se komu kaj sanja.? Hvala in Lp :)
axis86
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 548
Pridružen: Ne Sep 10, 2006 8:02 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa romeo 156 1.9 jtd
Alfa romeo 75 1.6 carb
Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16V
Kraj: Žiri

Poskusi motorček odstranit od lopute pa poglej kolk se potem zasuka. Lahko ga tudi priključiš direkt na štrom da vidiš če se zavrti do konca.
Samo preveri najprej kolk ma. Če se prav spomnim je 12v.
miki007
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Po Jul 01, 2013 1:28 am

Bom probal to nareti ja. Se komu sanja zakaj mi samo desna stran greje? So kje not loput elevo-desno?
Odgovori
  • Informacija