Trd menjalnik, "čudna sklopka"

Tehnične teme o modelih 145, 146, 155 in GTV/Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Zdravo!

Danes se je pojavil zelo čuden problem. Avto je stal cca 2 tedna, ker me ni bilo doma na mrazu. Ker je akumulator zgleda zelo slab sem ga moral vžgati z kabli. Pol sem se normalno peljal nekaj časa in ko sem ga spet vžgal in se hotel peljati domov, sem zelo težko prestavljal, tko je bilo kot da ne bi bila sklopka do konca stinsnjena, in tudi pedalo od sklopke je bilo v prvem delu potiskanja z nogo ko da bi "viselo v zraku" - brez upora, potem pa čisto na koncu prijela, in tudi pri speljevanju je sklopka prijela čist takoj, če sem jo spustil že samo za milimeter. Tko da domov sem se peljal večinoma v drugi.

Sklopka je drugače prej zelo dobro delala, takoj prijela in glede na način vožnje in letno kilometrino bi jo moral baje meti še zlo dolg (besede Zege).

Hvala za ideje in nasvete....
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Kakšen cilindr od sklopke. A zavornega olja je dovolj?
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Hm, za olje ne vem, kje pa lahko pogledam to? Hec je v tem ker je blo to kar naenkrat, razlika pa kot dan in noč. Avto je stal ene 3 urce zunaj in takoj ko sem se peljal, sem opazil da neki ni tko kot bi mogl bit. So mi pa omenil na servisu, ko sem bil, da je okoli menjalnika neki mastno sam ni nč hudga in bom to zrihtu ob menjavi sklopke sam da se še nč ne mudi.
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Če je spustil cilinder sklopke (tisto mastno okoli menjalnika), je lahko nivo zavornega olja padel tako nizko, da je sedaj zrak v sistemu za sklopko.

Pač poglej koliko je v posodici zavornega olja (zavorni in sistem za sklopko se napajata iz istega rezervarčka) in po potrebi dolij, pa sklopko odzrači.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Aha. Kako se pa odzrači sklopka? Sem dokaj noob kot mehanik :oops:
A je to že taka stvar da bom moral k mehaniku?
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Naj bi bil cilinder na vrhu menjalnika, na njem je pa ventilček za odzračevanje, čeprav bi ti priporočil menjavo, ker takole boš samo precej olja zgubil.

Odzračevanje je pa enako kot pri zavorah - napunpat pedal, odpret olje preko rorčka v lonček, zapret, počasi popustit pedal, pa gremo še enkrat, dokler ni več zraka oz. ko dobi spet pravilen občutek.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
seby7
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 928
Pridružen: So Sep 09, 2006 11:58 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Murska Sobota

Hm.. a mu nebi gorela lučka, če bi mu zavorno olje padlo pod nivo??
POTENZA ITALIANA
Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Aja, pa pozabu sm oment, če kej pomaga, da menjalnik normalno prestavlja ko je avto ugasnjen, ko je pa prižgan gre pa zlo težko in morma pedal od sklopke res zabiti do konca da se lahko prestavi. Sej pomoje, če se dons čudežno stvar ne popravi sama, bom šou na servis. LP
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Zdaj sm klical Strajnarja, pa po tem kar sem mu povedal, tud on pravi da je verjetno cilinder sklopke. Jutri zjutraj bom avto ke pripeljal, upam da bom sploh prišel do tja :? Drgač je pa omenil da ta stvar (če se bo res izkazalo da je cilinder sklopke) pride cca 100 eur + delo. A se vam to zdi nategovanje? LP
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
Red_Rocket
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1012
Pridružen: Če Jun 19, 2008 3:36 pm
Vozilo: Fiat Punto MK2 1.2 2003

Raje kupi kje drugje cilinder in mu prinesi zto ker 100 ojru je veliko preveč... Že tule je enkrat cenejši če gre res za to zadevo...

glavni:
http://www.avtodeli.com/index.aspx?sour ... &id=61963X

pomožni je pa cca 20ojru
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

To si mu ti dal link od gtv-ja letnik 70-80! Ta sigurno ne bo prišel v poštev...najbolje bo preko epera pogledat pa prištet maržo...Vsaj okvirno ceno da dobiš.

Ali pa če poskusiš z neoriginalnim nadomestnim delom (kakšen Euroton, GMT ali kaj podobnega)

Evo, sem najdu ustreznega: http://www.avtodeli.com/index.aspx?sour ... &id=61963X

na eperu pa je cena 137€...
Uporabniški avatar
ivan
Alfist
Alfist
Prispevkov: 283
Pridružen: So Mar 03, 2007 2:57 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana -Vič

Torej so na eperu cene za original? Se torej bolj splača kupiti npr. tisto iz linka?
The story goes that Henry Ford used to doff his hat when he saw an Alfa Romeo pass, and that on the day he managed to beat the Alfas, Enzo Ferrari cried like a baby.
Uporabniški avatar
Red_Rocket
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1012
Pridružen: Če Jun 19, 2008 3:36 pm
Vozilo: Fiat Punto MK2 1.2 2003

alfa_samec napisal/-a:To si mu ti dal link od gtv-ja letnik 70-80! Ta sigurno ne bo prišel v poštev..
sm prc popravu prej ;)
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

ivan napisal/-a:Torej so na eperu cene za original? Se torej bolj splača kupiti npr. tisto iz linka?
Za original, ja. samo je vprašanje, kakšne marže imajo naši super-duper servisi, ker ko sem jaz gledal pri Lajterju ceno za ABS senzor zadnji, je bila cena 85€ on mi jo je pa nabil na 122€ #-o Procente si pa lahko sam izračunaš.

Tisto iz linka se absolutno bolj splača vzet, samo moraš bit 100%, da je pravi cilinder, ker se po letnikih razlikujejo. Najboljše da jih pokličeš pa ti povejo ceno preko številke šasije (enako pa lahko narediš tudi pri npr Eurotonu ali kje drugje, ker so cene verjetno dokaj podobne)
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Je pa spet odvisno kateri cilinder ti pušča. Glavni ali pomožni in spet nekateri imajo pomožni cilinder v zvonu menjalnika, nekateri zunaj.....
Odgovori
  • Informacija