DIY: Menjava žic ročne zavore - AR 159

Vodniki o nakupu in vzdrževanju

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
ramo
Alfist
Alfist
Prispevkov: 313
Pridružen: Sr Maj 04, 2005 3:33 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

Če komu pride prav je spodaj kratki vodič kako se lotiti zamenjave žic ročne zavore na 159.

Sam sem si ogledal nekaj neoriginalnih žic, a sem zaradi slabih izkušenj s ponaredki na 156 in komplicirane menjave na 159 na koncu kupil ricambi originali na Avto Triglav. Cena 92 EUR za obe z nekaj popusta. Dobro je kupiti tudi nove čepke, ki držijo sedalo zadnjega sedeža (jaz jih nisem, bom enkrat kasneje).

1. Odstranite oba sprednja sedeža. Najprej odklopite konektor airbagov, odvijete oba zadnja 2 vijaka T50 in na sprednji strani snamete sedeže iz nosilcev. Varnostnih pasov ni potrebno odstranjevati, pri bež notranjosti priporočam, da oba sedeža fizično odstranite iz vozila, sicer hitro s tirnico posvinjate kakšno tapeto (meni je uspelo). Prostora je tako dovolj za nadaljno seciranje.

2. Odstranite sredinsko konzolo okoli ročne zavore. Spodaj sta na vsaki strani dva pokrovčka, ki jih odmaknete in na vsaki strani odvijete vijak 10. Potegnete ven še plastiko okoli manšete prestavne ročice in odvijete dva križna vijaka. Zategnete ročno (še prej lahko malo popustite vijak na ročni zavori, ki je dosegljiv, če odprete naslonjalo roke), snamete manšeto in odstranite celotno sredinsko konzolo pri ročici ročne zavore.

3. Sedaj je potrebno odstaniti sedežni del zadnjih sedežev. To je še najbolj neugodno, saj po mojem v vsakem primeru polomite 2 čepka ki držita sedež na svojem mestu. V poštev pride le gola sila, skoraj sigurno boste polomili del čepka, ki ostane v sedežu. Jaz sem ga malo odhakljal z izvijačem a se del vseeno zlomi.

4. Odstranite zaščito plastiko med sedežem in vrati. Na vsaki strani jo drži en vijak in nekaj čepkov, ki enostavno popustijo.

5. Popustite še zaščitno plastiko na B stebričku, odvijete en vijak in jo nekoliko popustite, ni pa je potrebno v celoti odstraniti.

6. Sedaj izvlečite talno preprogo v predelu od sprednjih do zadnjih sedežev (je v enem kostu). Pri zadnjem sedežu jo držijo 3 čepki, ki jih je potrebno odstraniti.

7. Sedaj je vse enostavno dosegljivo, odstranite 4 vijake za notranje nosilce žic ročne zavore (3 vse skupaj) ter avto dvignite. Spodaj je potrebno odstaniti še plastiko na vsaki strani, pazite kje avto dvignete, sicer plastitke ne morete odstraniti. Tukaj pride prav dvigalo za avto.

Pri meni se mi je zdelo, da problem ni le v zajlah, saj na tehničnem na eni strani ročna sploh ni prijela (zajla pa ni bila strgana, le protiprašne gumice so bile strgane in svinjarija je prišla notri). Tudi ko sem s ključem obračal ročico ni bilo nobenega upora. Ugotovil sem da se je na eni strani zacvikala protiprašna gumica batka, ki je bila že strgana in se cilinder ni vračal, zaradi česar je neenakomerno požrlo ploščice.

Odločil sem se da bom zadnje klešče na obeh straneh generalno obnovil + namestil še nove ploščice. Komplet gumic za obnovo pri Potokarju za eno stran pride približno 10 EUR + kupil sem TRW ploščice. Oboje klešče sem domontiral in raztavil na koščke, ter temeljito očistil. Vse skupaj sem lepo podmazal s silikonsko mastjo, namestil nove gumice in sestavil skupaj.

Preventivno sem peljal vse skupaj še na valje, kjer so potrdili da vse deluje polnoma brezhibno sedaj :mrgreen: Dela je bilo kar nekaj, a se splačalo. :lol:

Avtor: ramo
Uredil: Aleš Horvat
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Postopek prestavljen v sekcijo vodnikov in urejena slovnica.
dejan333
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 71
Pridružen: Ne Apr 24, 2011 12:51 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

A ve kdo kje se nastavi ročna zavora. Nisem nikjer opazil kakšen postopek...
Hvala
denis
Alfist
Alfist
Prispevkov: 382
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 6:07 pm
Vozilo: 159
Kraj: Radenci

pod naslonjalom za roko, odpereš ta večji predal in na desni strani zgoraj odstraniš gumo 3x3cm.
dejan333
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 71
Pridružen: Ne Apr 24, 2011 12:51 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

Super hvala!
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Slika iz FB ob menjavi zajle - za lažjo predstavo:

Slika
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
amir90
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Okt 04, 2017 5:44 pm

Zdravo

Na moji Alfi bo potrebna menjava žic za ročno zavoro. Zanima me koliko je realna cena ki jo racunajo mehaniki za ta poseg? Seveda cena popoldanca ne pooblaščenega servisa.
amir90
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Okt 04, 2017 5:44 pm

No da odgovorim sam sebi. Na pooblaščencu v Kopru imajo normativ 1.5h dela in menjava zajl pride 70€ s tem da mi popoldanc racuna 60€ mislim da je 70€ pri pooblašcencu ok cena.
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Popoldanc je pa drag k k***a! Glede na to, da imaš za 10€ več na pooblaščencu garancijo, plačane davke, prispevke, del za vzdrževanje delavnice in del za plačo zaposlenega...

Popoldanc bi lahko računal max 10€ po zajli in to je to!
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

1,5 ure dela za obe zajli ?
Na 159 ?
V to delo je zajeto razdiranje in sestavljanje notranjosti ?

Ali česa ne vem ?

Če to velja, bom naslednjič svojo 159 peljal na ta servis pa naj se sami jebejo s tem posegom
amir90
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Okt 04, 2017 5:44 pm

Ja tudi mene je presenetila tale ocena. V petek sem narocen. Tako da bomo videli ce bo držalo kar je dogovorjeno.
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Tale predračun zna precej pridobiti na teži... Če se ne motim sta že obe zajli dražji od tvoje navedene cene.
Jaz sem za zamenjavo pri univerzalnem mehaniku dal okoli 200€ z delom vred (v moji predstavitveni temi je vse opisano, pa se mi v tem trenutku ne da brskati) in tudi forumaš ramo v izvorni objavi te teme opisuje, da je za obe zajli dal 92€ z nekaj popusta ....

Vsekakor nam sporoči kako je šlo skozi in za koliko.
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

[quote="Damijan"]Popoldanc bi lahko računal max 10€ po zajli in to je to! [/quote]
Pri 159 pa ne vem ako boš dobil heroja za ta denar, ali pa bo pol stvari potrgal in ne nazaj pritrdil kot bi treba...

Je pa presenetljivo nizka cena pooblaščenca.
Če le ne bo potem še 22% davka gor, pa cena po kosu zajle (se pravi x2) pa še kakšna čudna dodatna postavka...
Ali pa bodo same zajle koštale 200eur, pa 70 delo.
Me prav zanima razplet, pa seveda privoščim da bo vse skupaj poceni kot je rečeno.
amir90
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Okt 04, 2017 5:44 pm

Ne ne materijal sem sam priskrbel. Zmenil sem se samo za delo. Torej delo je racunano 70€. Zajle sem kupil preko autodoca. Upam da bo tako kot obljubljeno, vsekakor bom porocal.
amir90
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Okt 04, 2017 5:44 pm

No pa ni bilo kot je bilo obljubljeno. Avto pustil na servisu, kjer mi obljubijo da je 70€ cena za zamenjavo zajl ročne zavore. Čez par ur prejmem klic, kjer mi obrazložijo da je cena za takšen poseg cca 250€ ampak da bi mi dali popust zaradi napačne ocene in cena z popustom bi bila cca 150€. Avto sem odpeljal iz servisa. In ga bom servisiral pri privat mehaniku.
Odgovori
  • Informacija