Težave z ZF8/AT8 menjalnikom - Giulia / Stelvio

Tehnične teme o Giulii in Stelviu

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Adrijana@
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Jan 27, 2021 1:32 pm

Pozdravljeni,


Sem lastnica te lepotice, ampak imam težavo, katero ne znajo rešiti niti na servisu. Večinoma vozim v N sistemu in ko zmanjšujem hitrost, ni pomembno ali zaviram ali ne, se mi avto sam prestavi iz višje prestave v nevtralo. Kar so na servisu opravičili, da je sistem prilagojen zmanjšani porabi goriva. V praksi je pa to kar precej nenavadno, saj avto malo poskoči. Odvisno pač od hitrosti.

Najprej me zanima ali sploh ima še kdo Veloce, da morda vidimo ali se srečujete z istimi težavami?
Uporabniški avatar
Zhagar
Moderator
Moderator
Prispevkov: 3725
Pridružen: Pe Okt 16, 2009 4:12 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2011 & Alfa Romeo 145 1.6 Boxer 1995
Kraj: Ljubljana

Je še v garanciji?

Če ni, pelji v podjetje Enigma Motorsport, da naredijo optimizacijo menjalnika.
Alfa sport
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1313
Pridružen: Ne Jul 23, 2006 11:55 am

Prva lastnica?
Starost vozila?
Ali je ta pojav od začetka lastništva?
Ali se to vedno zgodi pri isti hitrosti in le na ravnem?
Adrijana@
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Jan 27, 2021 1:32 pm

Avto je nov, motor je 2020 letnik, na 2019 se to ne dogaja Motor je 2,2, 210 hp.
Avto ob zmanjševanju hitrosti pod 120 na uro to naredi vedno. Ampak samo v N načinu vožnje.

V bistvu so, kolikor sem uspela govoriti z Italijo in Ljubljano, naredili namerno ta varčevalni program, ampak je nesmiseln in po moje še nevaren. Zato bi rada govorila še s kom, ki ima isti motor.

Sem že klicala Enigmo, ga peljem drug teden, pa bomo videli
Veron
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 538
Pridružen: Ne Maj 01, 2005 6:13 pm

Pri nas doma je 2020 (ampak proizvodnja 2019) Stelvio 2.2 210, pa tega ne počne. Ampak koliko razumem, ti imaš 2020 FL, tako da ti težko pomagam.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

To je t.i. funkcija "coasting" ali "sailing", ki jo ima veliko novejših avtomobilov, namen je varčevanje goriva.
Proizvajalci navajajo do 5% prihranek goriva, seveda je treba take navedbe vzeti z rezervo... vsekakor pa ta funkcija ne predstavlja nevarnnosti.

Take stvari je ponavadi kar težko deaktivirat, ker ne gre samo za delovanje menjalnika, ampak je to izvedeno v kombinaciji z elektroniko motorja.
Edini problem ki ga vidim v vašem primeru je, da ste omenili da avto "cukne", ko se ta funkcija izklopi.
To bi lahko kazalo na neko težavo v delovanju menjalnika, ali pa preprosto slabo napisan software oziroma slabo izvedena sinhronizacija motorja in menjalnika.
Adrijana@
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Jan 27, 2021 1:32 pm

Ja, takšno belo še videvam :). Če ste to vi.
Adrijana@
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Jan 27, 2021 1:32 pm

Hvala g.TribesMan točno tako je.

Mene ne moti njihova politika varčevanja, čeprav menim, da je ravno nasprotno. Imam tudi posnetke, ko sem pošiljala v Ljubljano, da se ob tej "akciji" dejansko poveča poraba.
Moti me to, da avto cukne in nekako bi rada dosegla, da če sem že prišla do svojega tako želenega avtomobila, ne počne tega.
Nevarnost pa po moje pomeni to, da avto npr. pred krožnim križiščem, ko zaviraš vrže v nevtralo, spustiš zavoro in ker prej si navajen, da zavira tudi mašina v tem primeru pa avto gladko steče naprej. Ne vem, morda moram spremeniti način vožnje?? Ne vem več :)
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Poraba je pri dizlu, ko spustiš gas, 0l/100km. Ko daš iz prestave je poraba 1,5l/h. Vendar. Avto zavira ko je v prestavi.
Če moraš zato določen del poti nazaj pospeševati da držiš konstantno hitrost, je poraba recimo 6l/100km. Povprečna poraba je zato v coasting načinu v večini primerov nižja kot če je avto v prestavi. Se pa uporabniku, ki gleda trenutno porabo to mogoče ne zdi tako :wink:
Slika
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Jah, vsekakor je potrebna vsaj prilagoditev voznega stila.
Podobno kot v primeru avtomatskega menjalnika, zaradi katerega se avto vozi nekoliko drugače kot z ročnim menjalnikom...

Glede porabe je pa tako kot je Hranata napisal. Namen coastinga je da motor ne upočasni avtomobila, na račun tega da je poraba v coastingu nekoliko višja, saj mora motor sam vzdrževati prosti tek.
Če avto funkcije coastinga ne bi imel, bi bila poraba sicer v trenutku ko spustiš pedal za plin, nižja, vendar na račun tega da bi avtomobil izgubil veliko več hitrosti. Zdaj, v nekaterih primerih je to koristno, v drugih ne.

Kakor jaz razumem princip delovanja sistema, dokler z nogo pritiskaš na pedal za plin ali zavoro, se coasting ne bo aktiviral.
Če ne pritiskaš nobenega pedala, se pa funkcija aktivira. Tako da iz tega stališča lahko voznik dokaj enostavno kontrolira kdaj se bo funkcija coastinga vklopila.
Tako da če recimo v primeru približevanja v krožišče, ki ste ga navedli, samo rahlo držite pedal zavore, samo toliko da zavore niti še ne primejo, bo to signal sistemu da se coasting ne aktivira.

Nisem pa še vozil avtomobila s to funkcijo...
Uporabniški avatar
Zhagar
Moderator
Moderator
Prispevkov: 3725
Pridružen: Pe Okt 16, 2009 4:12 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2011 & Alfa Romeo 145 1.6 Boxer 1995
Kraj: Ljubljana

Adrijana@ napisal/-a:Hvala g.TribesMan točno tako je.

Mene ne moti njihova politika varčevanja, čeprav menim, da je ravno nasprotno. Imam tudi posnetke, ko sem pošiljala v Ljubljano, da se ob tej "akciji" dejansko poveča poraba.
Moti me to, da avto cukne in nekako bi rada dosegla, da če sem že prišla do svojega tako želenega avtomobila, ne počne tega.
Nevarnost pa po moje pomeni to, da avto npr. pred krožnim križiščem, ko zaviraš vrže v nevtralo, spustiš zavoro in ker prej si navajen, da zavira tudi mašina v tem primeru pa avto gladko steče naprej. Ne vem, morda moram spremeniti način vožnje?? Ne vem več :)
Definitivno prilagoditi stil vožnje. To kar navajate je ''šolsko'' po avtošoli, kjer vztrajno težijo, da se je treba sprehajati iz višje prestave v nižjo dokler se avto ne zaustavi. Jaz vržem iz 6. prestave v nevtralno in uporabljam izključno zavore za zaustavitev. S tem je popolna kontrola vozila in motor ne vpliva na pogonski sklop. Posledično je tudi manj stresa na sklopko, vztrajnik in prenose. Ob pravočasnem predvidevanju prometa pa prav tako ni dodatne obrabe zavor.

Ko sem vozil Stelvio 2018, 2.0 MA ZF8 sem iz D vrgel sam v N in jadral, do rdeče luči oz. do zastoja.
Alfa sport
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1313
Pridružen: Ne Jul 23, 2006 11:55 am

Najbrž jadral.
Novejši ZF menjalnik ima to funkcijo, kot opisano zgoraj, pri starejših pa to ni priporočljivo oz je škodi menjalniku.
Več pa na google.
sleby
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5743
Pridružen: Po Nov 24, 2003 1:16 am
Član Alfa Kluba: 0
Kontakt:

Napisala je, da ji vrze v N tudi ko zavira, kar je zelo nenavadno.
Ne vem kako ima stelvio to rešeno, niti kakšen menjalnik ima, ampak pri mojem volvu se coasting izklopi v trenutku, ko se dotaknem pedala za zavoro ali gas.
Pa tako ali tako je coasting delujoc le v eco načinu, kar je za moje pojme edino pravilno - tako bi moral biti tudi start/stop.
Slika
Adrijana@
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Jan 27, 2021 1:32 pm

Torej, hvala za vse odgovore.
Po moje zdaj, ko imam več informacij, ima Alfa ta coasting sistem zelo neprilagojen oz. nedodelan, ali pa ima ravno moj avto napako. Mislim, da je trenutno edini v Sloveniji. Upam, da se še kmalu najde kdo, da bomo lahko vsaj primerjali. Seveda ni mišljeno, da avto kar skače po cesti. In, da se sistem vklaplja pri zaviranju.
Odločila sem se, da pišem še v Italijo, da vidim kaj menijo tam, ker v Ljubljani očitno ne bo nič, dokler se še kdo tak ne najde.

Hvala
Uporabniški avatar
Zhagar
Moderator
Moderator
Prispevkov: 3725
Pridružen: Pe Okt 16, 2009 4:12 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2011 & Alfa Romeo 145 1.6 Boxer 1995
Kraj: Ljubljana

Javi prosim feedback, nas zanima.
Odgovori
  • Informacija