Zarečene sanje

kar vam pade na pamet
Odgovori
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

Predzgodba: viewtopic.php?f=7&t=42531" onclick="window.open(this.href);return false;

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 15. oktober, 2020, 13:44
zadeva: Zarečene sanje


Draga Nina,

Minilo je že dosti časa in preteklo mnogo vode odkar sva zadnjič kofetkali, se slišali ali si izmenjali elektronska sporočila. Pred nekaj dnevi oziroma nočmi sem imela grešne sanje, ki jih moram nekomu izpovedati, seveda najraje tebi, ki si moja najboljša prijateljica. Takole je bilo v mojih sanjah:

Stala sem pred avtomobilom, neke nedoločene znamke. Težilo me je, da se zarečenega kruha pač največ poje. Že na prvi pogled me je prevzela njegova zapeljivost čistih linij, popolna blesteča apolinična lepota. A ker je po Nietzsche-ju celostna umetnina sestavljana tudi iz dionizičnega dela, ki z apoliničnim tvori neločljivo celoto, se odločim, da ga preizkusim in odkrijem še njegovo dionizično domeno. Vsaka zmenkarija se začne, oziroma ima svoj prvi zmenek. Sesedem se za volan. Zahrumi galop kakih dvesto iskrih konjičev, ki me čvrsto priklenejo v školjkasto oblikovan sedež. V mojih sencih dionizično zazveni več sto cerkvenih zvonov. Dih in izdih. Drvim po vrhniškem klancu. Za seboj puščam počasnele. Predajam se pišu zraka. Na Uncu zapustim avtocesto in se podam po Kačjih ridah. Igram se z orjaškim navorom in preizkušam do kam smem. Podvozje se izkaže za čvrsto in hkrati dovolj mehko, da požira neravnine, kot bi me gladila čvrsta a hkrati nežna moška roka, ki vedno znova in znova zahteva čedalje več. Potem srebam kavico in se sladkam s torto v enem izmed opatijskih lokalov. Nazaj pa, čez Knežak kajpada. Drvenje skozi serpentine je ena sama vesela trgatev. Malo manj vesela postanem, ko me v Šembijah na laser ujame policist. Nataknjena ima temna refleksna sončna očala, tako da ne morem vedeti, kam natančno motri. Napiše mi kazen ter me pospremi z opominjajočimi besedami: »Naj ti bo to v poduk, da ne boš več podila, kjer je hitrost omejena!« Potem me neusmiljeno prebudi na budilko naravnan prenosni telefon.

Draga Nina, ne vem, kaj pomenijo te tako silovito doživete sanje, ki sem ti jih pravkar zaupala. Po spletu sem iskala na straneh posvečenih psihoanalizi za morebitno razlago, pa nisem ničesar našla. Le na strani s sanjskimi bukvami sem našla navedbo, da avto nekako simbolizira našo osebnost. Kaj misliš? Ali bi ti morda imela kakšno razumno razlago za moje sanje? :?:

Imej se karseda lepo, Nataša.

PS: Za zmenek ob kavici me vedno lahko pokličeš.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 18. september, 2021, 13:03
zadeva: RE: Zarečene sanje

Draga Nina,

V življenju je že tako, da se zarečenega kruha največ poje. Grešila sem. Ni nujno, da ne vedno pomeni ne. Do sedaj sem se namreč na daleč izogibala vsemu, kar je dišalo po terencih. A tokrat me je zapeljal osupljivo čeden in očarljiv Tipo Cross. Morala sem seči v nogavico, kajpada. Ima velika platišča in široke gume. Zaradi tega deluje suvereno in estetsko. Motor je samo trivaljni, vendar turbinsko puhalo ali nekaj takega skrbi, da avtomobilček ni navorsko podhranjen. Ne vem sicer, kako se bom sprejela nekoliko večjo porabo bencinskega motorja, kajti vajena sem bila dizla, ki je bil nadvse žepu prijazen. Malo me tudi skrbi, kako bo avtomobilček vlekel v zasnežene klance v primerjavi z dizlom, ki je imel le nekoliko težji blok motorja v nosu. Tudi prtljažnik ne ocenjujem s presežniki, saj pri dveh otrocih ni potrebno posebej razlagati, kaj pomeni imeti spodoben prtljažni prostor. Moram pa priznati, da sem nekoliko nebogljena tudi pred goro infotainmenta in najrazličnejših funkcij, ampak vzeti si bo treba čas. Nekaj časa sem si že vzela, kajti malček ne premore slovenskega jezika na prikazovalniku, zato sem preklopila na prikazovalnik v angleščini, a sem morala najti preklop na metrične enote, kajti prikazoval mi je hitrost v imperialnih miljah in potrebno je bilo iskati. Številke na merilniku hitrosti so simpatično v lihih deseticah, kar kaže, da je avtomobilček namenjen predvsem nekonvencionalnim voznikom.

Ampak Nina, srčno upam, da se z zapeljivcem ujamem na daljši rok. Mislim, da bo kar pravi.

Lepo te pozdravlja, Nataša.
Priponke
Še slika zapeljivca
Še slika zapeljivca
Zadnjič spremenil marko vitas, dne Pe Okt 08, 2021 4:55 pm, skupaj popravljeno 4 krat.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 4. oktober, 2021, 21:30
zadeva: RE: Zarečene sanje


Draga Nina,

Zdaj sva z mojim novim prijateljem že dodobra spoznala. Tip se je zares izkazal. Pohajala sva po slikovitih krajinah Prekmurja in Prlekije, z obveznim razvajanjem v wellnessu toplic in ob večeru za zaključek dneva srebanje vina na eni izmed turističnih kmetij med goricami, čarobno nepozaben konec tedna.

Tudi funkcije pri avtu so mi postale že dodobra domače in jih s pridom uporabljam. Edino pri navigaciji se še malo lovim. Poraba je presenetljivo skromna. Računalnik je nameril 5,8 l/100 km porabe pri zmerni relacijski vožnji, kar je slab liter do liter in pol več kot pri dizlu, ki sem ga prej imela. Pri mestni vožnji ali ob priganjanju bi utegnila biti razlika še malo večja. 100 pridnih konjičev skrbi, da je potovalno hitrost 130 km/h mogoče doseči že s 3000 vrtljaji na minuto, čeprav bi bil kakšen konjiček več pod havbo tudi dobrodošel. Motor je dobro izoliran in značilnega zvena trivaljnika skorajda ni mogoče slišati. Skratka z avtom sva se popolnoma ujela. Zdi se mi, da je avto celo nekoliko manj trd kot prejšnji tipo, kar je pisno na kožo in tako zelo godi ženski avtomobilistični duši.

Lep in prisrčen pozdrav,

Nataša :ukliam:
Priponke
Zapeljivec med blestečimi sončnicami v soncu
Zapeljivec med blestečimi sončnicami v soncu
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 28. oktober, 2021, 21:05
zadeva: Zarečene sanje


Draga Nina,

veš, včasih se hrepenenja izpolnijo čisto nenadejano. Izpolnitev se prikrade čisto potiho, a hkrati bliskovito, kot bi udarila strela z jasnega neba. Končno so se mi odprla nebesa. Uresničila se mi je želja obiskati Sicilijo. Moj novi prijatelj se je ponovno izkazal. Pogumno me je povabil na potovanje po Siciliji. Otroke sem seveda prepustila v varstvo noni. Tokrat pa se nisva podala na pot z avtom, ampak z letalom. Z moškimi je pač tako, da so podobni poletu z letalom. Najvznemirljivejši del poleta je vzlet. Potem nekaj časa letiš nad oblaki, dokler zopet ne pristaneš na trdnih tleh. Sprejmem tveganje in igro. Kaj pa mi preostane drugega, saj le od spominov živimo.

Sprehod po Cataniji, večerni utrip mesta, vrvež na promenadi, nepozabno. Mesto je v dolgi zgodovini vsaj petnajstkrat zalila lava z vulkana Etna in ga povsem uničila. Vsiljuje se misel, da bi to lahko bila nenapisana prispodoba sicilijanske zgodovine. A po drugi strani izbruhi Etne z vulkanskim pepelom, ki je odlično mineralno gnojilo, izdatno pripomorejo k plodnosti tukajšnje izjemno rodovitne zemlje, katera je temelj vsakokratnega razcveta sicilijanske družbe.

Naslednji dan se odpraviva pod vznožje Etne. Po pobočju prideva do nadmorske višine približno 1900 m. Višje zaradi megle in dežja ne gre. Potolaživa se z žganjem Fouco dell'Etna. Spustiva se nazaj na riviero. V eni izmed brezštevilnih restavracij obedujeva lokalno specialiteto, izjemno okusne zvitke iz ribe mečarice. V Taormini pa si za posladek privoščiva najbolj znano sicilijansko sladico, imenovano Cannoli, božansko. Potem opravim nekaj manjših nakupov sicilijanske keramike.

Taormina in Giardini Naxos sta bila zaradi aktivnosti Etne pod tanko plastjo vulkanskega pepela. Slednji je bil menda prva grška kolonija na otoku. Danes predstavlja Taormina, ki je bila prav tako dolgo grška kolonija, simbol turizma visoke kategorije. V času antike, kot tudi v času normanske vladavine v srednjem veku, je bila Sicilija nekaj časa intelektualno središče sveta. Tu so domovali na primer veliki učenjak Arhimed, dramatik Ajshil in filozof Empedoklej ter drugi veliki umi. Ob tem želim poudariti, da filozofija, po mojem mnenju, od antičnih časov do danes ni bistveno napredovala in da si v antiki veljal za idiota, v kolikor se nisi zanimal za javne zadeve in se temu primerno tudi nisi udejstvoval. Kaj pa danes? Ravno obratno. Zakaj? Ker smo deklinacija antične civilizacije. Ljudje v starem veku so bili najmanj toliko pametni kot smo danes. Nisem si mislila, da se bo sprva romantični podaljšani konec tedna tako začel počasi sprevračati v duhovno romanje. Tako kot je veliki filozof Friedrich Nietzsche iskal med švicarskimi Alpami skrivnost, tudi jaz sedaj iščem v temačnih jesenskih dnevih med sicilskimi hribi, med palmami, nasadi pomarančevcev in vulkanskim pepelom pot, kako doumeti skrivnost večnega vračanja enakega. Ubrala sem pač svojo smer.

Potujeva po notranjosti Sicilije, ki je bistveno manj poseljena kot obala, proti Dolini templjev v bližini mesta Agrigento, ki je v antiki bojda štelo tristo tisoč duš, danes jih šteje dosti manj. Najprej si ogledava Herin/Junonin tempelj, ki je bila zaščitnica družine in prevaranih želja. Boginji Heri so žrtvovali bela jagnjeta v čast, a jaz ne vem, kako naj se ji priporočim. Potem je tu tempelj slogi, za katerega pa se ne ve, kateremu Bogu je bil posvečen. Danes velja za najbolje ohranjen antični tempelj na svetu. Ohranil se je, ker je nekaj časa služil kot krščansko svetišče. Tu so še ostanki Zevsovega in Herkulovega templja. Okrepčava se z lokalno posebnostjo, kavo z mandljevim mlekom in se odpraviva dalje.

Palermo, milijonsko velemesto. Kulturni utrip mesta je po letakih in plakatih videti precej živahen. Tu je veličastno gledališče Massimo. Katedrala normanskih kraljev Monreale nad mestom je zares vredna ogleda. Notranjost katedrale je vsa okrašena z mozaiki, kar neposredno priča o bogastvu in veličini takratnega normanskega kraljestva. Na vsakem koraki so vidni sledovi oziroma vplivi arabske in bizantinske umetnosti. Zgodnjekrščanske katakombe so bile zaradi prenove na žalost zaprte.

Očarani z večplastno etnogenezo in s tem povezanimi pojavi cvetočih kultur, z burno zgodovino otoka in z neusmiljenimi stoletnimi upori, se v meni prebudi angel, ki se mi oglasi v mislih: "Ampak organizirani kriminal vendar ni socialno sprejemljiv!" A prebudi se tudi hudič: "Kaj pa je socialno sprejemljivo? Kdo o tem odloča? Vest peče, kadar značaj ni dorasel storjenemu. To velja tudi ali morda predvsem za ljubezenske zadeve. Tudi jaz imam pravico do moči. Vsak upor ali vstaja je spočetka socialno nesprejemljiva. Začenši z zgodnjimi kristjani, ki so živeli za tiste čase na prav tako na socialno nespremenljiv način. Z zamahom roke, kot bi želela odgnati nadležno muho, skušam razbistriti zmedo v svoji glavi. Kar kaže, bom po vsej verjetnosti morala še dolgo iskati dalje. Bojim pa se, da bom kot večna obsojenka morala še naprej tavati med neskončnim iskanjem resnice. Motiv, ki se tako pogosto pojavlja v literaturi. Čeprav, če sem iskrena, moram priznati, da komaj čakam na naslednje potovanje neznano kam.

Rada te imam, potovati pomeni živeti,

Nataša.
Priponke
Catania ponoči
Catania ponoči
Vulkanski pepel na ulicah mesteca Giardini Naxos
Vulkanski pepel na ulicah mesteca Giardini Naxos
Niti Porsche ni imun proti vulkanskemu pepelu
Niti Porsche ni imun proti vulkanskemu pepelu
Riviera v okolici Taormine
Riviera v okolici Taormine
Nasad pomarančevcev
Nasad pomarančevcev
Sicilijanske keramične glave. Dediščina legende iz časov arabske vladavine
Sicilijanske keramične glave. Dediščina legende iz časov arabske vladavine
Herin tempelj
Herin tempelj
Herin tempelj
Herin tempelj
Tempelj sloga
Tempelj sloga
Tempelj sloga. Oboki pričajo, da je tempelj nekaj časa služil kot krščansko svetišče
Tempelj sloga. Oboki pričajo, da je tempelj nekaj časa služil kot krščansko svetišče
Herkulov tempelj
Herkulov tempelj
Zgodnjekrščanski grobovi 6. stol.
Zgodnjekrščanski grobovi 6. stol.
Zgodnjekrščanski grobovi 4. stol
Zgodnjekrščanski grobovi 4. stol
12_Grob_4_1.jpg (79.52 KiB) Pogledano 1984 krat
Palme
Palme
Pokrita vinska trta za namizno grozdje
Pokrita vinska trta za namizno grozdje
Arabski napis
Arabski napis
14_Arabski_napis_1.jpg (35.27 KiB) Pogledano 1984 krat
Bizantinska umetnost
Bizantinska umetnost
15_Bizanc_1.jpg (42.76 KiB) Pogledano 1984 krat
Golota
Golota
Hribi v zaledju Palerma
Hribi v zaledju Palerma
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 30. april, 2022, 21:43
zadeva: Skok v Benetke


Draga Nina,

kot kaže sva se z mojim zapeljivcem le ujela, tudi na daljši rok. Prejšnji teden mi je ponovno pripravil čudovit konec tedna. Skočila sva v Benetke. Sprva se to ni zdela čisto dobra ideja, kajti Benetke se dobesedno dušijo pod težo trum turistov. Gneča je bila zares nepopisna. A je vse to je odtehtal večer, ko mi je dragi pripravil presenečenje. Nočno vožnjo z gondolo po beneških kanalih. Saj zvečer, ko ni trum turistov, mesto zares zaživi. Nepopisno. Moram priznati, da moj dragi zares ni skopušen. Saj veš, da ni bolj trpke izkušnje in bolj ostudnega spoznanja kot je, da tvoj izvoljenec varčuje na tebi.

Sicer pa sem ob pogledu na mogočne zgradbe ob vodi razmišljala, da je Benetke mogoče prišteti k majhnim italskim renesančnim mestom, ki so ogromno prispevala k razvoju naše civilizacije. Nasploh bi dejala, da so bili majhni narodi vedno vzvod kolosalnih, epohalnih sprememb, začenši z Atenami, Šparto, Makedonci, Arabci, točneje pleme Kurejšev, Mongoli, Nizozemci in tako naprej. Vsekakor pa za to potrebuješ visoko moralo skupnih vrednot. Velike države pa zaradi svoje rigidnosti in mogoče dekadence niso sposobne tovrstnih podvigov.

Prilagam nekaj slik v pokušino.

Ciao! Nataša
Priponke
Beneška gotika - okna
Beneška gotika - okna
Utrinek z beneških kanalov
Utrinek z beneških kanalov
Pogled na Canal Grande
Pogled na Canal Grande
Utrinek s trga Svetega Marka
Utrinek s trga Svetega Marka
Utrinek s trga Svetega Marka
Utrinek s trga Svetega Marka
Utrinek s trga Svetega Marka
Utrinek s trga Svetega Marka
Črna barva gondol izvira iz mračnih srednjeveških obdobij  epidemij kuge
Črna barva gondol izvira iz mračnih srednjeveških obdobij epidemij kuge
Most Rialto
Most Rialto
Rešilec na vodi
Rešilec na vodi
Gondola in smetarski čoln
Gondola in smetarski čoln
Poslikava gondole
Poslikava gondole
Gondola.jpg
Gondole_v_beneških_kanalih.jpg
Zastava Beneške republike, ki se je nekoč imenovala Republika San Marco
Zastava Beneške republike, ki se je nekoč imenovala Republika San Marco
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 3. julij, 2022, 08:01
zadeva: Vrnitev v Palermo


Draga Nina,

Metafizika, neskončno privlačna veda. Nekaj čarobnega je v metafizični znanosti. Moralo se je zgoditi. Večno vračanje enakega. Usoda je tako nanesla, slučajno ali ne, da sem se vrnila na Sicilijo, točneje v Palermo.

Dobila sem, kar sem iskala, lekcijo o pomenu neodvisnosti. Očarana nad veličino nekdanjega Kraljestva Sicilije, ki se zrcali v veličastnih cerkvah kot so Monreale, ki velja za najlepšo cerkev na svetu, Paladinski kapeli in v številnih drugih cerkvah v Palermu, se v mestni katedrali poklonim pred kriptami normanskih vladarjev Rogerija in Friedricha in drugih, ki so veljali za vzor strpnosti in vladanja po črki zakona. Tako se v cerkvah mešajo grški, arabski, normanski in latinski ter drugi umetnostni vplivi.

Sicilija je kronski dragulj. Vsi so si želeli te lepotice. Njena velikost je primerljiva s Slovenijo, a njena naravna bogastva so bržkone daleč večja.

Omeniti moram še spektakularna kulinarična doživetja in obvezno kopanje v Mondellu, utrip mesta, Babilon jezikov in še marsikaj drugega. Več ti opišem ob kavi. Za pokušino prilagam nekaj fotografij.


Ciao, toliko iz Palerma,
Nataša
Priponke
Mestna katedrala v senci
Mestna katedrala v senci
Katedrala_v_senci_2.JPG (25.58 KiB) Pogledano 1000 krat
Značilna palača
Značilna palača
Značilna_palača.JPG (65.36 KiB) Pogledano 1000 krat
Ozka uličica v Palermu
Ozka uličica v Palermu
Ozka_ulica_v_Palermu.JPG (40.9 KiB) Pogledano 1000 krat
APE-taksiji
APE-taksiji
APE-1.JPG (53.13 KiB) Pogledano 1000 krat
APE-Taksiji
APE-Taksiji
APE-2.JPG (55.35 KiB) Pogledano 1000 krat
APE-Taxi
APE-Taxi
APE-3.JPG (48.11 KiB) Pogledano 1000 krat
Napis, tabla na ulici v Palermu
Napis, tabla na ulici v Palermu
Napis_na_ulici_v_Palermu.JPG (33.92 KiB) Pogledano 1000 krat
Moderna raznolikost na valovih globalizacije
Moderna raznolikost na valovih globalizacije
Halal.JPG (45.13 KiB) Pogledano 1000 krat
Zadnjič spremenil marko vitas, dne Ne Jul 03, 2022 1:42 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Glede naravnih bogastev bi se dalo še in še razpravljati ...
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

Morda res. Stari Grki so bojda za ustanavljanje kolonij iskali vodo, plodno zemljo in kamnolome. Zato so Sicilijo tako hitro kolonizirali.

Lp...
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

od: natasa@teleport.com
za: nina.zupanc@vozelj.net
datum. 30. april, 2023, 16:02
zadeva: Izlet v Gardaland


Draga moja Nina,

moj ljubi me je zopet presenetil. Ponudil se je, da me skupaj z otroki popelje na izlet v Gardaland. Seveda sem sprejela. Kako zelo dober je z menoj in hkrati neverjeten z izkazovanjem neizmernega potrpljenja z mojimi otroki. In jaz? Oh, kako zelo ga ljubim. Vse bi naredila zanj. Napad kiča, kot ga vidiš v Gardalandu, ni mogel dobro vplivati name, a sreča v očeh mojih otrok in njihovo zadovoljstvo nad dogodivščinami v zabaviščnem parku odtehtata vse.

Sicer pa sem vse tegobe udara kiča in hrepenenja po lepoti, nadoknadila in potešila naslednji dan ob povratku, ko smo se ustavili v Padovi, ki je kot neodkriti dragulj čakala, da jo odkrijemo. V Padovi je našel poslednje zatočišče tudi Anton Padovanski, kjer tudi stoji čudovita bazilika z relikvijami, posvečena temu svetniku, zavetniku malih živali, konj in nosečnic. Priporočajo se mu tudi za izgubljene stvari, zoper neplodnost ter vsakršno zatiranje. V Padovi smo si ogledali zanimivo razstavo o genialnem slikarskem paru Fridi Kahlo in Diegu Rivieri ter njunimi sopotniki. Obedovanje v starem mestnem jedru. Nepozabno. Tu je še prekrasen botanični vrt in eden izmed največjih trgov v Evropi in drugo.

Toliko zaenkrat, ciao,
Nataša

PS: Na italjanski cestah je mogoče videti vsako leto manj italjanskih avtomobilov, vsaj tako se mi dozdeva.
Sicer pa 801 km ležerne vožnje. Poraba 5,7 l/100 km in povprečna hitrost 69 km/h.
Priponke
Gd_1.jpg
Gd_1.jpg (117.73 KiB) Pogledano 309 krat
Električna prihodnost?
Električna prihodnost?
Gd_2.jpg (86.15 KiB) Pogledano 309 krat
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Gd_4.jpg (78.66 KiB) Pogledano 309 krat
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Bazilika Sv. Antona v Padovi
Zidne poslikave v Padovi
Zidne poslikave v Padovi
Zidne poslikave v Padovi
Zidne poslikave v Padovi
Odgovori
  • Informacija