Avtomatski menjalnik / Q-Tronic - Vzdrževanje

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
m1ch0
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 50
Pridružen: Ne Feb 20, 2011 1:15 pm

Na forumu nisem našel nobene teme, ki bi kaj govorila o vzdrževanju Q-Tronica (mogoče sem jo kje spregledal).

Zanima me, kako je kaj s tem. Mehanik mi je rekel, da je potrebno na 90k km menjati olje in filter za menjalnik. V navodilu od Alfe in Q-Tronica pa nisem nikjer zasledil, kako je z vzdrževanjem le-tega.
"You can't be a true petrolhead until you've owned an Alfa Romeo" Jeremy Clarkson
Uporabniški avatar
AR-146
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2668
Pridružen: Ne Okt 05, 2003 12:33 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

Audi vem da naj bi mel na 150k km (ga ma sodelavec) za alfo pa res ne vem najbrš tud kle nekje
Uporabniški avatar
m1ch0
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 50
Pridružen: Ne Feb 20, 2011 1:15 pm

Sem pogledal na tej strani http://aftersales.fiat.com/ELUM/main.as ... sExaminer=

navodilo za Q-Tronic in piše da se na vsakih 35000 km olje po potrebi dolije. Nikjer ni omenjena menjava. A to drži, ali je potrebno še vedno v celoti menjati olje v Q-Tronicu.

Katero olje pa je najbolj priporočljivo. Na Selenia strani in v Alfa navodilu je priporočljivo olje TUTELA GI/VI, vendar ga nikjer nisem našel pri nas v prodaji.
"You can't be a true petrolhead until you've owned an Alfa Romeo" Jeremy Clarkson
gregork
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Sep 29, 2008 2:10 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Bohinj

Meni ga je na 141.000 km zamenjal, ker sem mu sam naroču, da imam vse pod kontrolo.
:lol:
AR ruls
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

pri mercedezu ne pis enic glede menjave ali vzdrzevanja, edino pise e je kaj narobe, se zglasite pri pooblascenem servisu haah sm mislu d bom crknu od smeha

ja drgac na 150 nej bi ga menjal, ce use dihta ga tudi manjkat ne sme
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
Uporabniški avatar
Dezzo
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 52
Pridružen: Ne Apr 25, 2010 8:32 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Laško

Meni so na pooblaščenem servisu rekli da se v osnovi nič ne vzdržuje menjalnik v smislu "don't fix it, if it ain't broken". So pa dodali, da naj bi se po navodilih olje menjalo na 200.000 km.

Je pa to olje Tutela GI-VI, ki stane konkretnih 30 € za liter, noter ga pa gre 3,8 litra.

Jaz imam na števcu trenutno 143.000, pa še mogoče nekaj prek (uvožen auto), tak da bom dal menjal. Edin olje iščem bolj poceni...ampak še nisem našel zaenkrat :x
jakaleg
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 39
Pridružen: To Sep 15, 2009 5:43 pm

mam en resen popravek na predhodni post, olje res stane 30 eur/liter, pri pravilni menjavi pa se ga porabi cca 7 litrov. jaz sem menjal pri 120k in je bla razlika v delovanju kr zlo opazna
Uporabniški avatar
Dezzo
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 52
Pridružen: Ne Apr 25, 2010 8:32 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Laško

Ja in ne. Torej, kakor je meni vodja servisa povedal, je olja res cca.7 litrov noter, ampak ga ni mogoče toliko spraviti ven zaradi konstrukcije menjalnika - od tod tista cifra 3,8 l. Naj bi pa po tej (če rečem delni menjavi) to vajo po določenenm času še enkrat ponovil, torej še enkrat 3,8 l.

@jakaleg: A lahko zaupaš, kje si to rihtal, da so ti ga naenkrat menjali vsega?
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

okje se da spraznt cel vn, pac umes dolivas, na drugis trani pa tece ven in ko pritece lep ven je komplet olje zamenjano, tako sm naredu na mercedezu ml270
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
jakaleg
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 39
Pridružen: To Sep 15, 2009 5:43 pm

am to sm delu na avtotriglavu u LJ, tak naj bi biu uradno postopek za menjavo olja v tem menjalniku. ker ga več kot pol ne mors zlit ven naenrat, pač doliješ tolk kot gre, cca 3,5 L spet zaženeš avto da se vse segreje in premeša, odliješ in spet doliješ. tko nekak mi je razložu ta kolega na AC-ju.
sam je pa baje ornk fora do kolk se segreje, da ni prebvroč ali prahladen.

ker mislm da če nardipš tko kt je Crazy Alfista reku, da samo dilivaš pa pustiš da teče ven, se bl slabo premeša in še vedno ostane na dnu več starga olja
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

ja pr temu menjalniku od mecje je tko, da spodej odsraufas karter, kjer je filter in to, in gre cisto ves olje ven

ce pritece nazaj lepo olje, takega kot si not nalival, potem ves da je vse olje cisto in ni ostankov starega(no nekej minimalno sigurno sotane starega olja)
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
jakaleg
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 39
Pridružen: To Sep 15, 2009 5:43 pm

aha no ok. ker prid alfi je pa vijak za odtok nekje na sredini, in več kot pol ne morš zlit ven. edin če prevrneš avto na bok :). sam pol staro olje v menjalniku ni glih največji problem :)
SubjectX
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1001
Pridružen: To Jun 21, 2005 1:04 pm

Sicr ne vem ce je to isto, ampak jaz bi se drzal reka: dont fix what aint broken.. Vsaj tako je bilo pri mojem menjalniku, od menjave olja naprej so same tezave.
don1
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 240
Pridružen: To Jan 27, 2004 3:53 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Gora

Ponavadi pri avtomatskem menjalniku ne moreš dobiti vsega starega olja ven zato ker olje ostane v pretvorniku navora. Če olje ni zažgano se ne sekiraj in zamenjaj toliko kolikor ga lahko.
Uporabniški avatar
m1ch0
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 50
Pridružen: Ne Feb 20, 2011 1:15 pm

Ja postopek naj bi bil tak, da se mora olje segret na cca 85 stopinj, pa se pusti da ga steče kolk ga steče, pa novega naliješ cca 3 litre pa spet ponavljaš tolk časa da začne teči čisto olje (tko so mi v grobem razložili). Na koncu (ko skup potegneš) ga gre natočiš cca 6,8 litra kar je zaokroženo 210 € za eno tako menjavo (samo olje).

Zanima me pa kako je s filtrom. Kakor sem zvedel, naj bi za menjalnik bil tudi oljni filter.
"You can't be a true petrolhead until you've owned an Alfa Romeo" Jeremy Clarkson
Odgovori
  • Informacija