Osvetlitev kabine / notranjosti - AR 159

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

jany1
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Apr 19, 2010 7:18 pm

Lep pozdrav je že kdo menjaval notranje žarnice spredaj na strehi? Ne uspe mi dol vzeti to plastiko. Zadaj zlahkoto spredaj pa nikakor. Je že kateri to menjaval. Jaz si mislim vse notranje žarnice zamenjati z led žarnicami da ne bo takšna rumena osvetlitev. LP
Denis 159
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: So Apr 04, 2009 10:15 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sevnica

Tudi jaz sem hotel zamenjati sprednjo žarnico na stropu,ker mi je pregorela ampak na žalost v navodilih ne piše kako..piše samo,da moraš peljati na pooblaščeni servis :?
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Res je. V navodili je opisana le menjava zadnje lučke. Prvo je najbrž priporočljivo zamenjati na servisu... Očitno je preveč vezij, ali pa je potrebno razdreti pol Alfe :mrgreen:
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
Boris18
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 111
Pridružen: So Avg 01, 2009 9:00 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Domžale

Tudi sam sem že menjal prve lučke.
Da snameš cel komplet lučk s stikali , ti v prvo vzame nekaj minut, nato pa vidiš, kje je finta . Prvo snami zadnji del (ga samo dol potegneš...gre malo bolj na trdo), potem vidiš na sredini, tam kjer se združita pleksi steklo in plastika, kovinski čepek (na levi in desni strani), ki zelo močno tišči celoten pokrovček k stropu. Ta dva moraš tudi malce na grobo sneti (sta zelo zahakljana, zato si pomagaj z navadnim izvijačem), potem si pa na konju.

Upam da boš zadovoljen z LED lučkami, mene malo moti ker nikoli za 100% ne ugasne in skos malce "žari".
jany1
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Apr 19, 2010 7:18 pm

Ja malenkost svetijo ko so ugasnjene samo je pa dosti lepša notranjost v temi ko odpereš vrata se ti prižge belina in zelo lepo izgleda. sem zadovoljen.
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 151
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Brlenje LED diod notranje prednje stropne razsvetljve tudi ko so le te ugasnjene odpraviš z vzporedno vezanim ali prilotanim navadnim 1/4W uporom vrednosti 1k5. Lahko to prilotaš kar na ploščici, ali pa vkombiniraš v ledico.

Za luči v vratih ne potrebuješ nobenega vzporedno vezanega upora.

Za luč v predalu rabiš 220 ohmov (1W), ne toliko zaradi brlenja, kot zaradi tega, da ti bo sploh delala.

Če zamenjuješ žarnico v prtljažniku boš prav tako potreboval vzporedno vezat upor 220 ohmov (1W), če pa rabiš zamenjat pozicijske prednje luči, ali pa luči na tablici z ledicami potrebuješ vezat vzporedno upor 120 ohmov (2W). Vse to pa o predpostavki, da nameščaš vsaj 0,5 W led.

Če montiraš led lučke, ki so sestavljene iz klasičnih 3 ali 5 mm led diod pa je potrebno z uporčki it še malo nižje ter pri tem ne pozabit na P=U2/R oz. prilagodit temu moč uporčka.

Pa še en tip. Tako na prednji stropni, kot na zadnji stropni lučki je na straneh pleksija kot neka izbočena črtica (dve levo, dve desno). Na tistem mestu se v stropnem delu nahaja kovinski jeziček, ki lučko tišči v tapiserijo. Dovoj je samo en gladek in čist izvijač da se jeziček umakne in lučko stakne najprej na eni in nato na drugi strani. Kot je bilo že omenjeno so na prednji lučki tudi hakelci, vendar pa ne predstavljajo ne vem kakega problema in se načeloma ne bi smeli zlomit. Dovolj je samo da silo pametno uporabimo in pri delu ne izgubimo živcev.

Prvič bo potrebno 15 do 20 minut lomljenja prstov in potrpljenja, nakar pa vaja dela mojstra in zamenjavo opraviš v dobri minutki.
vučko
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 151
Pridružen: So Jun 19, 2010 2:46 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ajdovščina

Še kratka slikovna navodila za demontažo prednje stropne lučke.

Jaz uporabim kar manjši gladek kuhinjski nož:
Slika

Najprej dva na levi strani:
Slika

Nato še na desni strani:
Slika

Nakar sta še dva jezička v oddelku za očala levo+desno:
Slika

Tako se stvar populi dol s stropa, jezički so označeni:
Slika

To pa sta dva hakelca, ki se ne bi smela zlomit:
Slika

Vaja pa dela mojstra.

:D
Uporabniški avatar
Uroš
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3652
Pridružen: Po Mar 22, 2004 4:35 pm
Kraj: Maribor-Tezno

=D>
Uroš
Denis 159
Alfist
Alfist
Prispevkov: 480
Pridružen: So Apr 04, 2009 10:15 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sevnica

na sivi plastiki sem opaziu, da so "puščice" usmerjene proti jezičkom..joj..jaz sem pa samo sivo plastiko spravu dol #-o ..pa čudno..nič ni šlo na silo..imeu sem pa pregoreno sredinsko žarnico..
bom pogledau jutri ko bo svetlo, če se da žarnico zamenjati iz zgornje strani..brez da bi se snela siva plastika..potem jo bom kar zalepiu skupaj :?
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Hvala za to slikovno navodilo =D>
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

Živjo, zanima me če je že gdo kaj zamenjaval ? Namreč rad bi menjal pa nevem kako in kaj :D, kaj naj nabavim in kje :D...
Uporabniški avatar
coolbits
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 22, 2010 9:53 am
Vozilo: Brera 2008 2.4 154kw
Kraj: Sežana

Malo si preberi tole temo:

http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-159 ... 159-a.html

Važno je da ledice podpirajo CANbus.
edey
Alfist
Alfist
Prispevkov: 284
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 9:51 pm

Uporabniški avatar
Aless
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2180
Pridružen: To Jan 09, 2007 10:58 am
Vozilo: ....
Kraj: Bizeljsko / Maribor
Kontakt:

iz linka iz alfaowner pride menjava vseh omenjenih 70€ :?
matej159
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 78
Pridružen: Ne Sep 25, 2011 12:54 pm

ravno sem tudi jaz zamenjal vse žarnice z LED! zanima me, če ledike skos po malem gorijo...je lahko s tem kaj narobe?
Odgovori
  • Informacija