Motorno olje za JTDm motorje

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Prebrskaj po tem forumu malo o hvalospevih in zadovoljstvu! S Strajnarjem...
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

2.4 motor lahko fura na 5W40 in 5W30. Po želji. Jaz priporočam 5W40... ker je mal gostejše in bolj trpežno olje. 5W30 je za long life cikle (za ljudi ki delajo ogromno kilometrov) in za tiste ki hočejo prišparat pol decilitra na porabi.
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

@Damijan
Sem malo pobrskal po forumu pa ne najdem nič konkretnega o Štrajnarju.
Vedno se bo našel folk, ki bo koval teorije zarote in siguren sem, da ne boš našel delavnice s katero bodo prav vsi zadovoljni. Na koncu koncev smo si tudi ljudje različni in nekatere je pač nemogoče zadovoljiti. Nekateri imajo pa smolo in za vse krivijo druge.

Mimogrede - za veliki servis me bo prišlo pri Štrajnarju cca 570€ (delo in material), s tem da olje zagotovim sam.

@TribesMan
Odločil sem se za 5w30 - zaradi boljših lastnosti pri hladnem motorju - boljše mazanje ob hladnem zagonu. Motorja ne tiščim pretirano, tako da 5w40 ni optimalna izbira zame.
Če so me seveda prav poučili.
Uporabniški avatar
ramo
Alfist
Alfist
Prispevkov: 313
Pridružen: Sr Maj 04, 2005 3:33 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

Nič ne najdeš ker iščeš Štrajnar tip je pa dejansko Strajnar (če govorimo o servisu ob avtocesti v Dravljah).
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Ne ne, sem iskal tudi "Strajnar" :)
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

5W30 in 5W40 imata pri hladnem zagonu popolnoma enake lastnosti, drugačne so samo pri vročem.
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

jnz85 napisal/-a:Ne ne, sem iskal tudi "Strajnar" :)
Čudno, ker meni odpre enih 15 strani...

http://forum.alfa-klub.com/search.php?k ... it=Iskanje
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

alfa_samec napisal/-a:5W30 in 5W40 imata pri hladnem zagonu popolnoma enake lastnosti, drugačne so samo pri vročem.
Potem bi lahko rekel, da je 5w40 "boljše" olje? (malo posplošeno - verjetno so še drugi parametri v igri, ne?)
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Damijan napisal/-a:
jnz85 napisal/-a:Ne ne, sem iskal tudi "Strajnar" :)
Čudno, ker meni odpre enih 15 strani...

http://forum.alfa-klub.com/search.php?k ... it=Iskanje
Saj pravim, da sem pobrskal tiste teme, pa ne najdem nič konkretnega.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

jnz85 napisal/-a:
alfa_samec napisal/-a:5W30 in 5W40 imata pri hladnem zagonu popolnoma enake lastnosti, drugačne so samo pri vročem.
Potem bi lahko rekel, da je 5w40 "boljše" olje? (malo posplošeno - verjetno so še drugi parametri v igri, ne?)
Težko reči kaj je boljše in kaj slabše - odvisno kaj gledamo (viskoznost, izgorevanje, čistost, porabo goriva, HTHS ...). Načeloma je pa tako, da so 5w30 olja kao varčna olja za kao nižjo porabo in pa za zelo zelo veliko prevoženih km na leto pod konstantnimi voznimi pogoji (beri avtocesta in 30.000 km non-stop). W40 olje ima načeloma boljše mazalne lastnosti pri višjih temp., torej ko je olje segreto. Pravim načeloma, ker ni vsako olje ... olje. Vse kar je pa 5W pa ima pod hladnimi pogoji enake/podobne lastnosti.

Kaj si imel pa zdaj notri?
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

Ne vem kaj je bilo do sedaj notri, ker sem aprila letos kupil avto od 1. lastnika in od takrat še nisem imel servisa (avto je imel 70kkm). Pozabil sem vprašati kaj je nalival noter. Ampak glede na to kako je bil 1. lastnik pedanten in skrben do avta bi rekel, da je bila noter verjetno priporočena Selenia.

Sem že napisal enkrat prej - jaz imam tudi mestno vožnjo, tako da kilometrine imam mogoče 20kkm letno, od tega je kar nekaj mestne vožnje, kjer so verjetno slabši pogoji za motor?

Bom vzel 5w30 pa je mir.

Še to - kaj se tretira pri tej mašini za visoke obrate? 3000rpm+? Ker tole lepo vleče že pri 1200rpm. Ponavadi menjam pri cca 1500-1800 rpm.
Seveda ga na trenutke tudi nateram, prav tako na avtocesti včasih odtisnem 200ko ali več, da se malo nadiha.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Če je od prvega lastnika je tako ali tako zabeležena menjava olja v servisni in piše kaj je bilo notri. Predlagam, da se še dalje držiš te gradacije, znamka samega olja pa ni pomembna.
jnz85
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 85
Pridružen: Pe Jan 17, 2014 10:59 am
Kontakt:

alfa_samec napisal/-a:Če je od prvega lastnika je tako ali tako zabeležena menjava olja v servisni in piše kaj je bilo notri. Predlagam, da se še dalje držiš te gradacije, znamka samega olja pa ni pomembna.
Nisem vedel, oz. nisem bil pozoren. Bom preveril, ko pridem domou.
Hvala za vse nasvete vsem.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Pri tvojem stilu vožnje nikoli ne boš potreboval extremno dobrih maziv, zato je katero koli olje 5-30 ali 5-40, ki se uporablja za avte z dpf filtrom več kot odlično.
Poznalo se bo samo na tvojem občutku in nikjer drugje. Verjami!
Uporabniški avatar
-=Fabi=-
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 70
Pridružen: To Dec 17, 2013 9:50 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Sevnica

a bi se dalo napisat seznam za olja za 159 in dat pod sticky ker zavsak ko iščem pregledam 30 tem pa najdem 30 različnih odgovorov...

torej za alfo 159 2.4 147kw iščem olje...
katero selenio oziroma kateri motul izbrat ?
Jej sine jej, da boš debel...pameten itak nisi..
Odgovori
  • Informacija