Čuden zvok menjalnika - AR 159 Q4

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Pozdravljeni. Od danes sem nov lastnik alfe 159 q4. Opazil sem en siptom ki mi ni ušeč. Namreč ob down shiftu se ob nekoliko hitrejšem spustu sklopke zasliši čudn zvok. Kot bi menjalnik zaškrtal. Ampak ni to. Pa na pedalu sklopke se začuti neke vibracije. Kaj bi to lahko bilo? Seveda sm opazu še da ko na mestu obračaš volan je delovanje servota dokaj glasno? Komu kaj znano? No pol pa kljub zagotavljanju lastnika da ne pušča olja. Se odpelem z obiska in glej ga no glej flek na tleh. Juhu.
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Aja pa še to je da čim dodam pri down shiftu minimalno gasa potem v nobenem primeru ne pride do tega zvoka/tresljajev. Pa pri polnem gasu se vztrajnika ne sliši/čuti. Avto ma pa 127k kilometrov. Je možno, da se to čuti/sliši pogon? Nisem še nikoli imel avta z 4x4 pogonom. Pravtako mi ta zvok ni poznan.
Uporabniški avatar
fixy
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: So Maj 29, 2010 2:47 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 1750 TBi
Kraj: Brežice

Če se ti sliši servopumpa, poišči temo Posodica za Servo olje, ki dela težave in jo je potrebno zamenjati. Zvok je takšen, da bo vsak mehanik rekel, da je servopumpa crknla. Strošek cca 100€.
Druga stvar Q4 imam značilen luft v pogonu, vsaj večina njih ko daš plin in ga spustiš se sliši tak klok klok zvok, tudi ko prestavljaš ker pač spuščaš in dodajaš plin.
lp
Mitja
1998 156 2.5 V6
2006 159 3.2 JTS V6 Q4
2007 159 1.9 JTDm
2010 159 SW 1750 TBi
2011 159 SW 2.0 JTDm
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Kaj pa ko bi kdaj kdo na tem forumu kaj popravil in ne samo menjal ?

Vidim da nimaš nekega hudega znanja, tako da predlagam, da mehanik pregleda zobato letev. Glede na to, da so oljni fleki po tleh bi znalo olje puščati. Če ne iz zobate letve pa iz pogonskega sklopa.

Kar se tiče pa menjave rezervoarja za servo olje ..... snameš ga in filter v njej očistiš ter usput še servo olje menjaš. Preverjena rešitev za glasno servo pumpo. Če vse ostalo štima
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Dobr. Najbol strah me je blo zarad sklopke. Potem pravite, da je to značilno. Se pravi ni panike. Bom se dons pod avto ulegu, da vidm kje pušča olje, pa da zamenjam motorno olje pa filtr. Pa usput še servo mal pregledam. S ervo olje je pa vsako dobro?
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Katero servo olje je primerno? V evrotonu si mi niso upali nič prodati ker niso zihr ker je taprav.
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Dextron VI na moji dobro sodeluje s pumpo
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Uporabniški avatar
legenda1979
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 587
Pridružen: Če Avg 21, 2014 5:41 am
Vozilo: AR 159 2.0 jtdm

Najprej čestitke na novi pridobitvi. Nič nisi napisal kateri letnik je, težave z letvijo so imeli letniki do 2007. Glede na prevožene kilometre predvidevam, da je tvoja novejša... Glede sprejemanja (in dajanja) mnenj na forumu je treba biti pa previden. Nihče od nas ne more vedeti, kaj je z avtom narobe po samo parih stavkih. Zato tudi ni dobro jemati ta "ugibanja" za sveto. Vsako nenavadno "rožljanje" in spuščanje zvokov ne bi smelo biti "značilno" in vsekakor bi bilo dobro, da daš avto pogledat nekomu, ki se razume v te zadeve. Lahko da je kakšen nosilec, tudi za sklopko oziroma vztrajnik ne bi bilo nič čudnega, če bi šla pri teh kilometrih (tudi če so realni). Če že ne drugo, je spuščanje olja dober razlog, da se odpelješ do kakšnega "majstra". Itak pa je najbolj pametno takoj po nakupu marediti kakšen (vsaj mini) servis na avtu, sploh če ne veš kaj se je z njim prej dogajalo.
Pa predstavi ga kaj v temi, q4 ni ravno veliko.
159 2.0 jtdm
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Q4 so delali samo po miniFLju po sredini 2007, tako da nimajo takih problemov z volanskimi letvami. Luft imajo malenkost vsi avti s stalnim 4 kolesnim pogonom, sploh se to čuti ko spustiš gas po pospeševanju - občutek kot da se avto malenkost naprej premakne.
Slika
Rippy
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Jan 14, 2015 4:44 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159
Kraj: Brežice

Lahko tudi slišiš vztrajnik, menjalnik. Ni nujno, da je slab ampak ga enostavno zabiješ, ker nisi dovolj "smooth" s sklopko in slabo ujameš obrate. Če narediš downshift pri nizkih obratih in brez gasa moraš biti počasnejši, če boš šel v visoke obrate in bil hiter, potem dodati med prestavljanjem nujno toliko gasa, da se motor in menjalnik ujameta (rev maching). Če hitro zabiješ prestavo in je veliko obratov razlike bo vse skupaj pod ogromnim stresom (in prej uničeno). Dober hitri downshift je takšen, ki ga se ne začuti (avto ostane stabilen in ne zacuka).
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Je sredina 2008 narejen. Zamenu sm motorno olje. Cavko od serva so popravili pri pritu. Je puščala pri gumi pri servo pumpi. Zdej morm sam še grelne svečke zrihtat. Pa zadnja šipa na voznikovi strani ne deluje.
Avto bom predstavu ko bo opran. Zdej je prašen.
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

No zdej mi še izpiše "pre heat glow plugs not available" so to svečke ali rele za svečke? Ima kdo kaj izkušenj z tem.

No zdej sm tut naredu že prve kilometre z avtom. In sm ugotovu da ko cel dan stoji in je ohlajen pol prve metre če v drugi prestavi spustiš gas na okol jurija obratih ropota tako kot sem gor napisu da če sklopko normalno hitr spustiš. Po cca 2h kilometrih tega pojava ni več. Se komu kaj več sanja kaj bi lahko bilo?
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Sem se ustavil danes na servisu. Brez da razkopljejo ne morjo dat diagnoze ker jim ni poznan zvok.
Stibla
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 95
Pridružen: Sr Jan 04, 2017 11:47 pm

Evo avto iz servisa. Niso odkrili napake. Sumijo vztrajnik ker se pri polnem gasu nekoliko sliš vztrajnik. In da je pol tudi pri prestavljanju lahko kriv vztrajnik.

Me pa zanima v kolikor je sklopka še zelo dobra, se lahko menja samo vztrajnik? Imate kakšne izkušnje z enomasnimi vztrajniki?
Uporabniški avatar
WiTBoY
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3744
Pridružen: Sr Jul 21, 2004 12:10 pm
Vozilo: 159 2.4 Q4
Kraj: Logatec

Jest sm zaradi potisnega ležaja menjal vse. Ustrajnik,sklopko,potisnega,semering gredi. Ni mal dela za vse razkopat.
Odgovori
  • Informacija