Klima / Kompresor klime - AR 159 / Brera / Spider

Tehnične teme o modelih 159, Brera in Spider

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Količino plina se da preveriti s priklopom na stroj za polnjenje, ki poleg tega še preveri tesnost sistema.
AnAlfaBet
Alfist
Alfist
Prispevkov: 343
Pridružen: Pe Apr 06, 2018 1:37 am
Kraj: Noumest

Brez da vse spumpaš ven ne moreš preverit količino plina.

Lahko se samo pogleda ali so tlaki prenizki ko sistem obratuje, kar ne pomeni da ne bo sredi poletja na ac ali v gužvi kaj narobe.
chrush
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 93
Pridružen: Po Jun 01, 2009 11:38 am
Vozilo: Alfa Romeo 159, Alfa Romeo Stelvio
Kontakt:

Sedaj, ko je zunaj vroče, ugotavljam, da mi klima ne deluje oz. ne piha hladno, ko sem v zastoju oz. ko vozim čisto počasi. Na vsakih nekaj sekund poskoči obratomer na 1000 obratov. Ob poskoku obratov se slipi tudi žaganje. Potem, ko se nomalno peljem, pa the težav več ni in klima normalno hladi. Kaj za vraga bi to lahko bilo?
ThugBoy
Alfist
Alfist
Prispevkov: 395
Pridružen: So Jul 19, 2008 9:18 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Morje

chrush: najvrjetneje premalo plina

Jaz pa imam drugo težavo.
Danes sem napolnil sistem, ampak klime ne zažene. Barometer je pokazal 8barov pritiska, MES pa kaže 1990mbar, ter napako na senzorju pritiska (prisotna napaka p0530)
kar me moti je to, da tudi če konektor odklopim, mes kaže isto!
Je to napaka v napeljavi, ali je res presostat zanič? kako se prepričat?
na konektorju dobim 5v, signala pa neznam izmerit

LP
"Even When They Kill Me, They Can't Never Take A Game From Young G"
chrush
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 93
Pridružen: Po Jun 01, 2009 11:38 am
Vozilo: Alfa Romeo 159, Alfa Romeo Stelvio
Kontakt:

Plina ni premalo. Je bil napolnjen. Dvakrat, ker smo mislili, da pušča.
ThugBoy
Alfist
Alfist
Prispevkov: 395
Pridružen: So Jul 19, 2008 9:18 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Morje

Pardon. Prevec plina sem mislil
To se je meni dogajalo ko mi je nafilal okrog 800g plina

Klima ne dela ko je previsok pritisk v ceveh. Ta pa nastane ko se sistem segreje
"Even When They Kill Me, They Can't Never Take A Game From Young G"
ThugBoy
Alfist
Alfist
Prispevkov: 395
Pridružen: So Jul 19, 2008 9:18 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Morje

Da odgovorim na svoje vprašanje :
Senzor zanič
Izgleda da pri odklopljenem konektorju pač vedno kaže 1990mbar
"Even When They Kill Me, They Can't Never Take A Game From Young G"
alen232
Alfist
Alfist
Prispevkov: 280
Pridružen: To Maj 07, 2013 10:46 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Okolica Ljubljana

Zivjo


Kateri senzor ti je sel? Cena? Ker pri meni je ista zgodba in sicer klima polna ne dela pa niti ventilator vkljuci. Je rekel mehanik nek pressure senzor ne vem tocno kako se mu rece.
Samo italijan :)
ThugBoy
Alfist
Alfist
Prispevkov: 395
Pridružen: So Jul 19, 2008 9:18 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Morje

senzor za tlak v sistemu (lahko da je to presostat?)
cena dobrih 20eur pri lokalnem dobavitelju.
menjaš ga lahko brez da sprazniš sistem, saj je vmes ventil.
nahaja se pa čisto spodaj, pod kompresorjem oz. pod hladilnikom. 3polni konektor
"Even When They Kill Me, They Can't Never Take A Game From Young G"
alen232
Alfist
Alfist
Prispevkov: 280
Pridružen: To Maj 07, 2013 10:46 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Okolica Ljubljana

Hvala za odgovor, je zamenjal senzor, nakar je ugotovil da je kompresor bolj zanic, tako da jutri dobim kompresor in sušilec klime in bom vse skupaj zamenjal, upam da bo pol mir.
Samo italijan :)
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Z dovoljenjem iz predstavitvene teme kopiran citat v tole tematiko ....
dejan031 napisal/-a:Čez zimo mi je spuščala klima in sem jo ponovno napolnil. Zdržala je cca en teden in se je raziskovalo kje pušča.

Ugotovilo se je da so za puščanje kriva tesnila in je bil strošek majhen cca 10€ original:

Slika

Sistem tesnil je koncept Opla, spušča pa zardi posledice dolgotrajnega tlaka v sistemu ta se giblje med 9 in 11 barih pri delovanju ventilatorjev in do 15 barov če ventilatorji ne delujejo.

Lokacija tesnil na manikotu kjer cevi pridejo pritrjene na kompresor:

Slika

LP
dejan031 napisal/-a:Prehitro sem se tudi hvalil s klimo #-o spet sem mi občasno sliši sekular v kabini spodaj pa sem hitro ugotovil kje je problem.

Pušča tam kjer je v prvo puščalo in kjer sem menjal nova tesnila na manikotu priklopa obeh cevi na kompresor in sicer na visokotlačni cevi.
Očitno ne tesni posledica pa je lahko če tesnila niso namazana z oljem ali je vijak preveč stisnjen in ''preščipne'' tesnilo. Sam sem tesnila namazal z UV oljem, katerega se je dodalo zraven plina in je viden na sliki. stisnjeno pa je bilo tudi nekaj ne preveč, po podatkih iz elearn-a samo 1,8 do 2,2 Nm navora:

Slika

Po tem takem je opcija še samo da pušča zaradi neravnega manikota, kar je lahko posledica prevelikega navora stikanja vijaka v preteklosti.

Drugega kot da sem naročil OEM cev in vsa tesnila mi ne preostane, potem pa preverim z dušikom in če bo ok napolnimo sistem s plinom.

LP
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Ojla, šel čez celo temo pa nikjer zasledil kakšnih priporočil za dobrega diagnostika in serviserja klim. No razen Janez Parkelj... Iščem nekoga gorenjska, ljubljanska regija za diagnozo in odpravo napake. Kakšne imate izkušnje, kam priporočate da se obrnem. Vsaka informacija dobrodošla.

Problem je klasika. Spušča zvoke, ko vgasneš klimo utihne. Dvakrat napolnil klimo, v prvo na 460g če se pravilno spomnim, v drugo na mojo željo 550g, pa ni nič pomagalo. Smo pa vmes ugotovil, da očitno rahlo spušča, pade na okoli 350g in tam ostane. Verjetno zna biti problem tukaj, ampak ima moj mehanik omejeno znanje glede klim. Pri tej intenzivnosti puščanja mi tudi ni v stanju diagnosticirat kje spušča. Če bi hitreje spustila dušo bi šlo. Hladi sicer super, je pa čedalje glasnejša.
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7812
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

V Gameljnah je en avtoelektričar, ki zna tudi klime pogledat, pa na Bledu je AvtoM, kjer tudi imajo opremo za klime.
Upam da pomaga vsaj za začetek.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Puščanje se najbolj enostavno določi s kontrastnim sredstvom pod UV lučjo. Drugače je vse menjava delov na pamet.

Meni so tako pri GTV diagnosticirali puščanje na samem tesnilu kompresorja, puščalo je tako počasi, da se je izpraznila v roku enega meseca komaj. Lahko bi pa zamenjal 3/4 sistema na pamet.
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Vsako priporočilo na koga naj se obrnem bo dobrodošlo. Sem imel to srečo (ali pa smolo) da v 20ih letih res nikoli nisem imel težav z avto klimam. Pa sem imel stare in novejše avte, povsod delalo BP.

Kaj pa Beja v gameljnah. Nekaj berem kritike na njihov račun. Ima kdo izkušnje?
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Odgovori
  • Informacija