Termostat - AR 156, 1.9 JTD

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Bone
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Avg 14, 2005 7:40 am

Sem ponosen novi lastnik alfe 156 1.9 jtd (2002) ..
Na tem forumu sem prebral topic o delovni temperaturi omenjenega motorja.
Menda naj bi delovna temperatura bila 90 stopinj... Meni kaže 70... Prebral sem, da je verjetno kriv termostat.. ok.. :roll:
Zanima me, kaj se dogaja, če termostat kaže napačno? Kaj se lahko narobe zgodi itd.. In pravzaprav, kakšno funkcijo opravlja termostat na avtomobilih..

Mogoče se bo zdelo vprašanje neumno, ampak res ne vem.. :oops:
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

termostat je zadeva ki vklaplja pri delovni temperaturi ventilator za hlajenje motorja.. ce termostat ne deluje pravilno ( kaze manj ali vec stopinj ) avto lahko dalj casa dela pod avtomaticnem zaugom po domace receno.. avto bo mal vec spil. doklr kaze manj stopinj je se vredu. ce bi pa bil termostat zastopan in bil v zaprti poziciji bi se ti pa avto pregreval.. cimprej zamenjaj ker je strosek le tega res minimalen.
156SW
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 161
Pridružen: Pe Jul 15, 2005 8:51 pm

Men tud kaze mal vec kot 70C. Ampak ko je avto dalj casa obremenjen cca. 3000obr/min pride temp. malo pod 90C. In s tem ni nic narobe - preverjeno. Ko se bos peljal po mestu -v koloni in mel klimo prizgano ti bo temp. okoli 90C. Lahko ti pride trenutno tud do 110C in ni s tem nic narobe. Tezava bi bila ce si ti bi avto ohlajal pod 70 C recimo v klancu navzdol.
opankar
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2067
Pridružen: Če Sep 25, 2003 3:46 pm
Kraj: Lubiana

Termostat je zato da vzdržuje temperaturo motorja. Če termostat dela pravilno se naj mašina med vožnjo nebi ohlajala na 70 st.C.
Men se motor nikol ni segreu na več kot 70, edino na mestu je temperatura prilezla na 90. Po menjavi termostata se ogreje na 90 in tam tut ostane.
You can not be a true petrolhead until you have owned an Alfa, until you have experienced that roller-coaster of pain, disappointment and agony for the brief moment, when everything works.
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

no tko tut jst pravm.. ce termostat dela ( da ni zastopam pa neki use na pol dela ) bo skos temepratura na 90..
sam eni tega ne razumejo.
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

A kdo ve koliko pride termostat za 2.0Ts 16v motor, je cena podobna tistemu v boxerci??

LP
Uporabniški avatar
colibry
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3840
Pridružen: Pe Feb 04, 2005 5:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

cena termostata za boxerco je cca 6000.. malo manj.. za TS more biti okol 9000 sit. Dobis ga pa lahko najceneje autoimport na celovski v siski.. ali pa w-est d.o.o. na trzaski na vicu.
gosser
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 135
Pridružen: So Jun 04, 2005 6:52 pm

SAm sem isto sumil da imam zanic termostat ker pri 156 jtd ni blo na 90 stopinj, na servisu so potem rekli da je ok, sm pa govoril se z okoli 5- folka k ima iste avtomobile in imajo vsi temperaturo med 90-70 stopinj, tko da je z avtom vse ok!
darko567
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 194
Pridružen: So Nov 29, 2003 9:41 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

temperatura mora nihat je pa pri jtdjid normalna pojava da niha 90-70 stopinj če ti pade temperatura pod 70 pol je zanič termostat

Termostat otpira in zapira krogotok haladilne tekočine
Termostikalo pa uklaplja in izklaplja ventilator pri nevejših avtomobilih ni več termostikala ker uklaplja in izklaplja preko termo člena računalnik motorja

lp
Darko Q4
Uporabniški avatar
ALFA rp
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 86
Pridružen: Sr Sep 08, 2004 10:15 pm
Član Alfa Kluba: 0

tudi meni se temp. prikazana na termostatu giblje med 75 in 90*C. Glede na razgovore tudi ni nič kaj posebej narobe.


LP
ALFA rp
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Pa kako vam ni logično, da temperatura malo zaniha!!! :?:

V motorju se segreje, termostat odpre in v motor pride hladnejša, se spet segreje, termostat odpre... in tako naprej neštetokrat.


Če to kdo dokaže, da ni res, pol pa termodinamika in njeni zakoni ne veljajo...
Uporabniški avatar
ALFA rp
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 86
Pridružen: Sr Sep 08, 2004 10:15 pm
Član Alfa Kluba: 0

Logično je, da temperatura zaniha - to je gotovo jasno vsem. Mislim pa, da je v gornjih prispevkih govora o ustaljeni višini temperature hladilne vode v sistemu pri normalnem režimu vožnje, ki je pri kar nekaterih Alfah z diesel motorjem relativno nizka ( beri 70, 75*C ) - kar pa ni najugodnejša temperatura za delovanje motorja. Vprašanje, ki se poraja je ali je prikazana temp. po števcu dejanska trenutna temperatura hladilne tekočine sistema - lahko gre za napako pri kalibraciji merilnikov temperature ali napako na termostatu, ki ''prehitro'' vkljaplja pretok hladilne tekočine.

LP
ALFA rp
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Včeraj sem zamenjal ta zloglasni termostat, sej je še funkcioniral, vendar se ni povsem zaprl in je zjutraj kar nekaj časa trajalo da se je motor segrel. Preletal in preklical sem pol Ljubljane vendar ga nikjer niso imeli (Autoimport, w-est, Rokson, Euroton, Motomat) sem se že sprijaznil za Avto Triglav, pokličem in model mi pove ceno 23.500sit. Mene skoraj kap, malo razmišljam kam bi še poklical in se spomnim podjetja I.S.T. na Litijski kjer sem dobil termostat za bogih 6.000sit :D.

LP
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

PS: To je šlo za termosta pri motorju 2.0TS 16V...

LP
Uporabniški avatar
djsly
Alfist
Alfist
Prispevkov: 486
Pridružen: Po Okt 25, 2004 6:02 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Lublana

Bolj pomemben podatek od temp hladilne vode je podatek o temp olja. To si nabavite. Za vodo ne skrbite.
Odgovori
  • Informacija